Розмноження малини і ожини кореневими живцями

порадиРозмноження садових рослин живцями - найдоступніший спосіб отримання якісного посадкового матеріалу, що зберігає сортові ознаки. Один з найпростіших варіантів отримання молодих саджанців - кореневе живцювання. Як правильно розмножувати малину і ожину кореневими живцями?

Особливості та переваги розмноження кореневими живцями

Кореневе живцювання - популярний спосіб розмноження садових культур, при якому в якості живців використовуються їх коріння. З частини кореневої системи відростає нова рослина, що повністю зберігає сортові особливості.

Для щеплених примірників спосіб не підходить: саджанці будуть придатні лише в якості підщеп для щеплень.

Переваги кореневого живцювання:

  • Рослини, отримані в процесі розмноження, зберігають сортові ознаки.
  • Новий саджанець має здорову надземну частину. Так можна уникнути зараження молодих рослин хворобами маточника.корінці
  • Доступність живців. Кілька шматочків кореня можна викопати без шкоди рослині. Крім того, в якості маточника можна використовувати навіть викорчуване дерево або кущ.
  • Високий відсоток вкорінення. Велика частина живців дасть молоді коріння і паростки.

Кращими маточниками для заготовки кореневих живців виступають молоді, міцні і здорові рослини. Вони більш життєздатні, швидко дають молоді паростки і відновлюються до повноцінного саджанця.

Які рослини розмножуються кореневими живцями

Розмножити кореневими живцями можна декоративні, ягідні і плодові культури. Однак не всі дерева і кущі використовують в якості маточників.

Серед культур, придатних для розмноження кореневими живцями, виділяють:

Важливо враховувати, що розмножити кореневими живцями можна тільки кореневласні рослини. Щеплені екземпляри не дадуть сортових рослин при розмноженні цим способом.паросток малини

Розмноження кореневими живцями

Отримати міцні, здорові саджанці малини і ожини з кореневих живців досить просто, якщо слідувати правилам живцювання.

Заготівля посадкового матеріалу

Заготівлю кореневих живців малини і ожини для розмноження проводять навесні до початку вегетації або восени, коли надземна частина вже знаходиться в періоді спокою. Якщо матеріал для живцювання заготовлений восени, то живці зберігають у погребі чи підвалі, на заскленій лоджії або балконі при температурі не нижче 0 градусів.

Оптимальна довжина держака - від 7 до 15 см. Дуже короткі шматочки кореня не зможуть забезпечити зростання нової кореневої системи і паростків.

Грає роль і товщина кореня: вона повинна бути не менше діаметра олівця (від 0,6 см). Заготовлений матеріал повинен містити запас поживних речовин, необхідних для росту рослини на першому етапі, до появи свого коріння.

Для розмноження підійдуть здорові кущі малини або ожини з потужною, добре розвиненою кореневою системою. За допомогою попередньої підготовки маточників можна посилити втечоутворюючу здатність їх коренів. Найлегшим варіантом є підрізання частини кореневої системи гострим ножем або лопатою поблизу кореневої шийки. Використовувати такий варіант підготовки не можна для ослаблених рослин.

Посадкамалина в горщику

Заготовлені живці слід правильно підготувати до посадки. На поверхні кореня можуть перебувати хвороботворні грибки і бактерії: їх необхідно знищити до висадки, в іншому випадку молодий саджанець загине.

Для знезараження кореневі живці поміщають в ємність з робочим розчином фунгіциду: Максим, Скор, Фітоспорин або інший належний засіб. Препарати слід розводити строго по інструкції. Перевищення дозувань призведе до погіршення якості живців і зниження їх приживлюваності.

Після замочування в фунгіциді шматочки коренів малини або ожини слід «пробудити» стимулятором росту. Замочування проводять за рекомендованою виробниками схемою. Завоювали свою популярність серед садівників препарати: Корневін, Бурштинова кислота, Радіфарм тощо.

Заготовлені кореневі живці малини і ожини можна вкорінювати як у відкритому грунті або теплиці, так і в домашніх умовах - в пакеті з вологим мохом, вермикулітом, торфом або іншим вологоємним дихаючим субстратом.

Порядок висадки кореневого живця малини в грунт:

  1. Готують місце для пророщування живців. Для цього при необхідності додають річковий пісок, торф, компост, щоб підвищити волого і воздухоємність грунтосуміші і її поживність.
  2. Заготовлені кореневі живці розкладають по поверхні і присипають невеликим шаром грунту.
  3. Висаджений матеріал рясно поливають, не розмиваючи коріння. Важливо підтримувати високу вологість близько живців, не давати їм пересихати.

При посадці живців можна плутати їх розташування в грунті і висаджувати їх «догори ногами». У цьому випадку ймовірність відростання пагонів і отримання саджанця буде мінімальна.

Отримання саджанцівмалина на ділянці

Кореневі живці почнуть рости на 2-4 тиждень при підтримці високої вологості і стабільного тепла - близько +20 градусів. В результаті над поверхнею з'являться свіжі пагони малини або ожини.

У перший час молоді саджанці потребують особливого піклування: їх щодня поливають при відсутності природних опадів.

Розсаджувати кущики малини і ожини на постійне місце можна при досягненні висоти в 15 см. Якщо на одному корені відросло кілька пагонів, слід розділити їх при пересадці.

Не слід поспішати з пересадкою молодого саджанця. Часто з кореневих живців спочатку з'являються нові пагони без власного коріння. Слід дочекатися повного вкорінення рослини.

Розмноження малини і ожини кореневими живцями - легкий і швидкий спосіб отримання нових, власних саджанців для збільшення посадок. Садівникам не буде потрібно спеціальних умінь і навичок для вирощування рослин з шматочків кореня, а підросли кущі будуть відрізнятися міцним здоров'ям і стійкістю до умов вирощування.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід