Півонії: різновиди, особливості посадки і догляд

Півонії — одні з найпоширеніших красиво квітучих багаторічників. Квіти їх не менш прекрасні й ароматні, ніж троянди. Величезна різноманітність сортів і невибагливість цих рослин підкуповують. Півонії відмінно підходять для дизайнерських композицій і створення букетів.

Класифікація півоній

Налічується понад 4,5 тис. різновидів півоній. Всі вони діляться на три великі групи — трав'янисті, деревоподібні та ІТО-півонії. У свою чергу ці групи діляться на кілька підгруп.

Деревисті півонії

Напівчагарникові деревисті листопадні рослини. Висота їх становить 1,5-2 м. Товсті прямі стебла пофарбовані у світло-коричневий колір. Деревисті півонії не в'януть восени та з кожним роком все більше і більше розростаються. Листя у них перисті, квітки розташовуються на кінцях стебел. Квіти великі, 12-20 см в діаметрі.

Китайсько-європейські півонії

Рослини з махровими квітами різних відтінків, від блідо-рожевого до пурпурного. Квіти великі та важкі, через це в період розпускання трохи никнуть. Листя у них великі, щільні.

Японські півонії

Відрізняються високою морозостійкістю. У цих рослин квіти напівмахрові та махрові, середніх розмірів. Вони ефектно підносяться над зеленню куща.

Гібриди півоній Делавея і Жовтого

У півонії жовтої квіти жовті, а у Делавея — коричневі, не махрові. Ці різновиди використовувалися селекціонерами для виведення стійких до посухи та морозів сортів. Дуже популярна група півоній, завдяки незвичайній жовтому забарвленню їх кольорів.

Трав'янисті півонії

Це потужні багаторічники з потовщеним корінням. Цей різновид півоній відрізняється тим, що ховає свої бруньки відновлення під землею. Після закінчення вегетації надземні пагони засихають. А з кореневищ навесні розвиваються нові зелені частини трав'янистих півоній.

Сорти й гібриди трав'янистих півоній переважно отримані від двох вихідних видів — півонії молочноквіткового і лікарського. Класифікуються вони по типу квіток:

  • немахрові — з простими квітами з 5 пелюсток і диском з численними тичинками;
  • махрові — квіти з широкими нижніми пелюстками й пишним махровим центром з видозмінених і справжніх тичинок;
  • напівмахрові — пелюстки розташовані в декілька рядів, центр пишний, з видозмінених і справжніх тичинок;
  • японські — пелюстки розташовані в один або два ряди з численними тичинками;
  • анемоновидні — з однорядними пелюстками та видозміненими тичинками, що повністю займають центр.

ІТО-півонії

Є міжсекційними гібридами деревистих і трав'янистих півоній. Названі на честь їх творця — Тоічі Іто. ІТО-півонії мають міцні та прямі стебла, багатобарвні пелюстки, невисокий зріст. Вони невибагливі й морозостійкі. Квіти можуть бути простими, махровими та напівмахровими. Причому їх розмір і махровість залежать від віку рослини. Забарвлення пелюсток може бути дуже різним і навіть багатобарвним.

Посадка і догляд за деревисними півоніями

Для посадки деревистих півоній потрібно вибрати місце без протягів. Сонце їм необхідно, але в міру. Найбільш пишне цвітіння можна спостерігати в місцях, що освітлюються сонцем до обіду і після 15-16 годин. До ґрунту ця рослина досить вимоглива. Ґрунт повинен мати рН 6 або 7. Кислий ґрунт необхідно вапнувати, в лужний — вносити торф, тирсу, у важкий — пісок, перегній. Деревисні півонії не люблять застою води, тому місце для них має бути на рівнині або височині.

Коренева система у цих рослин поверхнева, дуже глибока яма для посадки не потрібна. На дно її укладають дренаж. Саджанець поміщають в яму, акуратно розправляють коріння. Ґрунт додають поступово, чергуючи з поливами. Обов'язково закладаються добрива. Важливо не оголити кореневу шийку, вона повинна бути врівень з землею. Саджанець із закритою кореневою системою висаджують, не руйнуючи ком, що утворився.

Деревисні півонії потрібно поливати, удобрювати, прополювати, а навесні проводити санітарну обрізку, а також для омолодження та формування. Полив їм потрібен нечастий, вони добре переносять посуху. Рослини ці морозостійкі, але на зиму рекомендується їх мульчувати.

Посадка і догляд за трав'янистими півоніями

Для розташування цих рослин потрібно вибрати сонячне місце. У півтіні вони також можуть рости, але сонце має на них потрапляти хоча б кілька годин на день. Не переносять вони місць, де скупчується вода. До ґрунту вони не вимогливі, але краще себе почувають при рН ґрунту близько 7 або трохи вище. Пам'ятайте про те, що на одному місці півонії будуть рости багато років. Тому підходите до вибору місця їх зростання обачно.

Посадкову яму готують завчасно, щоб ґрунт осів. Половину глибини її заповнюють перегноєм, торфом, додають добрива, змішують з садовою землею. В яму поміщають саджанці таким чином, щоб бруньки відновлення перебували приблизно в 5 см від рівня землі. Все присипають землею і поливають.

Трав'янисті півонії — не капризні рослини. Навіть з мінімальним відходом вони щорічно будуть радувати своїм цвітінням. Для півоній рекомендуються стандартні процедури: регулярне розпушування, видалення бур'янів, полив не частіше разу на тиждень, внесення добрив. У період цвітіння необхідно своєчасно видаляти зів'ялі квіти. А восени обрізати стебла, які закінчили вегетацію. На зиму півонії вкривають мульчею.

Посадка і догляд за ІТО-півоніями

Ці півонії розмножуються тільки вегетативно, класичним розподілом куща. Їм також необхідне сонячне світло, в тіні їм не комфортно. Ґрунт повинна бути помірно вологої, з рН не нижче 7. ІТО-півонії витривалі й не капризні. Їм потрібно стандартний догляд і помірний полив та підгодівлі. Восени, коли настануть заморозки, необхідно зрізати стебла на рівні землі. Вони досить морозостійкі, але краще прикрити їх мульчею.

Півонії в ландшафтному дизайні

Півонії — квіти, що домінують, тому краще вибрати якийсь один сорт і до нього вже підбирати компаньйонів. Період цвітіння у них триває 2-4 тижні. Після цього їх темно-зелене листя буде служити відмінним фоном для інших декоративних рослин. Дуже добре виглядають півонії, що ростуть групами або поодинокими кущами посеред зеленого газону. Клумба з півоніями повинна бути декоративна весь сезон. Добре поєднувати їх з ірисами, флоксами, хризантемами, айстрами, чайно-гібридними трояндами. Весняні цибулинні прикрасять клумбу до того, поки виростуть півонії. Часто висаджують ці квіти вздовж довгих доріжок як бордюр.

Який би сорт півоній ні припав до душі садівникові, для нього необхідно відвести найкраще місце на клубі та оточити будь-якими іншими компаньйонами, які до душі господареві саду. Півонії недовго, але рясно порадують своїм цвітінням, а потім будуть створювати фон і доповнювати зеленою масою інші квіти.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід