Санітарна обрізка дерев і кущів

порадиДля підтримки здоров'я дерев, збільшення врожайності і підвищення декоративності крони, плодово-ягідні культури необхідно обрізати кілька разів за сезон. Кожного разу здійснюється певний вид обрізки, що омолоджує, формує та санітарна. Як і коли проводиться санітарна обрізка дерев і кущів?

Що таке санітарна обрізка

Санітарна обрізка - це особливий агрозахід, що включає в себе видалення старих, сухих, хворих гілок, порослі. Крім того, обов'язково вирізають гілки, які становлять небезпеку для людини, комунікацій або споруд. Такий тип обрізки несе не тільки оздоровчу, а й естетичну функцію.

Санітарна обрізка не завдає шкоди плодово-ягідним культурам. Рослини що надмірно розрослися, частіше хворіють, стають притулком для безлічі шкідників. Ускладнюються роботи по захисту дерев і кущів: вглиб крони захисні розчини не потрапляють, знижуючи ефективність обприскування.обрізка гиляк

Пагони з ознаками хвороб становлять особливу небезпеку для дерев і кущів. Поступово поширюючись по тканинах рослини, інфекція захоплює здорові паростки. В кінцевому підсумку хвороба поширюється по всьому дереву і саду.

Сухі гілки вирізають до здорової тканини, захоплюючи її частину, або під основу. Такі пагони погіршують зовнішній вигляд рослин.

При сильному загущенні плодово-ягідних рослин знижується щедрість їх цвітіння, багато зав'язі залишаються неопиленними. Через слабку освітленість страждає майбутній урожай: приховані від сонця, плоди не набирають хороших смакових і товарних якості.

Коли проводиться санітарна обрізка 

Санітарна обрізка може проводитися протягом усього теплого сезону: з весни до осені. Для кожної пори року є свої обмеження при проведенні робіт.

Обрізку проводять:

 1. Навесні. Температура повітря повинна бути не нижче +5 градусів, в іншому випадку поворотними заморозками деревина у відкритих ранах може бути пошкоджена. Підмерзлі гілки будуть віднімати сили у рослини, послаблюючи його в період зростання. Навесні обрізають сухі, зламані під вагою снігу гілки.обізка пагонів
 2. Влітку. У літню пору санітарна обрізка може знадобитися після сильного вітру, рясних опадів чи при рясному плодоношенні дерев. Зламані гілки вирізають до здорової тканини. Крім того, в літній період особливо видно гілки з ознаками хвороб. Якщо заражений весь пагін, то його слід вирізати, щоб не допустити подальшого поширення хвороби. Вирізають влітку пагони, що загущують крону і поросль, що відтягує поживні речовини на себя. Літом рани на рослинах швидко підсихають, що знижує ймовірність попадання спор грибків, однак захищати дезінфікуючими засобами потрібно обов'язково.
 3. Восени. До осені, коли плодоношення плодово-ягідних культур завершено, слід знову оцінити стан рослин і провести ще одну обрізку при необхідності. Її проводять у жовтні-листопаді, коли дерева вже скинули листя, але до приходу холодів. Температура повітря повинна бути не нижче +5 градусів.

Для обрізки вибирають сухий, сонячний день, адже у вологу погоду з опадами і вітром в рану можуть потрапити мікроорганізми.

Правила санітарної обрізки 

Санітарну обрізку дерев і кущів проводять за певними правилами. Це дозволяє виключити помилки і мінімізувати ризики нанесення культурі шкоди.

Правила проведення санітарної обрізки:

 • Як робочий інструмент підійдуть: пилка, секатор, садові ножиці.
 • Обрізку проводять тільки чистим, продезинфікованим інструментом, щоб не занести в рани спори грибків, віруси, бактерії.обрізаний кущ
 • Зріз проводять методом «на кільце», не залишаючи на дереві пенька. Така рана не затягується, а пеньок поступово висохне, погіршить зовнішній вигляд дерева. У відмираючі тканини пенька потрапляють патогенні мікроорганізми, вони можуть стати причиною загибелі рослини.
 • При спилюванні великих гілок, спочатку виконують надпил знизу, потім випилюють її зверху. Завдяки цьому на місці спилювання залишиться рівна рана. В іншому випадку під час обрізання може статися задір кори. Такі рани довго заживають, а відкрита деревина може бути заражена комахами або хворобами.
 • Не слід надмірно жаліти пагони при обрізанні. Недостатнє видалення гілок не принесе необхідного ефекту.
 • Сильна обрізка також небажана. Надмірна стрижка призведе до бурхливого зростання заміщуючих пагонів, на місці одного видаленого можуть вирости два-три бічних. Замість бажаного збільшення освітленості і провітрюваності крона буде загущена ще сильніше.
 • Всі вилучені гілки слід спалювати. Не можна відправляти в компост або зберігати на ділянці пагони з ознаками хвороб. Це призведе до поширення захворювання по всій ділянці.

Місце зрізу неодмінно захищають спеціальними антисептичними складами.

Садова аптечка

У садовій аптечці кожного дачника повинні бути засоби, незамінні під час санітарної обрізки дерев. Можна приготувати їх самостійно, проте це складний і тривалий процес, що не гарантує високих захисних властивостей готової суміші.

Рани що утворилися після санітарної обрізки, можна захистити засобами:оброблений зріз

 • Садовий вар (Цілитель). У його складі - вазелін, що забезпечує потрібну в'язкість, і соснова смола, що має загоювальну і бактерицидну властивість.
 • Садова фарба або побілка (Білосніжка, ЗайциСтоп). Якщо під час обрізки на ділянці не виявилося ніяких захисних засобів, можна використовувати садову побілку або фарбу. Речовини що входять до їх складу допоможуть запобігти зараженню деревини.
 • Мідний купорос. Навесні захистити свіжі зрізи можна розчином мідного купоросу (на 1 л води коло 10 г засобу).

У садовій аптечці обов'язково повинні бути спиртовмісні рідини або розчин фунгіциду. Засоби необхідні для дезінфекції інструменту під час роботи. В іншому випадку в процесі обрізки бактерії і віруси можна перенести на здорові рослини.

Санітарна обрізка - обов'язковий садовий захід, спрямований на оздоровлення дерев і кущів, поліпшення провітрюваності і освітленості. В результаті плодово-ягідні культури довгі роки тішать високими врожаями красивих і смачних плодів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід