Підв'язка в'юнких культур

порадиОсобливість агротехніки витких рослин - необхідність забезпечити культури опорою. Правильна підв'язка забезпечує їх безперешкодний ріст, виключає пошкодження пагонів через несприятливі умови або під вагою врожаю. Які культури і коли підв'язують на дачі?

Які культури підв'язують

Серед культур, які потребують підв'язки, можна зустріти овочеві, ягідні, декоративні рослини. Кожному з них властиві власні вимоги до опори.

Огірки

Огірки - найпоширеніша в'юнка культура на городі. Вирощувати її можна і без кріплення до опори, проте в такому випадку збільшується захворюваність кущів, а частина врожаю залишається непоміченою, переростає або гниє від зіткнення з вологим ґрунтом. У бджолозапильних сортів знижується врожайність. Підв'язка огірків починають при довжині стебла 30 см.листя огірків

Огірки чіпляються до опори за власні вусики, однак під вагою плодів кущі можуть «сповзати» по опорі. Підв'язувати їх можна до вертикальної і горизонтальної опори, сітці. Використовують також спільну посадку рослин, наприклад, кукурудзи і огірка. В такому випадку «сусід» виступає опорою і природним притінювачем.

Квасоля і горох

До висоти в 30 см квасоля може рости без опори, проте далі її обов'язково підв'язують. Кучерява квасоля добре фіксується за опору, проте слід направляти пагони так, щоб уникнути загущення рослини.

Пагони гороху дуже ніжні, їм необхідна підв'язка вже при досягненні ним в 15-20 см. Висоту опори визначають по сортовим особливостям вирощується гороху. Чим вище рослина, тим більше підв'язок протягом сезону йому буде потрібно.

Кавуни та дині

Якщо вибрано шпалерне вирощування кавуна і дині, слід підв'язувати батоги до опори при досягненні їх довжини в 1 м. Такий спосіб вирощування баштану дозволяє заощадити місце при посадці в теплиці.

Опора для культур повинна бути міцною, щоб витримати вагу плодів при їх дозріванні. Кожен плід поміщають в окрему сітку. Так вони краще дозрівають, поліпшується їхній смак.

Томатилистя томатів

Помідори хоч і не відносять до в'юнких, але вони теж потребують підв'язки, особливо індетермінантні (високорослі) сорти. Їх стебло не утримує навіть вегетативну масу, а під вагою врожаю може зламатися.

Крім того, підв'язка виключає підгнивання плодів що лежать на землі, пошкодження їх слимаками, гнилями тощо. Тому підв'язувати їх починають відразу після висадки на постійне місце.

Окремо підв'язують найбільші плодоносні гілки, щоб виключити їх пошкодження.

Виноград

Виноград теж потребує підв'язки. Після зимівлі, з настанням плюсових температур з лози знімають укриття. Після цього вже можна приступати до підв'язки пагонів до горизонтальної опори.

Не слід чекати пробудження бруньок винограду, оскільки їх легко пошкодити під час підв'язувальний робіт. Молоді пагони підв'язують протягом всього року.

Іпомея

Красивоквітучі рослини часто використовують для вертикального озеленення: для декорування стін будівель або парканів. Довжина її батогів може досягати 5-6 метрів, тому слід заздалегідь подбати про вільний простір для рослини.

Підв'язувати пагони іпомеї потрібно тільки на початку вегетації, при досягненні висоти 20-30 см. Далі ліана сама чіпляється за опору.

Клематисифіолетові квіти

Клематиси підв'язують в різні терміни залежно від сортових особливостей, типу обрізки. Так, якщо старі пагони вирізані восени повністю, то підв'язку починають найпізніше - після досягнення молодою зеленню висоти в 20-30 см.

Якщо ж відповідно до типу обрізки залишені старі батоги, то їх підв'язують до моменту набрякання бруньок, щоб безпомилково визначити живі пагони.

Згодом клематиси самостійно чіпляються за опору, проте рекомендується перевіряти і оцінювати стан батогів, при необхідності коректувати напрямок їхнього росту підв'язкою.

Коли підв'язують культури

Важливо своєчасно підв'язувати в'юнкі рослини. Недотримання термінів неодмінно негативно позначиться на їхньому розвитку. Так, занадто пізня підв'язка може стати причиною загибелі рослини, якщо стебло зламається в нижній частині, до перших бруньок. Батога можуть пошкоджуватися вітрами, дощами, градом.

При підв'язці перерослих витких рослин є ризик пошкодження ніжних пагонів. Тому приступати до робіт краще заздалегідь. При висоті в 20-30 см вже необхідно забезпечити витку рослину опорою. Підв'язку проводять кожні 30 см.

Стежити за зростанням і підв'язувати рослини необхідно протягом усього сезону.

Як підв'язують культуригрядка з огірками

Процес підв'язки в'юнких культур вимагає деяких знань і умінь. Не можна просто взяти і затягнути мотузку на стеблі рослини, цим можна лише зашкодити пагін. Петлю роблять вільну, так, щоб вона навіть з часом не перекрила провідні тканини.

Стебла підв'язують по черзі, кожен окремо. Не слід пов'язувати всі пагони разом. Це збільшить ризик поширення захворювань в загущених місцях, знизить освітленість і продувність. Кожен пагін підв'язують на відстані від іншого, щоб знизити їх конкуренцію.

В якості опори для підв'язки можна використовувати:

 • кілочки;
 • паркан;
 • стіни будівель;
 • шпалери;
 • перголи та ін.

Підв'язувати культури можна за допомогою:

 • мотузки;
 • дроту;
 • кліпс і фіксаторів;
 • тканинних смужок тощо.

При здійсненні підв'язки важливо уникати деяких помилок. Вони можуть стати причиною ще більшого травмування пагонів.

Типові помилки:

 • Підв'язка тонким матеріалом. Широкий підв'язувальний матеріал надає менше навантаження на стебло. Занадто тонка нитка, волосінь або дріт з часом зашкодять, переріжуть стебло.
 • Зайве сильна фіксація. У міру зростання діаметр пагону збільшиться, підв'язка буде перешкоджати його подальшому зростанню. Стебло потрібно вільно фіксувати до опори, щоб виключити пошкодження провідних тканин.
 • Використання сталевого дроту і металевих опор. Метал швидко і сильно нагрівається, що в спекотні дні може служити причиною появи опіків на стеблах і листках рослин.

Підв'язка в'юнких рослин - обов'язковий захід для їх природного, гармонійного розвитку. Відсутність опори може стати причиною пошкодження стебел, зниження врожайності або декоративності садової культури.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід