Побілка для захисту дерев

порадиНавесні садівники перевантажені турботами: потрібно приділити час саду, очистити ділянку, підготувати грунт для посадки. У список першочергових весняних робіт обов'язково включають побілку дерев в саду. Для чого потрібна побілка, які склади краще використовувати для вибілювання?

Навіщо потрібна побілка дерев

Багато садівників помилково вважають, що побілка дерев носить тільки декоративні функції. На тлі пробудженого саду білі стовбури дійсно виглядають ошатно. І наносять таку побілку раз на рік - в травні, що є грубою помилкою.

Побілка захищає кору дерев від морозобоін і тріщин в зимовий період. Адже кора, укрита додатковим шаром вапна в кілька міліметрів, відмінно захищає від холодних зимових вітрів і різких перепадів температур.

Вапняний шар перешкоджає зимівлі бактерій, грибків і шкідників в складках кори. Комахам і спорам просто ніде сховатися, вони шукають інші місця зимівлі, далеко від дерев.

Захищає побілка і від зайців: вони не можуть поласувати корою, тому обходять побілені стовбури стороною.
деревья в снегу

Але особливо важливо білення стовбурів та гілок напровесні. З підвищенням сонячної активності поверхні, не покриті снігом, швидко нагріваються. З підвищенням температури в корі дерев починаються процеси, пов'язані з пробудженням. Починається сокодвижение по тканинах.

Однак надходити поживним речовинам нізвідки: коренева система ще вкрита товстим шаром снігу і не прокидається. В таких умовах відбувається ослаблення дерева, порушення обмінних процесів.

Крім того, перегріта на сонці деревина дуже швидко охолоджується з заходом сонця. Волога, наситив тканини, замерзає. А при подальшому розморожуванні відбувається пошкодження тканин. Так з'являються морозобоїни, тріщини і рани на корі і деревині. Лікування таких ушкоджень відбувається протягом довгого часу, а дерева можуть не відновитися.

Побілка стовбурів і скелетних гілок відбиває сонячні промені, завдяки чому температура деревини протягом доби змінюється несуттєво.

Терміни нанесення побілки

Щоб побілка приносила не тільки декоративну функцію, а дійсно захищала сад, необхідно проводити її в потрібні терміни.

Основна побілка дерев проводиться восени, перед встановленням холодів. Занадто раннє білення призведе до швидкого змиву складу частими осінніми дощами. Спізнюватися теж не можна: при мінусових температурах склад не висихає, а замерзає, після чого легко кришиться.

Друга побілка - весняна. Її проводять з кінця лютого по кінець березня, в залежності від сталої температури. Чим раніше проведена побілка, тим вона ефективніша. Якщо восени білення проведено правильно і в повному обсязі, то навесні залишається лише оновити захисний шар.

Можна проводити і третю побілку влітку, проте найчастіше вона недоцільна.

Як нанести побілку

Правильно нанесена побілка прослужить довгий час і буде ефективною, принесе деревам користь.

Порядок нанесення побілки:
кора дерева

 1. Розстеляють в пристовбурному крузі плівку.
 2. Очищають стовбур і скелетні гілки від моху, лишайників, старої кори. Використовують в роботі дерев'яний або пластиковий інструмент, оскільки металевим шпателем можна пошкодити живі тканини дерева.
 3. Зачищають всі тріщини стовбура і рани, обробляють їх садовим варом або іншими замазками.
 4. Накопичене на плівці сміття знищують, оскільки на рослинних решітках можуть бути присутніми спори грибків і личинки шкідників.
 5. Дезінфікують стовбур тільки в разі потреби: в сучасних засобах для вибілювання вже додані фунгіциди.
 6. Після закінчення всіх підготовчих робіт приступають до нанесення побілки. Зручно наносити склади широким малярським пензлем.

Побілочним складом покривають не тільки стовбур, але і скелетні гілки до висоти в 1,5 м. Товщина нанесення побілки повинна становити 2-4 мм. Краще наносити її пошарово, після повного висихання попереднього шару.

Покривають кору суцільним способом, не можна пропускати щілини і поглиблення. Їх необхідно фарбувати ретельніше. Кожне пропущене місце стане вразливим, слабкою ланкою в захисті дерева.

Наносять розчин в суху, теплу погоду. Склад повинен встигнути просохнути. Якщо дощ пройде до висихання, то основна частина складу буде змита. Ефективність такої обробки буде низька.

Яка буває побілка

Склади для побілки поділяють на готові, які досить розвести водою, і самостійного приготування. Ефективність тих і інших залежить від правильного нанесення і оптимально підібраних пропорцій складових речовин.

Окремо слід виділити склади на основі водоемульсійних і дисперсійних фарб. Вони мають підвищену зносостійкість, їх можна не оновлювати протягом року. Однак їх захисні функції слабкі. Кора покрита плівкою, що перешкоджає диханню. А тонкий шар фарби не захищає від сильних морозів або вітрів.

Склади для побілки включають:

 • кисть в рукеСвітловідбиваючий (білий) пігмент. Він необхідний для відбиття сонячних променів, найчастіше це крейда або вапно.
 • Клейову основу. Вона запобігає стікання розчину при нанесенні, збільшує довговічність складу.
 • Фунгіцидну складову. Вона знищує широкий спектр грибків і бактерій, що мешкають на корі дерева.

  Приготувати такі розчини можна самостійно, додаючи в них глину або гній для в'язкості.

  Однак найзручніше користуватися готовими складами:

  1. Білила садові. Класичний варіант побілочної суміші, до складу якої входить негашене вапно, клей і мідний купорос. Суху суміш розводять у воді згідно з інструкцією.
  2. Білосніжка. Ефективний побілочний склад на основі гашеного вапна і глини, з додаванням протимікробних і протигрибкових добавок. Склад розводять водою до необхідної консистенції і наносять зручним способом.

  У них вже додані всі необхідні інгредієнти в потрібній кількості. Досить додати води до потрібної консистенції і нанести склади на кору дерева.

  Побілку дерев необхідно проводити якомога раніше, особливо, якщо роботи не були проведені восени. Якщо перед зимівлею склади були нанесені, то навесні залишається лише поєднувати побілку будь-яким підходящим складом.

   Товари зі статті

   Відгуки

   Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід