Поради при покупці і посадки плодових саджанців

порадиКупівля і посадка саджанців плодових дерев - відповідальне заняття, що вимагає ґрунтовного підходу. Будь-які помилки, вчинені на початковому етапі, неодмінно позначаться не тільки на плодоносінні рослин, але і на їх життєздатності. Як вибрати і посадити плодові саджанці?

Як вибрати саджанці плодових дерев

Підходити до вибору нового «жителя» саду слід відповідально. Не можна поспішати і купувати перше-ліпше деревце. Вибирати плодовий саджанець слід не по барвистому фото плодів: є важливіші характеристики.

До них відносять:

  • Районування сорту. Обраний посадковий матеріал повинен мати достатню зимостійкість, щоб перенести характерні для місця посадки морози. Показник потрібно вибирати «з запасом» на кілька градусів: одна морозна зима може погубити весь сад.сажденці
  • Вік саджанця. Будь-якому садівникові хочеться швидше отримати перший урожай, тому поширеною помилкою є покупка потужних трирічних рослин з розвиненою кроною. Такий посадковий матеріал важко переносить пересадку, неодмінно зупиниться в розвитку. Вибір потрібно зупинити на молодих деревах, вік яких 1-2 роки.
  • Коренева система. Обсяг кореневої системи має дорівнювати або перевищувати розміри крони. В іншому випадку саджанця не вистачить сил, щоб без втрат прижитися на новому місці. Коренева система може бути відкритою або закритою (в контейнері). Коріння саджанців не повинні бути сухими.
  • Розміри дорослого дерева. Молоді саджанці виглядають зовсім невеликими, займають мало місця. Однак уже через кілька років вони стануть потужними деревами. Тому для їх росту важливо залишити достатньо вільного простору і правильно підібрати «сусідів», з огляду на сумісність культур. Якщо місце в саду обмежена, перевагу краще віддати компактним сортам до 3 м заввишки. Якщо є сусідами культури знаходяться далеко, то вибирають більш високі сорти.

Обраний саджанець повинен бути здоровим, не мати викривлень, плям, наростів, множинного розгалуження. Розвиненою повинна бути і коренева система: саме вона відповідає за подальше вкорінення рослини на новому місці.

саджанець у відріКоли краще садити плодові дерева

Традиційно посадку плодових саджанців проводять ранньою весною або в середині осені. Кожен період має свої достоїнства і недоліки, проте осіння висадка краща.

Осіння прохолода, велика кількість опадів і помірна сонячна активність - ідеальні умови для формування кореневої системи. Рослини вже не витрачають сили на нарощування зеленої маси, а навпаки, скидають листя. Саджанцям потрібно всього 3-4 тижні, щоб прижитися на новому місці.

Тому посадку плодових культур проводять мінімум за місяць до холодів - у вересні-жовтні. Для посадки вибирають похмурий або ясний день з помірною температурою повітря. Не слід висаджувати саджанці в посушливі, жаркі або дощові дні.

Як підготувати саджанець до посадки

Після покупки посадкового матеріалу не слід поспішати і відразу висаджувати рослину в грунт. Необхідно ретельно стежити за вологістю субстрату і коренів, не допускати їх пересихання або перезволоження (випрівання).корінь саджанця

Зберігати плодові саджанці, з відкритою кореневою системою, слід у вологому торфі, тирсі або іншому пухкому, вологоємність субстраті. Зайва вологість негативно позначиться на кореневій системі, тому не можна тримати їх у воді.

Підготовка рослини до висадки починається за добу до запланованого заходу. Кореневу систему саджанця занурюють у воду з додаванням стимуляторів коренеутворення - Грандіс, Чаркор, Корневін тощо. Вхідні в їх склад речовини сприяють активному росту коренів, зменшують рівень стресу у рослин.

Обов'язково оцінюють стан кореневої системи саджанця. При наявності сухих, пошкоджених або гнилих ділянок їх підрізають до здорової, живої тканини.

Як садити плодові дерева

Місце для посадки плодової культури слід готувати заздалегідь, щоб добрива встигли розчинитися і наситити землю. Прямий контакт концентрованого підживлення з кореневою системою неприпустимий, оскільки може призвести до її опіків. 

садженец в лунціОбсяг ями для посадки повинен в кілька разів перевищувати обсяг коренів саджанця. Мінімальний розмір - 0,5 м в глибину і 0,5 м в діаметрі. Це дозволить закласти поживний грунт в прикореневій зоні рослини і забезпечити його живленням на перших етапах росту.

На дно ями обов'язково укладають шар дренажу (галька, керамзит), щоб відвести надлишки вологи від коренів. Зверху його засипають піщаною подушкою.

Грунт для заповнення ями готують заздалегідь: змішують живильний перегній з садовою землею і присмачують мінеральними добривами.

Коли місце для посадки готове, а саджанець придбаний і підготовлений, можна приступати до його висадки на постійне місце.

Порядок посадки:

  1. У центр ями гіркою насипають грунт.
  2. На горбок встановлюють плодовий саджанець. Розправляють його корені «по схилах» гірки. Коренева система повинна бути спрямована вниз. 
  3. Посадкову яму заповнюють грунтом, кореневу шийку злегка піднімають над рівнем грунту.
  4. Саджанець рясно поливають, щоб уникнути пустот близько коренів.
  5. Фіксують рослина до кілочка.молоде дерево

Основна помилка під час посадки плодового саджанця - його заглиблення. Коренева шийка - місце переходу стовбура в коріння - повинна бути піднята над рівнем грунту на 5-10 см. В іншому випадку талі або дощові води поступово приведуть до підгнивання кори, ослаблення і загибелі саджанця.

Поглиблення навколо молодого деревця залишати не можна: саме в них буде накопичуватися і застоюватися волога. Краще висаджувати саджанці «на пагорб», з невеликим піднесенням.

Після посадки, але до настання морозів, необхідно злегка обрізати верхівку саджанця до визрівшої деревини на 2-3 бруньки. В іншому випадку молодий, невизревшій приріст постраждає від холодів і послабить деревце.

Купівля і посадка плодового саджанця повинні відбуватися обдумано, без поспіху. Прості поради допоможуть не помилитися при виборі посадкового матеріалу і його розміщенні на дачній ділянці. При грамотному догляді саджанець.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід