Полив рослин: види, способи і інструменти

порадиДо обов'язкових садових робіт відносять полив. Без регулярного зрошення культурні рослини не зможуть дати хороший урожай, можуть загинути в тривалу посуху. Як і чим поливати рослини в саду і городі?

Які види поливу поширені

Для конкретних умов зростання і садових культур можна підібрати оптимальний спосіб поливу.

Полив під корінь (поверхневий)

Найпоширеніший спосіб поливу, суть якого - у розподілі води по поверхні грунту. Волога поступово вбирається, рівномірно зволожуючи ділянку.

Вода не потрапляє на вегетативну частину рослин, завдяки цьому на листках не утворюються опіки, не поширюються грибкові та бактеріальні інфекції.

Дощування полив моркви

Один з найпростіших способів поливу, що імітує природні опади. Вода потрапляє на листя і стебла, на відкриті ділянки ґрунту. Спосіб відрізняється економічністю і позитивним впливом на більшість культур. Адже при дощуванні створюється особливий сприятливий мікроклімат для росту садових культур і життєдіяльності грунтової мікрофлори.

Крапельний полив

Неймовірно зручний спосіб поливу за допомогою системи труб, по яких вода доставляється безперервно, порційно, безпосередньо під корінь кожної рослини. Особливо популярний спосіб для поливу в теплицях.

Крапельний полив відрізняється економічною витратою води, адже кожна крапля доставляється «за адресою». Регулюючи інтенсивність зрошення можна домогтися потрібного зволоження грунту.

Підгрунтовий полив

Найбільш трудомісткий і витратний спосіб поливу. Полягає в подачі води безпосередньо в прикореневу зону на невеликій глибині. Її перевага - в попередженні утворення грунтової кірки, зменшення втрат вологи на випаровування.

Як поливати рослиниполив помідор

Полив рослин - ціла наука. Потрібно правильно визначити кількість вологи, яка потрібна конкретній рослині, періодичність внесення води, найкращий час для робіт.

Полив проводять за правилами:

 1. У спекотні дні краще поливати культури ввечері. Так вони встигнуть насититися вологою за ніч, відновити тургор листя. Але якщо ночі холодні, то поливи переносять на ранковий час.
 2. Чим спекотніша встановилася погода, тим більше води потрібно рослинам. Адже зі сходом сонця велика частина вологи випаровується.
 3. Частота поливів залежить і від структури грунту: піщані ґрунти поливають часто і рясно.
 4. Коренева система більшості рослин має поверхневе розташування, залягає в шарі до 20 см. Тому важливо зволожувати цей шар повністю. Поверхневий полив зі зволоженням на 5 см не принесе бажаного ефекту: волога швидко випарується, не досягнувши коренів рослин.
 5. Крім того, рясність поливів залежить від розміру рослини. Якщо недавно висадженої розсади досить 1-2 літрів води, то дорослі дерева потребують приблизно 50 літрах.
 6. Не слід поливати рослини холодною водою під корінь. Оптимальна температура води від 15 до 25 градусів. Для того щоб довести воду до потрібної температури, її накопичують в ємностях - бочках, баках, ваннах. За добу вода нагрівається до потрібної температури і готова до поливу.

Культурні рослини потрібно поливати по-різному: одні радіють краплях на листках, для інших такий спосіб небезпечний, може призвести до поширення грибкових захворювань.

Важливо враховувати потреби садових культур:шланги на грядці

 • перці, картопля, баклажани, томати поливають тільки під корінь, дощування викликає грибкові захворювання;
 • огірки люблять дощування теплою водою, щоденний полив;
 • морква і буряк воліють рясне дощування, з промоканням грунту на глибину до 30 см;
 • цибуля і часник мають поверхневу кореневу систему, тому полив для них повинен бути менш інтенсивним, під корінь;
 • для квітників слід передбачити полив під корінь, в іншому випадку від вологи на квітках можуть з'явитися плями і цвіль;
 • дерева, кущі, ягідні культури поливають під корінь, щоб уникнути поширення гнилі та інших хвороб.

Для правильного поливу кожної культури садівники використовують спеціальні пристосування - поливальні інструменти.

Інструменти для поливу

Інструменти для поливу значно полегшують роботу садівника. Переміщати з їх допомогою навіть великі об’єми води в будь-який куточок ділянки стане простіше.

Для поливу застосовують такі інструменти і пристосування:

 • Садова лійка. Найпростіше пристосування для поливу. Дозволяє проводити точковий полив грядок або лунок ручним способом. Полив лійкою відрізняється трудомісткістю. Пластикові лійки - полегшений варіант інструменту.
 • Накопичувальна ємність. Баки, бочки та інші ємності для набору води необхідні для природного підігріву холодної води.полив грядки
 • Поливальні шланги. За допомогою довгих гнучких трубок садівники можуть доставити воду в потрібній кількості в потрібне місце. Шланги бувають різної довжини і діаметру.
 • Фурнітура для шлангів. Для зручності робіт передбачені з'єднувачі, розгалужувачі, ремонтні муфти для шлангів. За допомогою з'єднувачів можна приєднувати різні насадки.
 • Котушки для шлангів. Щоб розтягнуті шланги не псували вигляд ділянки, їх зручно зберігати на спеціальних котушках. При необхідності розкачати шланг можна в лічені хвилини.
 • Поливальні пістолети. Для ручного поливу зручний поливальний пістолет - насадка з регульованою формою струменя.
 • Розбризкувачі. Для автоматичного поливу, вибирають дощовики різної конфігурації і дальності дії. Дощовики зручно використовувати на рівній відкритій місцевості, наприклад, на газонах. Вони розбризкують воду по зрошувальній ділянці у вигляді кола, прямокутника або іншої форми. Залежно від виду їх можна встановлювати на штативі або безпосередньо на грунт.
 • Крапельниці. Для краплинного поливу використовують насадки-крапельниці з можливістю регулювання інтенсивності поливу.

На дачі недостатньо лише одного інструменту для поливу - наприклад, лійки. При наявності водопроводу знадобиться весь спектр пристроїв: від шлангів до насадок.

Виростити садові рослини без поливу неможливо. Нерегулярність і мала кількість опадів призводять до зниження врожайності. Однак для кожної культури визначено свій спосіб поливу. Полегшити полив на ділянці допоможуть різні інструменти.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід