Ранній урожай в парниках і теплицях. Як вибрати матеріал?
Непередбачувана весняна погода, коротке літо і поворотні заморозки унеможливлюють повноцінне плодоношення теплолюбних культур на дачі. Щоб підтримувати необхідні умови для рослин і отримувати ранні врожаї овочів і зелені, дачники вирощують їх в теплицях і парниках. Як правильно вибрати матеріал для захищеного грунту?
Які овочі можна виростити в теплицях і парниках
Теплиці і парники необхідні не тільки в холодних регіонах. Вони дозволяють отримувати урожай овочів і зелені не тільки влітку, а й ранньою весною, коли погода ще відрізняється непостійністю.
Оскільки висота парників обмежена, а температурні коливання в них більші, ніж в теплицях, необхідно правильно підібрати рослини для вирощування.
У парничках висаджують:
Можна використовувати парники для вирощування розсади овочів - томатів, перців, баклажанів. Добре себе почувають в невисокому спорудженні огірки, дині та кавуни.
Теплиці завдяки своїм розмірам підходять для вирощування високорослих культур:
- томатів;
- перців;
- баклажанів;
- всіх видів зелені;
- редису;
- пекінської капусти та ін.
У теплиці огірки, дині та кавуни вирощують шляхом підв'язування батогів до опори для економії простору. Для отримання ранніх врожаїв в спорудженні можна висадити навіть ягідні культури - полуницю і суницю, щоб збирати урожай на 2-3 тижні раніше.
Який матеріал краще для парника
Парник - компактна споруда для вирощування розсади і ранніх овочів. Оскільки його об’єми невеликі, то повітря швидко перегрівається, особливо в сонячні дні. Однак ночі навесні ще прохолодні: температура всередині швидко падає. При обладнанні парника слід враховувати цю особливість і підібрати матеріали, які добре зберігають тепло вночі, але продуваються вдень.
Невеликі стаціонарні парники роблять з полікарбонату або скляних рам. Але більш популярними і затребуваними є розбірні, мобільні різновиди парників.
Їх виконують з каркасу - пластикового, алюмінієвого або дерев'яного - і укривного матеріалу.
Поліетиленова плівка
Поліетиленова плівка - один з найбільш затребуваних укривних матеріалів. Вона підходить для вирощування будь-яких культур.
Серед її достоїнств:
- доступність;
- низька ціна;
- мала вага;
- компактні розміри в складеному вигляді;
- надійний захист від негоди.
Поліетиленова плівка при хорошій фіксації добре захищає від будь-яких примх погоди. Рослини, що знаходяться в парнику, захищені від сильних дощів, заморозків, сильного вітру. Крім того, вона відмінно пропускає сонячні промені. Завдяки цьому повітря всередині парника швидко нагрівається і не видувається на вулицю.
У плівки є ряд недоліків, серед яких - міцність матеріалу. Низькоякісний матеріал може порватися вже в перший сезон, тому важливо купувати його у надійного продавця. Недоліком плівки є також погана провітрюваність. Якщо в нічні години це дозволяє зберегти тепло в спорудженні, то в жаркий день рослини всередині швидко перегріваються і можуть отримати опіки.
Агроволокно
Найбільш підходящим матеріалом для облаштування парника є агроволокно. Цей матеріал надійно захищає рослини від перегріву і переохолодження, сприяє провітрювання овочів і розсади.
Ще одна його перевага - вологопроникність. Через найдрібніші пори дощова вода проникає в середину, зволожуючи грунт в парнику. Рослини під агроволокном не отримують опіки, а в денні години немає необхідності відкривати парник для провітрювання.
Легке агроволокно можна використовувати для укриття навіть без каркаса: такий парник «росте» разом з рослинами.
Який матеріал краще для теплиці
Теплиця - більш капітальна споруда з великим об'ємом повітря. При виборі матеріалу слід враховувати її розміри і функціональність.
Полікарбонат
Раніше популярністю у садівників користувалися скляні теплиці. Однак через крихкість матеріалу, його тяжкості і небезпеки для оточуючих, скло поступається місцем більш сучасному і надійному матеріалу - полікарбонату.
Полікарбонатні укриття мають ряд переваг, серед яких - міцність, довговічність, мала вага матеріалу, гарне збереження тепла. Однак в полікарбонатних теплицях рослини можуть перегрітися в жаркий день без провітрювання.
Армована плівка
Для укриття теплиць можна використовувати плівкове укриття. Звичайна плівка погано впорається зі своїм завданням: її низька міцність недостатня для об'ємної споруди. Однак підійде армована плівка: вона складається з двох шарів поліетилену, між якими є сітка, що збільшує міцність і зносостійкість укриття.
Армована плівка добре переносить морози і сонячні промені, не втрачаючи своєї міцності. Вона не гниє, придатна до дрібного ремонту, однак її вартість вище, ніж у звичайного поліетилену.
Недолік у армованої плівки аналогічний: вона виключає провітрювання споруди, що може викликати перегрів розсади і овочів.
Агроволокно
Теплиці з нетканим покривним матеріалом стають все більш затребуваними серед садівників. Агроволокно не гниє, оскільки виконано із синтетичних матеріалів. Його пориста структура сприяє нормальному провітрюванню: рослини надійно захищені від сильного вітру, але і не страждають від перегріву.
Для теплиць використовують тільки агроволокно білого кольору. Матеріал відбиває надлишок сонячних променів, а світло, що потрапляє всередину, рівномірно розподіляється по листю рослин. Це виключає появу опіків на листках.
Чим щільнішим є агроволокно, тим краще воно утримує тепло і захищає рослини. Матеріал витримує коливання температур, не вбирає вологу, сприяє провітрюванню. Нетканий матеріал пропускає вологу через себе, зменшуючи частоту поливів рослин.
Вибір укривного матеріалу для парників і теплиць - відповідальне завдання. Матеріал для споруд повинен бути довговічний, доступний. Він повинен покращувати мікроклімат в захищеному грунті, щоб рослини добре росли і розвивалися, давали ранні і рясні врожаї.