Прості і швидкі способи поліпшити грунт на грядках

порадиРодючість грунту - один з основних факторів, від яких залежить врожайність садових культур. Вирощування рослин на одних і тих же грядках поступово призводить до виснаження ґрунту, погіршення її родючості, заселення її шкідниками і патогенною мікрофлорою. Як повернути родючість землі на ділянці?

Від чого залежить родючість ґрунту

У природних умовах грунт ніколи не пустує: на ній завжди виростають різні групи рослин. Вони отримують живлення з різних ґрунтових шарів через особливості розташування кореневої системи. Конкуруючі рослини «видавлюють» один одного в боротьбі за світло, вологу та поживні речовини.

Органічні залишки - бадилля рослин - після відмирання насичують землю необхідними елементами. Допомагають їм птахи і тварини, завдяки чому підтримується родючість грунту. грунт

В умовах обмеженості дачних ділянок природні процеси порушені, через що, в першу чергу, страждає родючість грунту. Все бадилля садівники забирають з ділянки і спалюють або закладають в компост, позбавляючи землю необхідного живлення. Грунт або зайнята садовими рослинами або пустує, що призводить до вивітрювання його верхнього шару. А постійні обробки культур захисними засобами призводять до загибелі деяких корисних бактерій і грибків, важливих для розкладання органіки.

На родючість грунту впливають:

 • Гумус. Основна речовина, що відповідає за родючість землі. У його склад входить азот і фосфор. Гумус відповідає за поглинальну здатність грунту, його насиченість повітрям і вологою.
 • Кислотність. Навіть при високому вмісті гумусу рослини не зможуть його в повній мірі засвоїти через надмірно низьку або високу кислотності грунту.
 • Поживність. Всі речовини в грунті повинні бути збалансовані. Рослини потребують не тільки в основні речовини - азот, фосфор або калій, але і в мікроелементи - бор, молібден, марганець, залізо та ін.
 • Здатність вбирати вологу і насичуватися повітрям. Грунти, надмірно утримують вологу або, навпаки, швидко її відводять, не можуть бути родючими. Від достатньої кількості вологи і повітря залежать всі грунтові процеси.
 • Заселеність грибками і бактеріями. Корисні мікроорганізми розкладають грунтову органіку до простих, доступних рослинам елементів.

При порушенні балансу родючість грунту знижується, що призводить до зменшення врожайності.тріщина в грунті

Коли грунт потребує поліпшення

На багатих гумусом, родючих ґрунтах рослини добре ростуть, рясно цвітуть і дають стабільні високі врожаї.

Садовод легко може визначити, чи потребує грунт на грядках в поліпшенні:

 • Слабкий ріст рослин. Культури розвиваються непропорційно, ростуть повільно, не цвітуть або дають слабкі врожаї.
 • Зменшення товщини родючого шару. Оцінювати його стан можна при будь-якій перекопці грунту.
 • Пиловидний стан грунту. Якщо грунт легкий, схожий на пил, - це результат його виснаження. Недостаток гумусу, поживних речовин і постійні глибокі перекопування землі погіршують її структуру.
 • Занадто щільна грунт. Глибоке перекопування глинистих ґрунтів стає причиною надмірного ущільнення грунту. Від нестачі повітря в грунті гинуть не тільки рослини, але і корисні мікроорганізми.
 • Закислення або олужнення грунту, його засолення. Надмірний полив, надлишкові добрива, внесення надлишків грунтових добавок (вапна, крейди, кислот) призводять до зміни кислотності грунту.
 • Зараженість хворобами і шкідниками. Грибки, бактерії, личинки комахи і дорослі особини здатні зробити вирощування культур неможливим.

Після оцінки стану грунту слід негайно приступати до його поліпшення. Адже при порушенні балансу земля починає швидко виснажуватись.вила в гумусі

Способи поліпшення якості грунту 

Самий кардинальний спосіб поліпшення якості грунту на ділянці - її повна заміна. Однак це дорогий і трудомісткий захід, тому краще скористатися більш доступними варіантами.

Є кілька способів поліпшення якості грунту на дачі:

 1. Внесення добрив. Не можна забувати про підживлення, щоб відновити дефіцит поживних речовин в грунті. Щорічно вносять мінеральні добрива, що містять комплекс необхідних елементів: Біопон, Плантофол, Флоровіт, Карбамід, Суперфосфат або ін. Не обійтися на ділянці і без органіки: компост, перегній, торф, гній і послід неодмінно покращать якість грунту. Можна використовувати готові органічні добрива: Курник, Гумат тощо.
 2. Посадка сидератів. Земля на ділянці не повинна пустувати. Відмінний спосіб захистити її від вивітрювання і поліпшити якість грунту - посів сидератів. Особливо корисні для грунту: гірчиця, горох, фацелія, ріпак, люпин та ін.
 3. Сівозміну. Необхідно дотримуватися сівозміни на ділянці, змінюючи одні рослини іншими. Не можна висаджувати на грядки одні й ті ж культури.
 4. Мульчування. Органічна мульча - скошена трава, листовий опад, солома - відмінно захищають землю від вивітрювання, а після закладення стануть живленням для ґрунтових червів і мікроорганізмів.
 5. Нейтралізація кислотності. При високій кислотності грунт слід вапнувати гашеним вапном, а при низькій - підкислити за допомогою верхового торфу, хвої або кори хвойних дерев.мульча
 6. Поліпшення структури. Якщо грунт на ділянці глинистий, то при перекопуванні слід додати в нього пісок. Якщо ж грунт піщаний, то додавати слід вологоутримуючі компоненти, наприклад, торф.
 7. Боротьба зі шкідниками та хворобами. Щоб підтримувати здоров'я грунту, важливо не допустити його зараження шкідливими грибками, бактеріями або комахами. Для цього перекопування грунту краще проводити після перших холодів восени: так комахи, які зимують в грунті, не встигнуть знайти собі нове місце для зимівлі та замерзнуть. Щоб уберегти грунт від хвороб, слід виносити з ділянки і знищувати все бадилля і коренеплоди, що мають ознаки хвороб. Допоможуть і обробки фунгіцидами. Краще використовувати біологічні засоби, оскільки вони не несуть шкоди корисним мікроорганізмам і комах: Актофіт, Капут, Фітоспорин, Казумин тощо.
 8. Внесення ЕМ-препаратів. Популярне біодобриво Байкал ЕМ-1У містить комплекс корисних мікроорганізмів, що сприяють підвищенню родючості. Крім того, вони згубно впливають на шкідливі мікроорганізми.

Поліпшення грунту - не разова робота, а цілий комплекс заходів, що включає внесення добрив, підтримка кислотності грунту, боротьба з грибками, бактеріями, шкідниками і багато іншого. Садівникові протягом усього сезону важливо підтримувати здоров'я землі, адже саме від неї залежить якість і кількість врожаю.

Товари зі статті
355грн
Виробник
Біоветфарм (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, трипс, білокрилка, совка, листокрутки
354грн
Виробник
Біохім-Сервіс (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, трипс, білокрилка, совка, листокрутки
1 147грн
Немає в наявност
Виробник
Summit Agro (Японія)
Культури
Плодово-ягідні, Овочеві
Для захисту від
бактеріальні плямистості, мокра гниль плодів, бактеріальний опік, пірикуляріоз, бактеріози

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід
Спасибо!
Vse Roste
10 Березня 2021 11:07
Доброго дня, Валентино!
Нам приємно, що наші поради стали для Вас корисними!