Типи міцелію. Особливості його вирощування

порадиВирощувати на дачі можна не тільки звичні овочі, зелень, ягоди або фрукти. Все більш популярним стає культивування грибів на дачних ділянках. Далеко ходити за лісовими дарами тепер не потрібно: все можна виростити «під вікном». Як виростити гриби в саду?

Види міцелію

Міцелій - це грибниця, що розташовується під землею або в іншому звичному для культури субстраті. Вона являє собою тонкі, мікроскопічні нитки, які щільно обплітають навколишнє живильне середовище. Сама грибниця може займати площу в кілька квадратних метрів.

У період, найбільш підходящий для розмноження, на грибниці утворюються плодові тіла - гриби, що необхідні для утворення і поширення спор.

У природі гриби можна зустріти повсюдно: вони ростуть на повалених і живих деревах, на землі в лісі і на галявинах. Щоб виростити культуру на своїй ділянці, потрібно дістати міцелій, а не пересаджувати плодове тіло - сам гриб.білі зерна

Однак в товщі лісового грунту складно визначити, де грибниця їстівних грибів, а де - отруйних. Тому зручно використовувати покупний міцелій на зерновому або дерев’яному носії.

Зерновий

Зерновий міцелій може бути як живим, так і висушеним. Жива грибниця вимагає особливих умов зберігання, висаджувати її слід в короткі терміни, адже запас поживних речовин в порції зерна обмежений. Зберігати живу грибницю потрібно в прохолодних і вологих умовах.

Більш зручним є висушений міцелій. Заросле грибницею зерно висушують за особливою технологією. В такому сплячому стані міцелій може зберігатися тривалий час практично в будь-яких умовах без втрати схожості. Його легко транспортувати і зберігати.

На зерновій основі вирощують міцелій грибів, в природних умовах ростуть в грунті. Зерна є живильним середовищем для грибниці, містять запас всіх необхідних речовин для активного зростання грибів.

В ролі  зернової основи може виступати жито, пшениця, ячмінь, сорго та інші культури.

На зерновій основі вирощують:

Будь-який з перерахованих грибів можна виростити на ділянці, вибравши для них затінене деревами місце.

На брускахміцелій на пеньку

Бруски або дерев'яні палички підходять для вирощування дереворуйнівних грибів, що зустрічаються в природі на деревах і пнях. Міцелій проростає в деревину, розкладаючи її і поживну органікою. Такі гриби виростити на грунті не можна: вони не зможуть прорости і переробити невластиву для них основу.

На дерев'яних паличках вирощують міцелій:

Всі вони неймовірно смачні і корисні для здоров'я. Вирощувати їх можна як в саду, так і в приміщенні.

Особливості вирощування міцелію

Кожен з типів міцелію слід вирощувати певним чином, підбираючи умови, максимально наближені до природних.

Зерновийгриби

Міцелій на зернах для вирощування слід помістити в пухкий, поживний, вологий субстрат. Він обов'язково повинен бути стерильним: в іншому випадку патогенні грибки можуть витіснити культурну грибницю.

Зерновий міцелій можна проростити на різному субстраті:

 • На соломі. Підійде вівсяна, пшенична або житня. Гриби легко переробляють солому, добуваючи живильні речовини.
 • На тирсі. Найкраще підійде тирса листяних порід дерев. Вона повинна бути середньої фракції: дрібна схильна до пресування. Як джерело азоту підійдуть висівки, їх додають в тирсу і перемішують.
 • У грунті. Лісові гриби краще висаджувати на ділянці або за нею в тіні дерев. Грунт обов'язково повинен бути багатий органікою: листовим опадом, перегноєм.
 • Альтернативні варіанти. Можна виростити гриби в лушпинні соняшнику, на кукурудзяних качанах, на картоні і папері, в компості.

Будь-який субстрат перед заселенням міцелію слід пастеризувати, щоб виключити зараження іншими грибками.

На брусках

Щоб «оживити» грибницю на брусках, необхідно помістити їх в живильне середовище. Краще використовувати дерев’яні матеріали - колоди. Чи не кожне поліно підходить для вирощування грибів.

Колода має бути:гриби на колоді

 • чистою, не зараженою іншими грибами;
 • трохи полежати (від 3 місяців до півроку), але не старою;
 • довжина - від півметра до 1,5 м, діаметр - від 10 см;
 • всі мохи та лишайники з поверхні краще зачистити.

У відповідних колодах висвердлюють з різних сторін отвори, діаметром який збігається з діаметром дерев'яних паличок. За допомогою молотка забивають бруски в середину колоди, отвори що залишилися, замазують воском. Це запобігатиме потраплянню спор інших грибків.

Колоду поміщають у вологі, теплі умови - так грибниця швидше проросте. Можна поставити колоду одним кінцем в воду, щоб підтримувати вологість деревини.

Готову колоду розміщують в саду, в тіні дерев в теплу пору року або вирощують гриби в нежитловому приміщенні - в сараї або гаражі.

Грибниці на дерев’яному носії можна використовувати для видалення з ділянки старих дерев. Для цього міцелій підселяють на непотрібне дерево. У процесі життєдіяльності грибниця живиться целюлозою, поступово руйнуючи деревину.

Активатор росту міцелію

На початкових етапах вирощування грибів складно правильно підібрати правильний субстрат. Адже від його насиченості поживними речовинами, кислотності, структури залежить подальший розвиток грибниці.коричневі гриби

Щоб допомогти міцелію, прискорити його ріст і розвиток, поліпшити субстрат застосовують активатори росту міцелію. Засіб являє собою комплексне добриво, що містить всі натуральні речовини, які необхідні грибниці.

Завдяки активатору не тільки прискорюється зростання грибниці:

 • збільшується період її плодоношення до двох разів;
 • підвищується врожайність до 30%;
 • зменшує інтервали між «хвилями» плодоношення;
 • перешкоджає ураженню грибниці шкідниками.

Засіб особливо рекомендується садівникам, які не мають досвіду вирощування міцелію.

Вирощування грибів на дачній ділянці стало доступним, простим заняттям. Досить придбати міцелій на зерновому або дерев'яному носії, правильно його виростити на відповідному субстраті. В нагороду гриби дадуть багатий урожай свіжих, неймовірно ароматних грибів. Їх можна відразу використовувати в кулінарії або заготовити на зиму.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід