Сівозміна на городі: правила посадки і чергування культур

порадиЩорічно перед садівниками стоїть непросте завдання: розмістити на невеликій ділянці цілий список необхідних культур. Однак садити їх щорічно на одному місці не можна, слід чергувати їх, правильно підбирати попередників, щоб отримати хороші врожаї від здорових рослин. Як організувати сівозміну на ділянці?

Для чого потрібна сівозміна овочів на городі

Сівозміна - це чергування тих чи інших садових культур в правильному порядку на обмеженій площі ділянки.

При щорічному розміщенні культур на одних і тих же грядках садівники можуть зіткнутися з низкою проблем. Певні види рослин поглинають певний набір поживних речовин, швидко виснажуючи ґрунт. Порушення балансу мікро- і макроелементів погіршує його родючість, перешкоджає нормальному росту рослин.

Крім того, погіршується структура грунту. Одні культури мають компактну, поверхневу кореневу систему і споживають поживні речовини у верхньому шарі грунту. Інші - вважають за краще йти корінням в нижні шари, добуваючи живлення на глибині.

Деякі культури в боротьбі за вільний простір виділяють корінням токсини, природні гербіциди, які гальмують ріст рослин тієї ж групи. Такі речовини можуть міститися і в овочевому бадиллі, тому важливо її виносити з грядок в компост, а не залишати до наступного сезону.

Відсутність сівозміни веде до накопичення в грунті патогенних грибків і шкідників, властивих певній культурі. Вони успішно зимують на грядці, а навесні швидко заражають молоді посадки.город

Сівозміна вкрай необхідна, оскільки дозволяє:

  • зменшити засміченість бур'янами;
  • збільшити активність ґрунтової мікрофлори;
  • знизити ризик зараження посадок грибками, вірусами, бактеріями;
  • запобігти поширенню шкідників;
  • зберегти поживність грунту на високому рівні, поліпшити її структуру.

Щоб правильно чергувати садові культури, важливо враховувати їх потреби і сумісність.

Сумісність культур

При плануванні посадок на ділянці слід враховувати сумісність культур. Споріднені культури часто є «поганими сусідами» один для одного. Вони мають однакових «ворогів» - шкідників і хвороб, споживають ідентичні набори поживних речовин із ґрунту.

Тому при плануванні обов'язково враховують сполучуваність культур. Сумісні культури не тільки не надають один на одного негативний вплив, але і допомагають один одному.

Кращий приклад сумісних рослин - цибуля і морква. Виростаючи поблизу, на одній грядці, вони захищають одне одного від своїх шкідників - лушпиння і морквяної мухи. Посаджена між рядами моркви цибуля гальмує ріст бур'янів, а після збирання цибулин звільняється місце для подальшого зростання коренеплоду. капуста і буряк на грядці

Приклади інших сумісних культур:

Однак сумісні культури є не для всіх. Наприклад, гарбуз або дайкон краще висаджувати окремо від інших культур.

Потреба рослин в живленні

Потреба рослин в живленні відрізняється для кожної культури. Одні рослини можуть за рік сильно збіднити грунт, інші споживають малу кількість речовин, даючи грунту відпочивати. морква і цибуля на ділянці

Залежно від потреби в живленні, культури ділять на групи:

При складанні сівозміни важливо враховувати їх потребу в живлення, чергувати культури з високою і слабкою потребою, щоб не погіршити родючість грунту.

Для кожної культури підбирають попередника так, щоб він споживав інші поживні речовини, був схильний до інших хвороб і шкідників.

Оздоровлення грунту

Іноді для певної культури складно підібрати іншу ділянку, грядку, або деякі культури не мають хороших попередників. Тоді грунт швидко збіднюється, накопичує патогенну мікрофлору - грибки і бактерії, небезпечні для садових рослин.

У цьому випадку грунт після посадки обов'язково засівають сидератами - зеленими добривами. Вони не тільки очистять ділянку від грибків і відлякають шкідників, але і наситять грунт корисною органікою.

Гірчиця, ріпак - найпопулярніші сидерати. Найбільшу користь для ділянки приносять бобові культури. На їх коренях є особливі бактерії, які збагачують грунт азотомгірчиця на городі

Посадка сидератів необхідна також при отриманні двох врожаїв з однієї ділянки за сезон. Їх висівають після збирання першої культури, а перед посадкою другої «партії» закладають в грунт.

Оздоровлення грунту сидератами слід проводити при кожній нагоді, не даючи землі пустувати. Незайняті ділянки швидко займуть бур'яни.

Організація чергування на ділянці

Планувати сівозміну на ділянці слід заздалегідь, розподіляючи культури по грядках на кожен рік. Для правильного чергування рослин враховується їх потреба в живленні, кращих сусідів і попередників, однакових шкідників чи хвороб.

В умовах невеликих за площею ділянок складно правильно організувати сівозміну. В першу чергу складають план-схему ділянки, де розмічають найбільш відкриті і затінені зони.

Територію ділять на 4 частини, приблизно рівних за площею. Чергування буде полягати в щорічній зміні групи рослин для кожної зони, тобто на старе місце культури будуть висаджуватися через 4 роки.

Всі садові культури ділять на 4 групи:

Таке групування дозволяє полегшити складання сівозміни на ділянці, не допускає збіднення ґрунту і погіршення її структури.

Чергування культур на ділянці - обов'язковий захід, що зберігає здоров'я грунту і рослин. При достатку живлення, відсутності шкідників і хвороб садові культури неодмінно порадують відмінним урожаєм смачних плодів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід