Розмножте кущі методом живцювання

порадиРозмножити вподобаний кущ можна декількома способами. Насінням - довго і без гарантії збереження сортових ознак. Відводами - не так довго, проте кількість посадкового матеріалу буде обмежено. А як розмножувати кущі методом живцювання?

Які кущі розмножують методом живцювання

Живцювання - найдоступніший спосіб отримання нового куща. Укорінення живця відбувається швидше, ніж укорінення відводки. Крім того, всього з декількох гілок можна нарізати велику кількість матеріалу для розмноження.

При правильному проведенні живцювання ймовірність вкорінення живців висока. А молоді рослини розвиваються швидше, ніж екземпляри, отримані насіннєвим способом. Живці повністю зберігають сортові характеристики, що особливо важливо при вирощуванні ягідних кущів. Цвісти і плодоносити нові рослини починають вже на третій рік після посадки.

Розмножувати живцюванням можна будь-який кущ, як декоративний, так і ягідний: погін з листками

Однак у кожної культури є особливості заготівлі живців та їх вкорінення. Їх необхідно враховувати при проведенні робіт.

Коли розмножують кущі методом живцювання

Успішність вкорінення живців залежить від правильно підібраного терміну живцювання. сікатор

Залежно від культури укорінення найбільш ймовірно у живців, заготовлених:

 • ранньою весною, до початку пробудження - у хвойних культур;
 • в травні, в період цвітіння - у чубушника і бузку;
 • навесні з моменту старту вегетації до цвітіння - у агрусу і смородини;
 • на початку червня, в період бутонізації та активного росту - у гортензії, спіреї, кизильника, барбарису;
 • в червні, в період утворення зелених плодів - у жимолості.

Визрілими, здеревілими живцями не укорінюють шипшину, малину і чорноплідну горобину.

У будь-якій культурі можна використовувати для розмноження літні, зелені пагони. Вони добре приживаються і до осені або навесні наступного року готові до висадки на постійне місце.

Як розмножують кущі методом живцювання

При розмноженні кущів живцюванням важливо дотримуватися правила і порядок проведення робіт.

Заготівля живців гілочки

Кращий час для заготівлі пагонів для розмноження - вечір або ранній ранок. Маткові рослини повинні бути рясно политі за годину-дві до зрізання матеріалу.

Для живцювання підбирають пагони середнього розміру, властиві конкретній культурі. Їх діаметр повинен бути приблизно дорівнює товщині олівця. Однак у тонкостебельних кущів діаметр може бути істотно менше. Більш товсті пагони не вкорінюються.

Заготовлені гілки нарізають дуже гострим інструментом - він повинен розітнути волокна провідних тканин, а не здавити їх. Живець повинен мати 2-3 бруньки.

Верхній зріз виконується під прямим кутом - чим менше його поверхня, тим менше площа випаровування вологи. А нижній кінець зрізають під гострим кутом, щоб держак міг споживати більшу кількість вологи і наростити хороше коріння. Живці хвойних культур досить відламати від маточника «з п'ятою», не обрізати його, а відразу висаджувати.

Обов'язково видаляють листя, які після заглиблення в грунт залишаться під землею. Вони можуть спровокувати загнивання живця. Верхні листки вкорочують наполовину, знижуючи випаровування з пластини.

Посадка живців

Заготовлені живці занурюють в підготовлений, знезаражений грунт. Хоча б одна брунька повинна залишатися під землею. Живці не слід розташовувати занадто близько: це ускладнить подальшу пересадку. пагони в грунті

Живці висаджують під кутом, обов'язково підписують посадки із зазначенням дати живцювання і культури.

Умови для утворення коренів

Щоб стимулювати вкорінення, рослині слід створити певні умови.

На утворення коренів впливають:

 • Грунт. Він повинен бути пухким, легким, повітропроникним. Обов'язково його знезаражують до живцювання. Не можна вносити в нього  азот - він стимулює ріст пагонів, а не коріння. Краще використовувати нейтральні грунти - пісок з торфом, кокосовий субстрат, вермикуліт або перліт. Можна додати їх для поліпшення структури вже наявного грунту, а можна зробити з них верхній шар.
 • Температура. Для утворення коренів потрібно постійна температура близько + 20 ... + 25 градусів. Екстремальні температури можуть спровокувати загнивання пагона.
 • Вологість. Без високої вологості навколишнього повітря живець швидко висохне. Тому для нього організовують теплички з поліетиленової плівки, пластикових пляшок або інших прозорих ємностей.
 • Світло. Прямі сонячні промені небезпечні для живців. Вони сильно нагрівають поверхню, збільшують випаровування вологи. Пагонам необхідне розсіяне світло. Можна прикрити їх нетканим матеріалом, мішковиною або розмістити під тінню кущів або дерев.

Якщо хоча б одна умова не дотримана, шанси на вкорінення живця різко знижуються. 

Використання стимуляторів

Підвищити шанси на вкорінення можна з використанням стимуляторів коренеутворення. Ауксини, що входять до їх складу, стимулюють ріст коренів.

Ефективні препарати:

Можна додати порошок в воду для вкорінення, замочити живці в розчині укорінювача або просто вмочити нижній кінець в порошок перед укоріненням.

В період вкорінення живці можна поливати слабким розчином ауксинов.

Застосовувати препарати слід в суворій відповідності з інструкцією, в іншому випадку відсоток вкорінення може бути нижче.

Терміни вкоріненняпагін з корінням

Для кожного живця потрібен різний час на укорінення. Не слід поспішати і щотижня перевіряти наявність коренів.

Це залежить від багатьох факторів:

 • культура;
 • сорт;
 • товщина живця;
 • вологість;
 • температура;
 • освітленість;
 • характеристика грунту.

Середнім вважається термін вкорінення близько 3-4 тижнів. Поява до закінчення цього терміну нових паростків не говорить про вдале завершення вкорінення. Замість утворення коренів пагони можуть приступити до непотрібного росту, що послаблює його. Такі живці рідко вкорінюються, найімовірніше вони вже підгнили знизу.

Вкорінені живці - готові до швидкого зростання і розвитку кущів. Вони повністю зберігають характеристики і особливості материнських рослин. Тому потрібно брати живці тільки від здорових, добре розвинених екземплярів.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід