Поради садівникам, які збираються змінити полуничне місце
Згодом полуниця дає все менше ягід, вони дрібнішають, частіше уражаються хворобами і шкідниками. Щоб полуничні кущі залишалися здоровими і дивували багатим урожаєм великих, солодких ягід, слід раз в 3-5 років оновлювати посадки. Які секрети пересадки полуниці на нове місце потрібно знати?
Як вибрати місце
Полуниця - сонцелюбива культура, тому вибирати для неї слід саме сонячне, відкрите місце. Воно не повинно бути затінене високими деревами або будівлями. Недостатнє освітлення неодмінно позначиться на врожаї: ягоди стануть менш солодкими, дрібними.
Недостатня освітленість призводить до частих грибкових захворювань полуниці. Особливо страждає урожай в дощове літо. Підвищена вологість для ягідних кущів небезпечна, зростає ризик їх ураження грибками, вірусами, бактеріями. Не оминуть посадки стороною і слимаки.
Висаджувати полуницю можна будь-яким способом, в залежності від структури грунту:
- на високі грядки;
- в траншеї;
- в грядкі- «равлики»;
- в прості насипні грядки;
Якщо ділянка, на якій передбачається вирощування полуниці, може підтоплюватися весняними талими водами або рясними опадами, висаджувати кущі краще на високі грядки. Так їх коренева система не загниє від перезволоження, а ягоди будуть краще провітрюватися.
Не слід вибирати для полуниці болотисті, низинні ділянки, південний схил, піщані і глинисті грунти. Всі вони небажані для висадки.
Кислотність грунту також має значення для гарного росту. Найкращим значенням є показники рН 5,5-7. Перед посадкою полуниці грунту слід заздалегідь підготувати.
Підготовка ґрунту для пересадки полуниці
Важливим етапом підготовчих робіт є формування грядок і підготовка грунту для посадки полуниці. Починають захід за місяць до висадки саджанців.
Якою б ретельною не була прополка і перекопування, в ґрунті залишаться насіння і кореневища бур'янів. Виполювати їх серед полуничних кущів складно: бур'яни проростають крізь кореневу систему культурних рослин.
Тому рекомендується обробити грунт гербіцидами для повного знищення бур'янів:
- Раундап Макс;
- Ураган Форте;
- Напалм Форте та ін.
Засобами обприскують бур'янисту рослинність і очікують на повну її загибель. Щоб запобігти проростанню насіння бур'янів на грядках, використовують препарат Дуал Голд.
Щоб знезаразити грунт від збудників грибкових і бактеріальних захворювань, слід рясно обробити її фунгіцидними складами:
- Магнікур Енерджі;
- Перманганат калію;
- Фітоспорін;
- Бордоська суміш і ін.
Високу ефективність має обробка грунту біодобрива, наприклад, Байкал-ЕМ-1. Вміщені в його складі грунтові мікроорганізми згубні для патогенної мікрофлори, але благотворно впливають на грунт.
Фунгіцидами також обробляють саджанці перед посадкою, щоб не занести з ними хвороби на ділянку.
Грунт перед висадкою обов'язково присмачують добривами. Обов'язково вносять компост - не менше 1 відра на кв.м., можна додати перепрілий гній, деревний попіл.
Вносять відповідні мінеральні склади з обов'язковою заробкою в грунт:
Знезаражений, перекопаний і удобрений грунт залишають на 2-3 тижні, тільки після цього приступають до висадки.
Терміни пересадки
Пересаджувати полуницю на нове місце слід своєчасно. Спиратися слід на життєві цикли рослин, щоб кущі швидше і легше приросли.
Пересадку проводять:
- Навесні. Саджанці можна посадити на нове місце відразу після прогрівання грунту ранньою весною. В такому випадку рослини встигнуть зміцніти до спеки і добре перенесуть висадку. Однак урожай в поточному році малоймовірний: кущі витрачають всі сили на вегетацію.
- Влітку. Оновити посадки можна відразу після закінчення плодоношення ягідних кущів. З кінця липня до кінця серпня рослини висаджують на підготовлені грядки, наприклад, що звільнилися від цибулі або часнику. Полуниця річної посадки з успіхом приживеться лише при достатній кількості вологи і помірних температурах: в спеку рослини зупиняються в рості.
- Восени. З вересня настає найсприятливіший період для зміни полуничних посадок. Земля вже насичується опадами, температури знижуються, стають оптимальними. У рослин є ще достатня кількість часу для приростання на новому місці, під зиму вони підуть підготовленими. А вже навесні такі саджанці дадуть перші квіти.
Не слід залишати оновлення посадок на середину осені: погода може бути непередбачувана, кущі що недостатньо прижилися можуть постраждати від раптових морозів.
Порядок пересадки
При встановленні відповідних погодних умов - сухого, похмурого дня при температурі не нижче + 18 ... + 20, можна приступати до посадки саджанців полуниці.
Висаджують полуничні кущі по одній з схем:
- для ранніх сортів - рослини висаджують на грядку в два ряди по схемі 30х30 см, відстань між грядками - від 60 см;
- для пізніх і середньостиглих сортів - схема посадки 40х40 см з відстанню між грядками 70-80 см.
Порядок посадки:
- На вирівняних грядках викопують лунки за обраною схемою посадки.
- У лунку поміщають саджанець полуниці так, щоб сердечко розташовувалося на рівні грунту. Не можна заглиблювати або надмірно високо висаджувати рослини: це призведе до їх загибелі.
- Коріння при посадці обов'язково розправляють, вони не повинні бути зігнуті.
- Лунки засипають поживним ґрунтом, злегка ущільнюють, притискаючи рослину.
- Саджанці рясно поливають водою, зрошуючи рослини навколо.
- Грунт після посадки краще замульчувати: так полуниця легше переживе пересадку.
Не слід переживати, що кущі розташовані далеко один від одного. Уже в наступному році вони розростуться і займуть весь вільний простір. При більш щільній посадці рослини частіше піддаються хворобам, нападу шкідників. Обробляти їх складно і незручно.
Підготовка нового «місця проживання» для полуничних кущів - відповідальний захід. Саме від правильності його проведення залежить плодоношення рослин. Посаджена восени на новому місці полуниця порадує першим урожаєм вже на наступний рік. А на звільнені від ягідних кущів грядки можна посадити боби, квасолю, горох або зелень.