Секрети вибору здорових саджанців
Сад може стати предметом вашої гордості або джерелом розчарування. Щоб він тільки радував, важливо спочатку правильно спланувати його і вибрати якісні саджанці. У цій статті ми розповімо про те, як правильно вибрати посадковий матеріал, на що потрібно звернути увагу.
Перш за все, хочеться застерегти покупців від придбання саджанців в неперевірених місцях. Тільки спеціалізовані магазини можуть гарантувати сортність рослини й високу якість саджанця. Вони цінують кожного свого покупця і піклуються про свою репутацію. Їхня продукція перевірена і відповідає всім вимогам, що пред'являються.
Придбані саджанці в інших місцях, навіть значно дешевше, з великою часткою ймовірності будуть не відповідати заявленим сортам або ж будуть нежиттєздатні. Крім цього, вони можуть бути джерелом інфекцій і хвороб. Ви втратите час, виростивши не те дерево, яке планували. У нашому інтернет-магазині можна купити саджанці з гарантованою сортністю, найвищої якості й за прийнятними цінами. Це саджанці фруктових дерев, горіхів, цитрусових рослин, екзотичних рослин.
Правила вибору саджанців
Вік саджанця
Завжди привертають увагу рослі багаторічні саджанці. У них товстий стовбур, розлога крона. Недосвідчені садівники часто вибирають саме їх і роблять першу велику помилку. Краще і швидше приймаються наймолодші рослини. Вони легше переносять пересадку і швидше починають рости.
Оптимальний вік саджанця - 1-2 роки. Вік саджанця відраховується з моменту щеплення. Тобто дворічним саджанцем називається рослина, прищеплена два роки тому. Трирічні й старіші рослини, звичайно, виглядають могутніше і, здається, що в плодоношення вони вступлять раніше. Але насправді це не так. Чим більше саджанець, тим об'ємніша його коренева система. Тим сильніше вона постраждає при викопуванні, і довше буде відновлюватися на новому місці.
Висота саджанця
У гарного однорічного саджанця висота 0,7-1 м, а діаметр стовбура — не менше 1-1,3 см. Довжина кореневої системи - 25-35 см. Бічних розгалужень в однорічного саджанця немає.
Для дворічок висота може становити до 1,5 м, діаметр стовбура — до 2 см. Довжина кореневої системи — від 30 см. Дворічні саджанці можуть мати 1-2 бічні гілочки.
Саджанці колоновидних дерев зовні відрізняються. У їх однорічок діаметр стовбура від 1,5 см і більше. І навіть 2-3-річні саджанці майже не мають бічних розгалужень.
Кора на стовбурі й гілочках гладка, чиста, без пошкоджень і слідів ураження шкідниками та хворобами.
Коренева система саджанця
Найбільшу увагу при покупці саджанців слід приділяти саме кореневій системі. Коренева шийка повинна бути зі зрізом підщепи, що добре зарубцювався, без видимих дефектів і пошкоджень.
Коренева система гарного саджанця досить потужна, густа, з великою кількістю відростків. При цьому корінці повинні бути живі. Потемнілі корінці швидше за все вже мертві. Саджанець з одним центральним стрижнем приживатися буде довго і болісно.
Краще купувати саджанці з закритою кореневою системою, в пакеті або контейнері з субстратом. На відкритому повітрі коріння швидко обвітрюється і висихають.
Зберігання та транспортування саджанців
Найголовніше — це подбати про коріння. Якщо коренева система у саджанця відкрита, то слід обернути її вологою мішковиною або іншою натуральною тканиною. Причому зробити це потрібно не тільки зовні, але і всередині пучка. Це допоможе уникнути пересихання. Після цього потрібно обернути коріння поліетиленовою плівкою. Гілки, якщо вони є, потрібно акуратно обв'язати м'яким шпагатом, щоб уникнути їх обламування. До транспортування саджанці зберігаються в темному прохолодному місці.
Правила обрізки саджанців при посадці
При весняній посадці саджанці необхідно обрізати завжди. Річ у тому, при навіть самому дбайливому викопуванні частина коренів у деревця втрачається. Це дрібні усмоктувальні корінці, які й подають в рослину воду і поживні речовини. З їх пошкодженням порушується співвідношення кореневої системи та листової маси, вже закладеної в вигляді бруньок. Щоб відновити рівновагу і полегшити приживлюваність саджанця, його обрізають на висоту 60-90 см від землі. Однорічні саджанці можна просто вкоротити наполовину.
Під час висадки в осінній період часу обрізка недоцільна. У частинах рослини, що видаляються, містяться поживні речовини, які потрібні для успішної зимівлі деревця. Саджанці, посаджені восени, обрізають з поступовим зниженням дози наступної весни.
Коренева система у якісного посадкового матеріалу не має серйозних пошкоджень, не підсушена. Обрізки вона не потребує. Але якщо ви не впевнені в тому, що коріння ціле і здорове, то краще обрізати його. На зрізах тканина повинна бути світла, без темних плям.
Сподіваємося, що, дотримуючись вищевикладених рад, ви придбаєте гарантовано здорові й життєздатні саджанці дерев, правильно висадите їх і незабаром вони порадують вас рясним плодоношенням.