Посадка малини восени

За осінній період садівникам необхідно очистити ділянку від однорічних культур, підготувати до зимівлі багаторічні, а також зайнятися посадковими роботами. Якщо малинник потребує оновлення, то осінь — найсприятливіший час для заміни кущів. Як восени правильно висаджувати малину?

Правила посадки малини восени

Дотримання правил посадки саджанців малини сприяє швидкому і повноцінному укоріненню рослин, легкої зимівлі, плодоношення в новому сезоні.

Переваги осінньої посадки

Попри те, що малину пересаджують навесні й восени, осіння посадка краща для культури.

Переваги висадки в кінці садового сезону:

  • регулярні опади сприяють підтримці оптимальної вологості ґрунту, тому коріння не пересихають, активно ростуть;
  • помірна активність сонця не шкодить малині;
  • знижується навантаження на рослину, тому що вегетація завершена;
  • малина приживається швидше і без стресів;
  • у садівників є широкий часовий інтервал для проведення робіт;
  • висаджена восени малина вступає в плодоношення вже на наступне літо, а при весняній посадці кущі пропустять один сезон.

Щоб скористатися всіма перевагами осінньої посадки саджанців малини, слід вчасно провести роботи по висадці.

Терміни висадки кущів

Кращий період для посадки кущів настає, коли встановлюється прохолодна погода з регулярними опадами. Але до заморозків повинно залишатися ще щонайменше місяць: так малина точно встигне прижитися на новому місці. Залежно від регіону вирощування, кліматичних особливостей місцевості та поточних погодних умов висадку проводять з середини вересня до другої половини жовтня.

Якщо до заморозків залишається лише 2-3 тижні, то висадити кущі можна з обов'язковим мульчуванням ґрунту під рослинами. Для цього використовують сухий опил або солому шаром в 15 см. Мульча виступає в якості «подушки», не дозволяючи промерзати верхнього шару ґрунту. Так усмоктувальні коріння встигнуть розростися.

Порядок посадки

Для висадки малини заздалегідь визначають добре освітлене місце. Не слід вирощувати малину між плодовими культурами та під ними. Це призведе до зростання захворюваності обох культур.

Ґрунт для висадки повинен бути поживним, повітропроникненим. Водночас він повинен добре утримувати вологу, оскільки при недостатній кількості вологи ягоди малини дрібнішають, погіршується їх смак. Для рослини підходить нейтральний по кислотності ґрунт.

Ґрунт заздалегідь перекопують, очищають ділянку від бур'янів. Вносять органічні, мінеральні склади, а також добавки, що поліпшують структуру ґрунту. Найзручніше висаджувати малину рядами або стрічкою. Якщо в першому випадку рекомендується відстань між кущами 0,7-1 м при ширині рядів в 1,2 м, то в другому — близько 0,5 м.

Виділяють два способи посадки малини:

  • Траншейний. Для посадки викопують траншею, куди на потрібній відстані один від одного поміщають кущі.
  • Кущовий. Для кожної рослини викопують окрему лунку.

Саджанці розміщують на підготовлених місцях, попередньо обрізаючи пересохлі, пошкоджені й гнилі коріння. Далі рослини закопують, злегка ущільнюючи субстрат навколо саджанців. Важливо ретельно полити саджанці. Витрата води на кожну рослину складає 5-7 л.

Для підвищення приживлюваності рекомендується підрізати пагони саджанця до висоти в 0,2-0,3 м. Обрізання гілок дозволяє знизити навантаження на кореневу систему, полегшити її укорінення.

Підготовка малини до зими

Малина відноситься до зимостійких культур, проте без проведення підготовки до зими урожай суттєво знижується.

Обрізка пагонів

Першочерговим завданням в передзимовому догляді є видалення старих, гілок, що вже плодоносили. Вони більше не потрібні рослині й садівникові, можуть бути заражені грибками або шкідниками. Тому старі пагони видаляють під корінь.

Слід оцінити молоді пагони: всі слаборозвинені, пошкоджені й зламані підлягають обрізі. Досить 4-5 потужних пагонів, які порадують значним урожаєм великих ягід. Слабкі пагони лише відбирають харчування у сильніших, послаблюючи весь кущ. Крім того, молоді пагони підрізають на потрібній висоті в межах 1,5-1,7 м.

Проріджування

Малина «знаменита» активним ростом порослі. Щоб не загущувати малинник, слід обов'язково викопувати лопатою молодняк, що утворюється. Рекомендована відстань між кущами не повинна бути менш як 50 см. Загущення посадок сприяє швидкому поширенню хвороб і шкідників, зменшення освітленості й провітрюваності. Скорочується і площа живлення кожної рослини.

Очищення від листя

З молодих пагонів малини листя опадають неохоче, тому рекомендується прибирати їх вручну. Роботи проводять обережно, щоб не пошкодити бруньки пазух і кору рослини. Поверхню малинників ретельно очищають від листового опаду. Він може стати місцем зимівлі шкідників і спор грибків. Очищення рекомендується проводити перед самими заморозками, щоб разом з листям знищити комах, що зимують.

Нахилення малини

Якщо зими в регіоні вирощування суворі, малосніжні, то слід пригнути малину до висоти в 0,4-0,5 м і надійно зафіксувати пагони. Це забезпечить додатковий захист для пагонів. Сніг буде затримуватися і повністю вкриє гілки. Якщо регіон вирощування теплий, то малину можна пов'язувати в пучки. Так пагони добре зберігаються, не ламаються при підв'язці.

Полив

Якщо осінь суха, тепла, то малинник обов'язково поливають не рідше 1 разу на тиждень. Недолік вологи в осінній період послаблює рослина, знижує його зимостійкість. Під кожен кущ виливають не менше 7 л.

Мульчування

Восени після очищення поверхні малинників слід мульчувати ґрунт під кущами. Малина добре відгукується на органічну мульчу: перепрілий гній, солому, перегній, опил. Шар матеріалу не повинен бути менш як 15 см, щоб захистити коріння і точку росту від морозів.

Правильно посаджена малина без втрат переживе зиму, а з настанням весни почне вегетацію без зволікання. Якщо осіння посадка малини викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони розкажуть про способи висадки рослин, про особливості підготовки кущів до зими, допоможуть підібрати найбільш урожайний і невибагливий сорт для вирощування.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід