Сусідство і сумісність овочів на грядці
При складанні плану посадок на майбутній сезон садівникам слід враховувати не тільки сівозміну, а й заздалегідь спланувати сусідство культур на грядках. Адже одні овочі краще ростуть на одній грядці, інші - не терплять близького розташування «конкурента». Які культури добре уживаються один з одним?
Переваги вдалого сусідства
Від правильного підбору сусіда по грядці залежить не тільки майбутня врожайність. Культури-конкуренти будуть боротися за поживні речовини, вологу і сонячне світло, пригнічуючи зростання один одного.
Переваги правильного поєднання рослин на грядках:
- Відлякування шкідників. Деякі культури відлякують комах своїм запахом. Найчастіше це пряно-ароматичні трави (базилік, шавлія, чебрець та ін.), Квіти з різким запахом (календула, чорнобривці, настурція і ін.). Посаджені в міжряддях основної культури, вони позбавлять садівника від обробки посадок інсектицидами.
- Позбавлення від гризунів. Рослини здатні відлякати не тільки шкідників, але і гризунів, які люблять поласувати овочами. До них відносять тютюн, розмарин, чорнокорінь, шавлія.
- Поліпшення смаку плодів. М'ята покращує смак білокачанної капусти, а базилік - томатів.
- Захист від хвороб. Фітонциди, що виділяються цибулею і часником, перешкоджають розвитку грибкових та бактеріальних захворювань овочів.
- Залучення бджіл і дощових черв'яків. Бджолозапильні рослини краще зав'язують плоди, якщо висаджувати по сусідству квіткові культури. А дощових черв'яків на ділянку можна приманити посадкою валеріани, цикорію, цибулі.
- Зменшення кількості бур'янів. Низькорослі культури займають нижній ярус, запобігаючи зростання бур'янів і зменшуючи випаровування вологи з поверхні землі.
При підборі сумісних рослин враховують їх потреба у волозі, розташування коренів в грунтовому шарі, швидкість росту і період плодоношення.
Які овочі сумісні на грядці
З огляду на особливості кожної культури, їх вимоги до умов зростання, можна правильно підібрати сусідів. Вдале сусідство овочів дозволить уберегти рослини від шкідників і хвороб, отримати багатий врожай.
Сумісні на грядці:
- Огірки краще висаджувати разом з цибулею, часником або кропом. Вдалими сусідами є бобові культури.
- Томати рекомендується висаджувати поруч з цибулею і часником, хрестоцвітими, бобовими культурами. Вони чудово відчувають себе поблизу с пряними травами - м'ятою, базиліком, селерою, шавлією і ін.
- Картоплю краще висаджувати спільно з календулою або хріном - вони відлякають від овоча шкідників. Бобові забезпечать картоплю необхідним азотом, виступаючи в ролі живого добрива. Можна висадити з картоплею редис, перець, капусту, кукурудзу, кавун або цибулю.
- Перець краще росте разом з пряно-ароматичними культурами і чорнобривцями.
- На одній грядці з баклажанами вирощують перці, квасолю, баштан, ароматні трави.
- Кращий сусід ріпчастої цибулі - морква. Вони захищають одне одного від лушпиння і морквяної мухи. Можна сміливо висаджувати на одну грядку цибулю з огірками, буряками і томатами.
- Морква найкраще росте з цибулею, проте прекрасно уживається і з іншими культурами: томатами, зеленню, бобовими.
- Буряк відмінно росте по краях грядок з морквою, часником, бобами, картоплею та огірками.
- Для кожного виду капусти є свої ідеальні сусіди. Так, пекінська капуста добре росте поряд з бобовими та морквою, а цвітна - з картоплею і травами. Білокачанна капуста стане сусідом для часнику, редиски, картоплі, огірків і деяких трав (шпинат, селера, шавлія).
- Кукурудзу висаджують разом з бобовими, гарбузами, картоплею. Краще за все культура уживається з огірком: вона захищає його від надмірної сонячної активності і служить опорою для батогів.
- Квасоля добре росте практично з будь-якими культурами: з хрестоцвітими, пасльоновими, гарбузовими.
Є серед овочів і універсальні сусіди. Вони добре уживаються практично з усіма овочами. До таких культур відносять, наприклад, бобові. На їх коріннях розташовуються особливі бактерії: вони вловлюють азот з повітря і фіксують його в грунті в легкозасвоюваній для рослин формі.
Хорошим сусідом по грядці для овочів стане шпинат. Зелена культура сприяє легкому засвоєнню овочами поживних речовин із ґрунту. Шпинат виступає і в вигляді живої мульчі: його листя щільно покриває землю, запобігаючи її висиханню, і не дозволяють рости бур'янам.
Які овочі не можна висаджувати поруч
Не завжди сусідство овочів на грядці буває вдалим: деякі культури заборонено висаджувати поблизу. Вони пригнічують один одного, тому слабо плодоносять, частіше хворіють і уражаються шкідниками.
Щоб не залишитися без врожаю, важливо знати, які овочі ворогують один з одним:
- Томати не люблять сусідства з іншими пасльоновими. Так вони частіше хворіють, а в результаті конкуренції за живлення дають низькі врожаї. Не слід висаджувати помідори поруч з огірками, кропом або ріпою.
- Картоплю слід висаджувати окремо від таких культур, як гарбуз, томати, огірки. Харчуючись в одному грунтовому шарі, вони пригнічують ріст один одного.
- Огірки добре уживаються один з одним, але не терплять сусідства з томатами, картоплею, редискою і деякими пряними травами.
- Не любить сусідство з зеленню і морква.
- Перець терпимо ставиться практично до всіх культур, крім квасолі. Не можна висаджувати спільно гіркі і солодкі сорти і гібриди.
- Цибулю не рекомендується висаджувати поруч з бобовими та хрестоцвітими.
- Буряк прекрасно уживається з більшістю садових рослин, однак цибуля, кукурудза і квасоля для нього - не найкращі сусіди.
- Квасолю не саджають поруч з перцем, соняшниками і цибулинними культурами.
- Баклажани краще висадити подалі від огірків, гороху, пряно-ароматичних рослин.
- Білокачанна капуста не любить сусідства з морквою і квасолею, небажано близьке розташування томатів для цвітної капусти.
При плануванні грядок слід уникати близького сусідства споріднених культур. Вони мають загальні потреби в поживних речовинах і швидко виснажують грунт, заражаються грибками, бактеріями, шкідниками.
Правильне планування посадок - запорука рясного врожаю. Посаджені поблизу рослини при грамотному підборі можуть стати відмінними сусідами один одному. Невдалі поєднання овочів слід уникати, щоб не залишитися восени без врожаю.