Підживлення рослин в період вегетації: чому це важливо

Для повноцінного росту і гармонійного розвитку рослинам необхідний набір мікро- і макроелементів. Беручи участь в хімічних реакціях, вони забезпечують клітини необхідним «будівельним матеріалом». Особливо важливо не допускати дефіциту речовин під час вегетації рослини. Коли і які добрива вносити?

Що таке період вегетації рослин

Перш ніж ознайомитися з хімічними складами і їх роллю в житті рослин необхідно розібратися в самому життєвому циклі зелених культур.

Вегетація - сукупність процесів росту, розвитку рослини, її життєва активність. Період вегетації - це вся тривалість розвитку і зростання культур протягом року: з моменту пробудження паростків до моменту загибелі рослини (якщо воно однорічна) або до початку періоду спокою (опадання листя).

У кожної рослини виділяють наступні етапи вегетації:

 • пробудження (проростання паростків або активація росту бруньок);
 • активне зростання;
 • бутонізація;
 • цвітіння;
 • плодоношення;
 • відмирання (позбавлення від зеленої частини).

Період спокою не є етапом вегетації, оскільки рослини в цей період не ростуть.

Прийняття до уваги поточного періоду вегетації дозволяє контролювати врожайність рослин, забезпечуючи їх конкретними поживними речовинами.

Чому важливо використовувати добрива

Для утворення нових пагонів, листя, квітконосів, коренів рослин необхідний певний набір речовин. Відсутні мікро- і макроелементи вони поглинають через коріння або надземну (вегетативну) частину. Під дією сонячного світла в клітинах відбуваються обмінні процеси, в результаті мінеральні речовини перетворюються в органічні. При нестачі елементів культури зупиняються в рості, можуть відмовитися від цвітіння, скинути зав'язі і плоди, частіше хворіють.

До основних макроелементів відносять:

 1. Азот. Речовина є основоположною в зростанні рослин. Її наявність необхідна для розвитку зеленої частини рослин - листя, молодих пагонів, стебел.
 2. Фосфор відповідає за цвітіння, утворення зав'язі та імунітет рослин. Елемент стимулює нарощування кореневої системи.
 3. Калій необхідний рослинам для утворення бутонів, розвитку плодів. Також він сприяє накопиченню цукрів у плодах, поліпшенню їх смаку. Калій підвищує стійкість до стресових умов.

Не менш важливі для рослин мікроелементи:

 • мідь відповідає за імунітет рослин, здатність протистояти грибковим інфекціям;
 • кальцій - регулює водний баланс, необхідний для розвитку листя та кореневої системи;
 • дефіцит бору викликає збої в репродуктивних процесах;
 • магній є частиною хлорофілу;
 • кобальт відноситься до стимуляторів росту, оскільки сприяє утриманню азоту бактеріями;
 • залізо бере участь у фотосинтезі;
 • марганець відповідає за цукристість коренеплодів;
 • цинк бере участь у внутрішніх клітинних процесах;
 • сірка підвищує імунітет нарівні з міддю.

Наявність в ґрунті всіх речовин дозволяє підвищити ефективність фотосинтезу і внутрішньоклітинних процесів, а в результаті - отримувати значні врожаї, запобігати захворюванням, мати підвищену стійкість до стресів. Крім того, мікроелементи прискорюють і покращують перебіг біохімічних реакцій.

Вибір добрива в залежності від періоду вегетації

Зіставляючи періоди вегетації рослини з переліком важливим елементів, можна визначити характер внесених добрив на кожному етапі розвитку.

Потрібно внесення мінеральних добрив:

 1. На початку вегетації, під час росту. У складі повинен переважати азот. Він закладе основу для повноцінного нарощування зеленої маси. Рекомендовані: Плантафол початок вегетації, Новоферт весна-літо, Плантафол активне зростання.
 2. В період бутонізації та цвітіння. Рослини потребують наявності калію і фосфору. Не слід вносити добрива з переважанням азоту: у такому випадку рослини будуть продовжувати активно рости в збиток цвітіння і плодоношення. Ефективні: Акваферт, Плантафол бутонизація і цвітіння.
 3. В процесі плодоношення. Особлива потреба залишається в калії, однак азот з фосфором теж потрібні. Підгодувати рослини можна добривами Новоферт плодові дерева, Екоплант, Плантафол зав'язь і плодоношення.
 4. В кінці вегетації. Калій і фосфор підготують рослини до зимівлі, підвищать стійкість до суворих умов. Підійдуть «осінні» склади, що містять мінімум азоту. Він лише спровокує нову хвилю зростання, в результаті рослина піде під зиму ослабленою. Гармонійні склади: Флоровіт осінній (універсальне або для конкретних видів), Новоферт осінь.

Не менш важливо підгодовувати рослини в період вегетації комплексами мікроелементів:

 1. При проростанні насіння або набуханні бруньок важлива наявність достатньої кількості цинку, заліза, магнію.
 2. У період активної вегетації до вже перерахованих додається бор і мідь.
 3. Цвітіння і утворення зав'язей неможливі без заліза і бору.
 4. Плодоношення і закінчення вегетації вимагають присутності міді, молібдену, бору.

Обов'язково слід вносити мікродобрива в кожну фазу вегетації. До ефективних складів можна віднести: Оракул, Нутрівант Плюс, Гумат з комплексом мікроелементів.

Прискорювачі вегетації

Прискорювачі вегетації - спеціальні засоби, що містять особливі речовини - фітогормони. Вони стимулюють появу або протягом деяких фаз, вкорочують чи подовжують їх в залежності від культури внесення.

Їх поділяють за видами залежно від мети впливу:

Застосування прискорювачів вегетації повинно бути своєчасним і дозованим. Не слід замінювати одні препарати іншими, адже у кожного з них свій спектр дії. Важливо дотримуватися дозування при приготуванні робочого розчину: ефективність знижується як при недостатній кількості діючої речовини, так і при його надлишку.

Хімічний склад внесеного добрива безпосередньо залежить від періоду вегетації рослини. Адже на кожному етапі зростання їй необхідні особливі речовини. Щоб не допустити помилок в підгодівлі садових культур, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину за консультацією. Вони допоможуть з вибором відповідного складу, ознайомлять з дозуванням і способами внесення препаратів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід