Скручується листя на томатах – що робити

Скручується листя на томатах - що робитиСкручування листя на томатах може бути зумовлене низкою причин і стати ознакою як хвороб, так і інших, менш небезпечних станів рослини. Насамперед слід визначити причину, чому листя на томатах скручується. Це може бути:

  • Нестача вологи і спекотна погода.
  • Хвороби рослин.
  • Дефіцит поживних речовин.

Розібратися з причиною допоможе зовнішній вигляд рослини.

Нестача вологи

Найпростіше і найбезпечніше, через що скручується листя на томатах – недостатність вологи. Листя томатів скручується догори, нагадуючи човник. Листя не змінює кольору, рослина на вигляд цілком здорова.

Таке явище може спостерігатися навіть на нещодавно политих рослинах і є ознакою того, що господар зарано припинив полив.

Також бажано затіняти занадто освітлені рослини, особливо у спеку, коли сонце не лише швидко випаровує вологу з ґрунту, а й може спричинити сонячний опік рослини, зокрема її плодів.

Швидкому випаровуванню води запобігає мульчування рослинними рештками або спеціальним укривним матеріалом, наприклад, агроволокном. Варто зазначити, що агроволокно чорного кольору, яке весною зберігає тепло і пришвидшує зростання, спекотним літом і на сонячних ділянках може перегріти рослину. Тому такі насадження слід обов’язково затіняти.

Хвороби рослин

Скручується листя на томатахВертицильоз. Спекотна погода і висока вологість можуть зумовити появу на томаті вертицильозу. Здебільшого такі умови характерні для теплиць, але хвороба уражує і рослини відкритого ґрунту. Підхопити вертицильоз рослини можуть через пошкоджене коріння, а джерелами зараження стають рослинні рештки і безпосередньо ґрунт, в якому гриб-збудник вертицильозу може жити до 15 років. Зрідка вертицильозом уже заражене насіння.

Характерні ознаки, за якими можна виявити, що томати атакує саме вертицильоз:

  • Повільне в’янення, що починається від низу рослини.
  • Першим страждає старе листя. На ньому з’являються ділянки з хлорозом – втратою листовою пластиною хлорофілів, що надають їй зеленого кольору. Жилки листя при цьому залишаються зеленими.
  • Листя томатів скручується або з одного боку листка, або повністю.
  • Якщо зрізати стебло або листя, можна помітити уражені судини рослини, що мають характерний темно-бурий колір.
  • Зрештою відмирає коріння і рослина засихає.

На ринку достатньо препаратів для боротьби з вертицильозом. Наприклад, фунгіциди Квадріс або Сальто. Але проблема в тому, що найсильніші прояви хвороби часто припадають на період збирання томатів, а термін очікування до збирання урожаю становить у різних препаратів 5-20 днів. Та й не всі хочуть кропити майже готові до збирання плоди.

Тому, щоб запобігти скручуванню листя на томатах, краще вживати запобіжних заходів на наступний сезон, якщо ви знаєте, що ця хвороба вже з’явилася на вашій ділянці. Серед них передпосівне пропарювання або інша термічна обробка ґрунту в теплицях чи на невеличких відкритих ділянках. Допоможе і висівання восени сидератів, які після перекопування у процесі гниття пригнічують патогенні мікроорганізми. Корисним буде і профілактичне застосування засобів захисту рослин. Але, мабуть, найкращим виходом є використання сортів, стійких до вертицильозу. Наприклад, стійкі до вертицильозу гібриди Улісе F1, Президент F1, Аксіома F1.

Фузаріоз. Фузаріоз також належить до грибкових захворювань. Ознаки фузаріозу, умови його появи майже такі самі, як і для вертицильозу, тому ці дві хвороби часто плутають. Утім, це не критично, адже рекомендації щодо захисту фунгіцидами і запобіжних заходів для обох хвороб ті самі.

Вірус томатної мозаїки. Чому скручується листяВірус томатної мозаїки. Один із найпоширеніших і найбільш заразних вірусів томатів. Переноситься контактним способом – руками, знаряддям праці, комахами-шкідниками. У сухому листі вірус залишається активним до 10 років, у ґрунті – до 2 років.

Перші ознаки появи томатної мозаїки – характерна деформація листя, коли воно стає немов пухирчастим згори, зморшкуватим і через ці деформації листя томатів скручується донизу. Листя при цьому на початковій стадії хвороби може мати здоровий зелений колір або ледь-ледь жовтіти. Також окремі листочки можуть витягуватися до ниткоподібного стану. Хвороба зачіпає і суцвіття томатів, і, що найгірше, плоди, на яких з’являються некрози.

Щоб послабити симптоми томатної мозаїки, рослини кілька разів обприскують розчином молочної сироватки з водою (10%). Також важливий контроль комах-переносників: совок, попелиці, білокрилки – препарати Ампліго, Прованто Отек, Альфа супер, Вертімек. Пропарювання ґрунту не допомагає. В теплицях може допомогти дезінфекція приміщень перекисом водню.

Звісно ж, бажано підбирати сорти, стійкі до томатної мозаїки. Наприклад, Аксіома F1.

Дефіцит поживних речовин

Дефіцит калію на томатахПодібно до проявів фузаріозу і вертицильозу проявляється і дефіцит калію. Листя втрачає тургор, страждає від хлорозу, скручується з боків. Дефіцит калію на томатах часто, але не обов’язково, позначається на вигляді плодів: окремі ділянки їх залишаються зеленими, тоді як більша частина вже почервоніла.

Якщо складно визначити, через що саме скручується листя на томатах, краще спочатку спробувати внести добрива. Якщо ситуація не покращилася, тоді вже переходити до застосування фунгіцидів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід