Сусідство і сумісність овочів на грядці

порадиПри складанні плану посадок на майбутній сезон садівникам слід враховувати не тільки сівозміну, а й заздалегідь спланувати сусідство культур на грядках. Адже одні овочі краще ростуть на одній грядці, інші - не терплять близького розташування «конкурента». Які культури добре уживаються один з одним?

Переваги вдалого сусідства

Від правильного підбору сусіда по грядці залежить не тільки майбутня врожайність. Культури-конкуренти будуть боротися за поживні речовини, вологу і сонячне світло, пригнічуючи зростання один одного.

Переваги правильного поєднання рослин на грядках:

 1. Відлякування шкідників. Деякі культури відлякують комах своїм запахом. Найчастіше це пряно-ароматичні трави (базилік, шавлія, чебрець та ін.), Квіти з різким запахом (календула, чорнобривці, настурція і ін.). Посаджені в міжряддях основної культури, вони позбавлять садівника від обробки посадок інсектицидами.грядка
 2. Позбавлення від гризунів. Рослини здатні відлякати не тільки шкідників, але і гризунів, які люблять поласувати овочами. До них відносять тютюн, розмарин, чорнокорінь, шавлія.
 3. Поліпшення смаку плодів. М'ята покращує смак білокачанної капусти, а базилік - томатів.
 4. Захист від хвороб. Фітонциди, що виділяються цибулею і часником, перешкоджають розвитку грибкових та бактеріальних захворювань овочів.
 5. Залучення бджіл і дощових черв'яків. Бджолозапильні рослини краще зав'язують плоди, якщо висаджувати по сусідству квіткові культури. А дощових черв'яків на ділянку можна приманити посадкою валеріани, цикорію, цибулі.
 6. Зменшення кількості бур'янів. Низькорослі культури займають нижній ярус, запобігаючи зростання бур'янів і зменшуючи випаровування вологи з поверхні землі.

При підборі сумісних рослин враховують їх потреба у волозі, розташування коренів в грунтовому шарі, швидкість росту і період плодоношення.

Які овочі сумісні на грядці

З огляду на особливості кожної культури, їх вимоги до умов зростання, можна правильно підібрати сусідів. Вдале сусідство овочів дозволить уберегти рослини від шкідників і хвороб, отримати багатий врожай.

Сумісні на грядці:

 • Огірки краще висаджувати разом з цибулею, часником або кропом. Вдалими сусідами є бобові культури.капуста і чорнобривці на грядці
 • Томати рекомендується висаджувати поруч з цибулею і часником, хрестоцвітими, бобовими культурами. Вони чудово відчувають себе поблизу с пряними травами - м'ятою, базиліком, селерою, шавлією і ін.
 • Картоплю краще висаджувати спільно з календулою або хріном - вони відлякають від овоча шкідників. Бобові забезпечать картоплю необхідним азотом, виступаючи в ролі живого добрива. Можна висадити з картоплею редис, перець, капусту, кукурудзу, кавун або цибулю.
 • Перець краще росте разом з пряно-ароматичними культурами і чорнобривцями.
 • На одній грядці з баклажанами вирощують перці, квасолю, баштан, ароматні трави.
 • Кращий сусід ріпчастої цибулі - морква. Вони захищають одне одного від лушпиння і морквяної мухи. Можна сміливо висаджувати на одну грядку цибулю з огірками, буряками і томатами.
 • Морква найкраще росте з цибулею, проте прекрасно уживається і з іншими культурами: томатами, зеленню, бобовими.
 • Буряк відмінно росте по краях грядок з морквою, часником, бобами, картоплею та огірками.
 • Для кожного виду капусти є свої ідеальні сусіди. Так, пекінська капуста добре росте поряд з бобовими та морквою, а цвітна - з картоплею і травами. Білокачанна капуста стане сусідом для часнику, редиски, картоплі, огірків і деяких трав (шпинат, селера, шавлія).
 • Кукурудзу висаджують разом з бобовими, гарбузами, картоплею. Краще за все культура уживається з огірком: вона захищає його від надмірної сонячної активності і служить опорою для батогів.
 • Квасоля добре росте практично з будь-якими культурами: з хрестоцвітими, пасльоновими, гарбузовими.

Є серед овочів і універсальні сусіди. Вони добре уживаються практично з усіма овочами. До таких культур відносять, наприклад, бобові. На їх коріннях розташовуються особливі бактерії: вони вловлюють азот з повітря і фіксують його в грунті в легкозасвоюваній для рослин формі.кукурудза і огірки на грядці

Хорошим сусідом по грядці для овочів стане шпинат. Зелена культура сприяє легкому засвоєнню овочами поживних речовин із ґрунту. Шпинат виступає і в вигляді живої мульчі: його листя щільно покриває землю, запобігаючи її висиханню, і не дозволяють рости бур'янам.

Які овочі не можна висаджувати поруч

Не завжди сусідство овочів на грядці буває вдалим: деякі культури заборонено висаджувати поблизу. Вони пригнічують один одного, тому слабо плодоносять, частіше хворіють і уражаються шкідниками.

Щоб не залишитися без врожаю, важливо знати, які овочі ворогують один з одним:

 • Томати не люблять сусідства з іншими пасльоновими. Так вони частіше хворіють, а в результаті конкуренції за живлення дають низькі врожаї. Не слід висаджувати помідори поруч з огірками, кропом або ріпою.
 • Картоплю слід висаджувати окремо від таких культур, як гарбуз, томати, огірки. Харчуючись в одному грунтовому шарі, вони пригнічують ріст один одного.
 • Огірки добре уживаються один з одним, але не терплять сусідства з томатами, картоплею, редискою і деякими пряними травами.
 • Не любить сусідство з зеленню і морква.
 • Перець терпимо ставиться практично до всіх культур, крім квасолі. Не можна висаджувати спільно гіркі і солодкі сорти і гібриди.цибуля та морква на грядці
 • Цибулю не рекомендується висаджувати поруч з бобовими та хрестоцвітими.
 • Буряк прекрасно уживається з більшістю садових рослин, однак цибуля, кукурудза і квасоля для нього - не найкращі сусіди.
 • Квасолю не саджають поруч з перцем, соняшниками і цибулинними культурами.
 • Баклажани краще висадити подалі від огірків, гороху, пряно-ароматичних рослин.
 • Білокачанна капуста не любить сусідства з морквою і квасолею, небажано близьке розташування томатів для цвітної капусти.

При плануванні грядок слід уникати близького сусідства споріднених культур. Вони мають загальні потреби в поживних речовинах і швидко виснажують грунт, заражаються грибками, бактеріями, шкідниками.

Правильне планування посадок - запорука рясного врожаю. Посаджені поблизу рослини при грамотному підборі можуть стати відмінними сусідами один одному. Невдалі поєднання овочів слід уникати, щоб не залишитися восени без врожаю.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід