Правильний догляд за грядками навесні

порадиУ весняні місяці догляд потребує не тільки сад що прокидається, ягідні культури, вирощена вдома розсада. Важливо подбати про грядки. Адже від їх стану багато в чому залежить майбутня врожайність рослин. Як доглядати за грядками навесні?

Прополка

Бур'яни - справжній кошмар садівників. Вони із завидною регулярністю і завзятістю з'являються на грядках то тут, то там. Вони швидко ростуть і починають конкурувати за живлення, вологу і сонце з садовими рослинами.

Бур'яни швидко пригнічують ріст культур, призводять до їх пригнічення, відмови від цвітіння і плодоношення. У заростях охочіше розмножуються шкідники, поширюються хвороби. Вони не завдають шкоди бур'янам, сильніше страждають садові рослини.

Особливо «страшні» бур'яни для посівів. Вони швидко приховають ніжне листя і знищать слабкі сіянці.

Тому без прополки - повного видалення бур'янів з грядок - не обійтися жодному садівникові. Навіть відсутність їх на своїй ділянці не гарантує, що довгі кореневища не "приповзуть» від сусіда, а насіння не прилетять з усієї округи.

Прополка необхідна:грядка

 • культурна рослина отримує більше вологи, світла, живлення;
 • плоди більш насичені корисними речовинами;
 • урожай швидше наливається.

Приступати до прополки необхідно якомога раніше, з приходом весни. Ослаблені зимівлею, багаторічні бур'яни не так агресивні. Їм складніше відновитися з залишково пошкодженої ділянки кореневища. А зійшовші з насіння бур'яни найлегше виполювати до досягнення ними висоти в 5 см.

Роботи проводять кожні 10-14 днів: чим частіше прополювати город, тим менше бур'янів з часом буде з'являтися на грядках.

Існує ряд правил правильного проведення прополки:

 • Не можна допускати цвітіння бур'янів. Їх насіння швидко дозрівають і розлітаються по окрузі. Навіть прополоти квітучі бур'яни можуть «доростити» насіння - так вони потрапляють в компост і знову опиняться на грядках.
 • Бур'яни видаляють разом з корінням, намагаючись не залишити ні шматка кореневища у багаторічних різновидів.
 • Найлегше полоти по зволоженому грунті.
 • Якщо бур'яни видаляють регулярно, то чергову прополку краще проводити в суху погоду вранці або вдень.
 • Якщо грядка вже неабияк заросла, слід відкласти видалення бур'янів до вечора. Так культурні рослини за ніч пристосуються до нових умов: вологості і висвітлення.

Видалення бур'янів проводять протягом усього сезону, щоб вони не послаблювали культурні рослини.

грядкаРозпушування

Одночасно з прополкою грядок проводять їх розпушування. Перший раз розпушують ґрунт відразу після перекопування або замість нього застосовують глибоке розпушування грунтового шару. Це дозволяє поліпшити структуру грунту, зробити її більш легкою.

Розпушування дозволяє позбутися від грунтової кірки, яка утворюється після кожного поливу і подальшого висихання верхнього шару грунту.

Пухка земля більш насичена киснем, коріння рослин не загниває і не страждає від недостатнього газообміну. Підвищується активність ґрунтових мікроорганізмів, що призводить до поліпшення самого грунту.

Глибина розпушування багато в чому залежить від фази розвитку садових культур. Якщо на грядці тільки зійшли культурні сіянці, то розпушувати землю потрібно обережно і неглибоко. Досить глибини в 3-5 см.

Для старших рослин глибину обробки землі збільшують до 10 см.

Для розпушування грунту використовують:

Розпушування проводять обережно, з огляду на особливості застосування ручного інструменту.

Мульчуваннягрядка

Щоб зменшити частоту проведених прополок і розпушування, рекомендується мульчувати грунт. Оновлювати мульчу можна кілька разів за сезон, адже органіка поступово осідає. Шар органічних матеріалів має становити 7-10 см.

Замульчуваний з ранньої весни грунт довше збереже весняну вологу. У ній раніше почнуться процеси гумусоутворювання, а значить, розсада і сіянці будуть рости активніше.

Мульчування необхідно, оскільки:

 1. Захищає грунт від вивітрювання.
 2. Охороняє поверхневу кореневу систему від осушення.
 3. Заглушає зростання однорічних і багаторічних бур'янів.
 4. Не дає землі перегріватися і промерзати.
 5. Знижує періодичність поливів, зменшуючи випаровування вологи.
 6. Перешкоджає появі на поверхні ґрунтової кірки.
 7. Поступово розкладаючись, мульча насичує грунт поживними речовинами.

При подальшому мульчуванню сходів і розсади на грядках найкраще використовувати органічні матеріали:

 • вирваний бур'яни (без насіння і суцвіть);
 • сіно;
 • солома;
 • скошена газонна трава;
 • перепріла тирса;
 • листовий опад;
 • перегній;
 • компост;
 • торф;
 • картон і газети.

Мульчування грунту одночасно грає роль підживленні, проте це не означає, що поживних речовин додатково вносити не потрібно.

Підживленнягрядка

Достатня кількість поживних речовин в грунті - запорука хорошого, гармонійного росту рослин. Тому внесення добрив починається ранньою весною, ще до посадки та посіву основних культур.

Одночасно з перекопкою або глибоким розпушуванням вносять:

 • компост (можна навіть недозрілий торішній);
 • залежаний опил;
 • прілий гній;
 • мінеральні комплексні склади.

Недозріла органіка є улюбленими ласощами дощових черв'яків. Тому їх діяльність на грядках зросте в рази, що поліпшить структуру і родючість грунту.

В якості підгодівлі підійде деревна зола, подрібнена яєчна шкаралупа, перегній, цибулиння, торф, залишки чайної заварки і кавова гуща. Їх можна вносити на грядки кілька разів за сезон.

Слід комбінувати різні види підживлення, щоб не отримати дисбаланс речовин в грунті. При великій кількості азоту, що становить основу органічного підживлення, рослини бурхливо ростуть, що важливо в весняний період. При нестачі елемента, культури будуть слабо рости, повільно розвиватися.

Однак до кінця весни слід приділити увагу калійним і фосфорним складам, важливим для рясного цвітіння, зав'язування плодів.

Догляд за грядками навесні - не разовий, а постійний агрозахід. Залишені надовго без уваги, посадки швидко заростають бур'янами і зупиняться в рості через брак живлення і кисню. Правильний і своєчасний догляд гарантує активне зростання садових культур і рясне плодоношення.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід