Посів баштану

поради

Баштан, або баштанні культури, займають особливе місце в садівництві. Великі, соковиті плоди рослин сімейства Гарбузових найчастіше використовують в свіжому вигляді, однак є і незвичайні рецепти заготовок з баштану. Як і коли сіяти баштан?

Як посадити баштан

Правильна посадка баштану - основа його успішного вирощування. Всі баштанні полюбляють максимально освітлені, теплі, безвітряні місця для вирощування. Застій вологи на грядці повинен бути виключений.

Щоб забезпечити рослини додатковим теплом зручно облаштувати теплі грядки:

 • викопують обрану грядку на глибину 20-30 см;
 • закладають в неї органіку - напівперепрілий компост, траву, солому, залежаний опил, листовий опад;
 • додають до органіки сечовину і поливають окропом;
 • верхнім шаром укладають перегній або знятий родючий грунт;
 • вкривають грядку плівкою або нетканим матеріалом;
 • роблять прорізи під лунки.

Отримуючи додаткове тепло від землі, рослини дають більші, смачні плоди, активніше ростуть.

Схема посіву для різних культур відрізняється: грядка баштана

Відстань між рядами залежить від розлогості рослин і в середньому становить близько 1,5 м.

Глибина загортання насіння баштану залежить від розміру насіння і типу грунт:

Насіння баштану необхідно попередньо підготувати, щоб підвищити їх схожість. Відсоток схожості у свіжого насіння менше, ніж у того, що пролежало 2-3 роки. Тому бажано вибирати злегка залежаний посівний матеріал.

насіння гарбузаПорядок підготовки насіння баштану до посіву:

 1. Насіння перед посівом калібрують, вибраковують пошкоджені екземпляри. Не придатні до посіву дрібні, що змінили колір насіння.
 2. Після цього насіння півгодини прогрівають у теплій, близько 50 градусів, воді. Це збудить зародок.
 3. Насіння обов'язково обробляють фунгіцидним складом, щоб знезаразити їх. Для цього розводять по інструкції будь-який фунгіцид і замочують насіння 0,5-2 години в залежності від препарату. Знезараження вбереже сходи від ураження грибковими та бактеріальними захворюваннями.
 4. Посівний матеріал баштану укладають на вологу серветку для прокльовування. Слід постійно стежити за вологістю, щоб серветка не пересихала. Але насіння не повинно «плавати» в воді: в такому випадку паросток «задихнеться» і загине. Через 2-3 доби насіння проклюнется.
 5. Можна додатково загартувати сіянці, якщо прибрати проклюнуте насіння на 2 доби в холодильник.

Підготовлене таким чином насіння баштану не боїться похолодань, захворювань, в короткі терміни дасть сильні сходи.

Порядок посіву насіння у відкритий грунт:

 1. На підготовленій з осені або ранньою весною грядці розмічають майбутні посадки, залишаючи між рослинами необхідний інтервал.
 2. Викопують лунки на потрібну глибину в залежності від культури.
 3. Закладають проклюнулися насіння корінцем вниз. Роботи проводять дуже обережно, щоб не пошкодити ніжний паросток.
 4. Лунки засипають перегноєм, рясно проливають теплою водою.
 5. До появи сходів можна накрити грядки плівкою або нетканим матеріалом для підтримки оптимальної вологості і тепла.

Посіяні за всіма правилами насіння баштану швидко проросте, укриття можна буде знімати.

Посів баштану розсадним способом небажаний, але можливий. Рослини мають дуже ніжну кореневу систему, яка легко травмується і довго відновлюється після пересадки. Для вирощування розсади можна використовувати торф'яні горщики.

Висаджують розсаду в першій декаді травня, заглибивши сіянці по сім'ядольні листки. Перед висадкою краще злегка загартувати розсаду, виставляючи її на кілька годин в день на відкрите повітря.

Коли потрібно садити баштан насіння на грядці

Найбільш стійкий до коливань температури гарбуз. Його сходи з'являються вже при температурі в 12 градусів, а сіянці менше пошкоджуються заморозками. Кавун, кабачки і диню слід сіяти при прогріванні грунту не нижче, ніж у 16 ​​градусів.

Посів насіння в холодний грунт призведе до загнивання насіння або до повільної вегетації сіянців. Загальний термін посадки в грунт - з кінця квітня - початку травня. Однак слід враховувати клімат регіону і погодні умови.

Якщо передбачаються заморозки, то посів краще відкласти до встановлення остаточного тепла. Якщо тепла погода встановилася раніше, висів затягувати не варто.

Можна виростити баштан розсадним способом. Підготовлені насіння сіють в середині квітня, а з встановленням стабільно теплої погоди пересаджують у відкритий грунт з попередньою загартуванням.

До моменту висадки розсади в грунт її вік повинен бути близько 20 днів. Затягувати з висадкою не варто: рослини в кімнатних умовах повільніше ростуть, витягуються, що з більшою ймовірністю може призвести до пошкодження сеянца.

Чим підживлювати баштан

жовта квіткаБахча чуйна на внесення підживлення, їй необхідні як мінеральні, так і органічні добавки. Частоту і об’єми підживлення слід збільшити, якщо рослини вирощуються на бідних піщаних грунтах.

Перше добриво вносять під час перекопування, на кожен квадратний метр додають:

 • під гарбузи - по 10 л гною;
 • під кавуни, кабачки і дині - по 5 л гною.

Гній повинен бути перепрівшим, оскільки баштан погано реагує на свіжий.

Не слід перевищувати встановлені дозування. Надлишок азоту сприятливо позначиться на зростанні рослин, однак завдасть шкоди врожайності. Плоди починають дозрівати пізніше, а їх смакові якості і лежкість зменшаться.

Додатково можна вносити комплексні мінеральні склади. Друге підживлення баштану проводиться з початком цвітіння рослин. Баштан удобрюють розчином органічних добрив з додаванням фосфорно-калійних складів.

Завдяки правильному і своєчасному посіву баштану, рослини гармонійно розвиваються, а до кінця літа порадують садівників кількістю великих, соковитих і смачних плодів.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід