Сумісність дерев і чагарників у саду

Виростити сад непросто. На це витрачається багато праці, часу і фінансових коштів. Помилки в плануванні саду неприпустимі. Це може обернутися великим розчаруванням, а виправити невдале розміщення складно. Тому дуже важливо ретельно продумувати розташування кожного дерева або куща в саду і знати їх біологічні особливості. Не всі дерева і чагарники можуть без проблем бути сусідами. Деякі з них слід розміщувати якомога далі один від одного. Про це і піде мова в даній статті.

Зазвичай на кожному садовій ділянці ростуть різні зерняткові, кісточкові, горіхоплідні, ягідні. Висаджені поруч рослини можуть бути байдужі один до одного, дружити й ворогувати. В останньому випадку це призводить до сумних наслідків, і замість здорових і родючих кущів і дерев ви отримаєте хворобливі й кволі, що не дають врожаю.

Фактори несумісності рослин наступні:

  • Рослини, коренева система яких розташована на одній глибині будуть заважати один одному.
  • Між рослинами, які постійно споживають однакові поживні речовини, починається конкуренція.
  • Одне з рослин-сусідів може залучати або бути місцем проживання для шкідників іншого.
  • Кислотність ґрунту — важливий момент. Кислий ґрунт воліють такі чагарники, як калина, гортензія, ялівець, чорниця, брусниця, лохина, журавлина. Ці рослини не повинні бути сусідами з тими, хто росте на нейтральних ґрунтах.
  • Розміщення сортів кожної культури має бути таким, щоб воно сприяло ефективному перехресному запиленню. Оскільки багато плодових дерев утворюють зав'язь тільки при запиленні пилком іншого сорту. Тому розташовувати їх потрібно поруч, не далі 20 м, а в умовах невеликої ділянки це буде 4-5 м.
  • Кожне дерево або чагарник в саду має добре висвітлюватися сонцем. Для цього враховують розміри крони в ширину, висоту дорослої рослини. Гілки не повинні замикатися і переплітатися. Високорослі дерева розташовують з північного або північно-східного боку ділянки. Так вони не будуть затінювати сусідів і захистять їх від сильних вітрів.
  • Враховується і режим поливів. Висаджувати поруч рослини, які люблять підвищену вологу і ту, що люблять посуху, не можна. Умови будуть несприятливі для обох.
  • Під деревами не слід садити чагарники, ягоди яких дозрівають в період проведення обробки дерев. Отрути не повинні потрапляти на плоди, вже готові до збирання.

Отже, підіб'ємо висновки. Добрими сусідами можуть бути рослини, коріння яких розташовуються на різних рівнях і ті, що не конкурують через харчування, не пригнічують один одного, а навпаки, допомагають зростати. А тепер детальніше про кожен вид.

Яблуня

Добре сумісна з грушою, сливою, черешнею, айвою, жимолость. Персик пригнічує яблуню. Його коренева система входить в корені яблуні та витісняє їх, викликає відмирання. Також яблуні пригнічуються волоським горіхом і золотистою смородиною. Сприятливі посадки яблунь, малини. Глід привертає шкідників яблуні.

Груша

Добре росте з персиком, яблунею, виноградом, горобиною. Груша, як і яблуня, пригнічується волоським горіхом і золотистою смородиною. Ялівець, що зростає поруч, може стати джерелом грибкових захворювань груш.

Айва

Хороші сусіди для айви — яблуня і груша. А ось волоський горіх поруч з нею садити не можна категорично.

Вишня

Відмінно сусідить з аґрусом і глодом, терпимо — з черешнею і виноградом. А ось абрикос, персик, груша, слива, яблуня, алича, волоський горіх, чорна смородина — погані сусіди для вишні.

Черешня

Посадіть це дерево поруч з яблунею, вишньою або глодом. Груша й абрикос токсичні для черешні. Погано буде вона зростати й поруч з персиком, яблунею, смородиною, волоським горіхом.

Слива

Добре є сусідами поряд з яблунею, малиною, смородиною, аґрусом. Не можна садити сливу поряд з вишньою, черешнею, грушою, персиком, волоським горіхом.

Абрикос

Припустимо розміщувати абрикос на відстані понад 4 м від злив. Черешня й абрикос не можуть рости поруч. Також це дерево не переносить сусідства вишні, груші, яблуні. А волоський горіх пригнічує абрикос.

Персик

Добре росте тільки поруч з персиком. Не сумісний з вишнею, черешнею, яблунею, волоським горіхом.

Фундук

Це дерево не люблять багато рослин. Садити його краще окремо. Взагалі, фундуки добре ростуть в однорідних посадках, що забезпечують їм перехресне запилення.

Волоський горіх

Погано впливає на всі плодові дерева і ягідні чагарники. Садити його слід у великому віддаленні від інших культур.

Смородина червона

Пригнічують її посадки малини. Сусідство з аґрусом загрожує ураженням аґрусовою вогнівкою. Добре росте червона смородина поруч з шипшиною.

Смородина чорна

Також кращим сусідом буде шипшина. Не любить вишню, червону смородину і волоський горіх. Неподалік від аґрусу чорну смородину не рекомендується садити, оскільки у них загальні шкідники.

Аґрус

Відносно добре сумісний зі сливою, грушою. Від малинових посадок аґрус повинен розташовуватися на відстані не менше 1,5 м.

Малина

Цей ягідний чагарник радять садити окремо від інших садових рослин через його здатність утворювати порослі. Малина любить вологу і може створювати її дефіцит у сусідів. Сумісна малина з яблунею, меншою мірою — з грушою, вишньою, сливою. З аґрусом слід витримувати відстань не менше 1,5 м.

Виноград

Нормально зростає неподалік від черешні, груші. Досвідчені виноградарі садять поруч троянду. У неї з виноградом одні хвороби, але троянда захворює першої, тим самим сигналізуючи про небезпеку.

Проблему сумісності ягідних і плодових культур можна успішно вирішити навіть в умовах невеликої дачної ділянки. Для цього деревах і чагарниках потрібно створити хороші умови, виконати агротехнічні заходи з урахуванням їх біологічних особливостей. Уважно вивчіть інформацію про вид та сорт рослини, щоб вибрати місце посадки для ні. Бажаємо вашим садам здоров'я і рясних врожаїв!

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід
Не зрозумів. То персик з грушою сумісний чи ні?