Підготовка винограду до зими: основні етапи

порадиБудь-який садівник повинен знати, як підготувати виноград до довгих холодів. Процедура ця досить непроста і трудомістка, оскільки необхідно вжити всіх можливих заходів, щоб тендітна рослина не загинула від сильних морозів, не постраждала від гризунів, вільно перенесла зимовий період, щоб навесні почати жити з новою силою.

Як підготувати виноград до зими

Існує кілька важливих етапів підготовки винограду до зими, які дозволяють зберегти кущі для майбутніх врожаїв.

Підживлення винограду восени

Не тільки в літній період, але і взимку кущі винограду потребують достатньої кількості потрібних рослині поживних речовин та корисних мінералів. Без підживлення рослина, яка перенесла морози, буде ослаблена, і не зможе створити велику кількість зав'язей, а підживлення, що проводиться навесні, не зможе повною мірою відновити дефіцит корисних мінералів і органічних складів. Кінець жовтня – час для калійних і фосфорних добрив.внесення добрива під виноград

Вносити можна двома способами:

  1. Гранульоване добриво розсипають по поверхні землі, перекопують її, а потім ретельно поливають. 
  2. Полив винограда розчином із добрива та води, якомога ближче до стовбура. 

Існує цілий ряд добрив, які благотворно впливають на рослину та призначені для внесення у період осені. До них можна віднести добриво Майстер, що має оптимальний баланс калію та фосфору з великою кількістю корисних елементів, зазначених у своєму складі. Монофосфат калію застосовується разом з органічними добривами, причому інші мінеральні добрива вносяться в пізніший період.

Найтиповіші помилки осіннього підживлення винограду:

  • підгодовувати молоді саджанці, а не дорослі рослини. Кущам віком 1-2 роки не потрібно підживлювати восени, тому що лози не приносять плодів або дають їх в мінімальній кількості. Рослинам вистачає мінералів ґрунту;
  • вносити тільки комплексні препарати. У комплексних препаратах присутній стандартний набір мінералів: азот, фосфор, калій. Винограду ці елементи потрібні, але крім них ще: магній, цинк, бор, сірка, кальцій, яких в звичайних комплексах немає;
  • вносити підвищену кількість поживних речовин. Надлишок підгодівлі призводить до опіків коренів, зниження імунітету рослини. Удобрювати виноград рекомендують за суворою схемою.полив винограда осінню

Полив винограду восени 

Після збору врожаю виноград поливають по мірі потреби, щоб рослина не пересохла. Тканини лози повинні бути достатньо насичені вологою, що б взимку не промерзали. Також осінній полив спрямований на те, щоб зберегти кореневу систему взимку від сильних морозів. Адже добре відомий той факт, що промокла земля промерзає набагато менше, ніж суха. Вона оберігає кореневу систему від промерзання, а значить, і вся рослина захищена від загибелі.

Якщо осінь не багата на дощі і рівень вологості грунту досить низький. У другій половині жовтня поряд з кожним кущем винограду потрібно виконати в грунті канавку глибиною приблизно 10 см і ретельно пролити рослини, витративши на кожен корінь близько 15 літрів води.

Осіннє обрізування винограда

Формування виноградних кущів потрібно робити ближче до кінця жовтня, або на початку листопада. Коли опало все листя, вже можна оглянути пагони і оцінити їх живучість. Зрізати лозу необхідно до живих клітин, вони на зрізі зелені, робити це добре відточеним сікатором, щоб не допустити рваних країв і не завдати додаткової шкоди рослині. При цьому видаленню підлягають усі тонкі або товсті пагони, вуса, кожна плодова стрілка повинна мати кількість живих вічок, що відповідає її товщині.

Обробка винограду в осінній період.обрізка винограду осінню

Виноград дуже часто піддається нападкам багатьох шкідників та хвороб, які в результаті знижують врожайність, псують зовнішній вигляд, погіршують якість плодів. Пригнічені рослини відстають у рості і можуть повністю загинути. Тому у таких умовах принципове значення має захист культури. Особливо важливого значення така обробка набуває в осінній період, перед укриттям винограду на зиму. 

Чимало грибкових спор і різних дрібних шкідників залишилося зимувати як у самому кущі, і у землі. Якщо ви не хочете, щоб навесні вони прокинулися і почали свою активність, то перед тим як вкривати кущі, слід провести осіннє обприскування винограду.

З метою профілактики здорові кущі потрібно обприскувати залізним або мідним купоросом у концентрації 3-5%. Для цього потрібна підходяща безвітряна погода без ознак випадання опадів. Після обробки буде потрібно не менше 4-х годин для дії активних компонентів. Якщо в цей час пішов дощ, належного дії препарат не зробить

Укриття рослин на зиму

Практично всі сорти винограду, крім морозостійких, потребують укриття на зиму. Для того, щоб правильно вкрити рослини, потрібно максимально пригнути лози до землі, закріпивши за допомогою скоб, виконаних з товстого дроту. Повністю вкривати виноград потрібно з появою перших заморозків, а пригнути лозу необхідно набагато раніше, поки лоза ще зберегла гнучкість і не зможе зламатися.

Способи укриття:укриття винограда соломою

  • Хвойним лапником. Для цього чудово підійдуть ялинові чи соснові гілки. Хвоя не дозволяє корінням рослини заборонити, запах відлякує гризунів, у ній не може розвинутися грибок. Для грамотної підготовки виноградних кущів до зимівлі достатньо закрити кожен кущ шаром хвойних гілок завтовшки не менше 40 см, цього цілком достатньо.
  • Солома. Відмінним покривним матеріалом для рослин є солома, проте її необхідно трохи втоптати, щоб вітер не розніс її по всій ділянці. Прикрити лозу потрібно шаром соломи приблизно 20 см, через місяць додати ще стільки ж. З настанням весни солому можна залишити біля коріння для мульчення, проте потрібно бути обережним, оскільки в соломі часто заводяться гризуни, тому разом з укриттям необхідно розкласти навколо приманки з отрутою.
  • Земля. За відсутності укривного матеріалу можна захистити рослини, засипавши лози ґрунтом завтовшки близько 15 см, через місяць додати землі ще стільки ж. Це найпростіше укриття допоможе винограду перезимувати та захистить у холодний період часу.
  • Сніг. Найбільш якісний природний спосіб захисту. Лозу потрібно повністю засипати великим шаром снігу, якщо його в достатку. При цьому навіть морозостійкі сорти винограду позитивно оцінюють такий захист та порадують у майбутньому багатим урожаєм.

Важливо знати!

Проводити укриття винограду поліетиленом, руберойдом та іншими матеріалами, що не пропускають повітря, категорично не можна – це призводить до втрати вічок.

Виноград – досить ніжна рослина, яка потребує особливого догляду, який не одразу можна освоїти. Однак приділивши максимум уваги і провівши грамотну підготовку рослин до зимівлі, можна розраховувати на високу родючість кущів наступного року.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід