Підготовка посадкової картоплі з осені

порадиКартопля на посадку в гарячий весняний час коштує дорого, тому в більшості господарств левову частку посадкової картоплі заготовляють з осені. Щоб бульби збереглися до весни і були придатні до посадки необхідно правильно їх підготувати і дотримуватися умов зберігання.

Як підготувати картоплю до зберігання

Правильна підготовка картоплі до посадки восени починається з викопування бульб. Витягнути картоплю із землі потрібно вчасно. Не варто це робити поспіхом, надто рано, коли коренеплід ще не готовий і шкурка на ньому тонка. Якщо ж дочекатися дощів, то бульби знову почнуть вростати, пускати коріння. 

В останні роки потрібно враховувати і умови зміни клімату. Якщо на вулиці дуже жарко, картопля росте без бур'янів (добре прополоти) - потрібно поспішити з викопуванням, вибравши відповідну погоду або вранці, коли сонце ще не в зеніті. І працювати комфортно, і картопля не буде перегріватися, пектися на сонці.картопля в землі Якщо запізнитися, то найчастіше в таких кущах можна виявити зморшкувату, зневоднену картоплю, яка за зовнішнім виглядом нагадує великі родзинки.

Як викопати картоплю правильно?

Час збирання залежить від двох чинників:

  1. Клімат. У наших широтах копати картоплю потрібно, коли спала літня спека і ще не почалося похолодання і дощі: серпень-вересень.
  2. Сорт. Є картопля тридцатиднівка, сорокоднівка. Копати відповідні сорти можна раніше, вони готові до вживання.

Як визначити, що пора копати картоплю?

сухі кущі картопліЯкщо ви бачите, що велика частина кущів даного сорту вже підсохла і не розвивається - можна копати. Для тесту можна спочатку викопати пару відер, подивитися в якому стані бульби: яка на них шкурка, чи не стали вони вростати, гнити або сохнути.

Якщо прибрати картоплю не вчасно - можна втратити весь урожай.

Копати картоплю якщо немає техніки, прибирання проводиться на приватній невеликій ділянці, городі чи дачі - найкраще з самого ранку в суху або не надто спекотну погоду. Це комфортно і для самого дачника.

Щоб прискорити процес можна сортувати картоплю в кілька відер прямо з землі: велика і нормальна, зовсім дрібна (якщо берете) і зіпсована. Можна всю картоплю зсипати в одне відро, потім переносити її до місця, де вона буде розсортована і просушена.

Для селекціонера або тих, хто садить за сортами, буде зручно, якщо культура по сортам і розсаджена. Картопля копається в більшості випадків не за один день, тому для її розміщення потрібно заздалегідь приготувати місце під якимось навісом і не полінуватися подивитися прогноз погоди, щоб не викопати її з землі під затяжний дощ.куча картоплі

Картопля викопана, сортуємо

Якщо картоплю не сортували при викопуванні сортуємо по сортам, окремо відкладаємо зіпсовану, дрібну. Вона може піти на корм тваринам, якщо вони є в господарстві.

Далі всередині кожного сорту вибираємо картоплю на посадку, відокремлюємо занадто велику і дрібнішу, ніж потрібно для посадки. Розмір насіннєвої картоплі залежить і від сорту, але традиційно, якщо дачник або сільський житель не займається селекцією, а садить картоплю для харчування або на продаж - кращим вважається екземпляр розміром близьким до курячого яйця.

У процесі сортування (не забуваємо, що картопля знаходиться під навісом) бульби повинні просохнути. Це важливий момент. У льох опускати картоплю без просушування не бажано, вона може псуватися, аж до гниття. Лежати урожай буде гірше.

куча картопліЯк просушити картоплю

Картоплю, яка буде використовуватися в їжу і витрачатися найближчим часом, можна просто розсипати не товстим шаром під навісом, уникаючи палючих сонячних променів. У процесі сушіння вона повинна добре продуватися. Вона підсохне, повністю обсипаючи грунт, стане сухою і чистою. І можна заносити в льох. Клімат змінився, стало жарко. Якщо льох відкривати вдень, туди потрапляє гаряче повітря, та й сама картопля дуже тепла. Вносити урожай краще раніше, вранці в провітрений за ніч льох. Після його закривати на весь день, щоб утримати прохолоду, а на ніч знову відкривати.

А ось насіннєву картоплю потрібно озеленити і не погано б і обробити. Від цілісності і якості бульб залежить урожай на наступний рік. Картоплю потрібно розмістити в не жаркому, сухому місці, куди потрапляє світло на один-два тижні. За цей час в бульбах синтезується солонін. Картопля не придатна в їжу, проте набагато краще зберігається.

Перед закладанням на зберігання картоплю обробляємо. Найпростіші способи: зеленка, купорос, марганцівка. У 10 літрах води розмішуємо 2 гр. купоросу і кропимо бульби з пульверизатора. Якщо беремо зеленку або марганець, розчин повинен бути зовсім блідий. Однак ці методи не можна вважати найбільш дієвими, вони застаріли, результат сумнівний, та й триває всього пару місяців.картопля в ящиках Тому краще обробити картоплю сучасними біо-препаратами. Це на весь період зберігання захистить бульби від гнилі, парші. Але найцікавіше, що на бульбах зберігаються шкідники, роками що передаються від урожаю до урожаю. Наприклад, всюдисуща, невловима личинка дротяники. Світло-коричневу личинку практично неможливо помітити. Щоб позбутися від паразита досить обробити бульби біо-інсектицидом «Регоплант картопля». Від гнилі врятує «Viridin Тріходермін», від решти личинок колорадського жука «Актофіт».

Після обробки картоплю покласти в льох, краще, якщо температура зберігання буде коливатися в межах 10-15 ° C.

Якщо немає погреба- бульби можна укласти в темний ящик на лоджії або балкона, що підігрівається в холодний період року.

Заготовляйте посадковий матеріал з осені. Це надійний спосіб отримати хороший урожай в прийдешньому році. Обробляйте насіннєву картоплю новітніми препаратами, щоб вона збереглася без парші, гнилі і паразитів. Правильно підготувати посадкову картоплю до зими економічно вигідно.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід