Цибулева й морквяна муха: як боротися, коли й якими препаратами

Незважаючи на високу очікувану врожайність цибулі й моркви часом садівникам нічим похвалитися. Майже всі зібрані плоди можуть бути вражені шкідниками і непридатні до зберігання та вживання. Як боротися зі шкідниками моркви й цибулі, щоб не залишитися без врожаю?

Муха цибулева: опис і шкода

Найнебезпечніший і найпоширеніший шкідник цибулинних - цибулева муха. Розвинена, доросла особина комахи має вельми скромні розміри - до 8 мм. Зовні вона схожа на кімнатну муху, проте її відрізняє більш світлий сірий окрас.

Цибулева муха небезпечна не тільки для ріпчастої цибулі. Вона може знищити посадки шніт-цибулі, цибулі-порею, часнику, а також цибулинних квітучих культур.

Стадії розвитку комахи включають:

 1. Яйця. За один раз навесні самка шкідника відкладає від 4 до 30 яєць білого кольору, злегка довгастих. Розмір кожного яйця становить близько 1 мм. Кладка може розташовуватися на надземній частині лука: на листках або виступає з ґрунту цибулини.
 2. Личинки. Через 5-9 днів з яєць вилуплюються білі личинки. Довжина їх тіла - менше 10 мм. На цій стадії розвитку комаха особливо небезпечна. Личинки, що з'явилися, живляться соковитими цибульними лусочками, вигризають цибулину зсередини. Зростання рослини сповільнюється, цибулина починає гнити, а листя жовтіють. Тривалість життя личинок - близько 3 тижнів.
 3. Лялечки. Личинки переміщуються в ґрунт після знищення цибулини на глибину від 5 до 20 см. У такому стані комаха може зимувати.
 4. Доросла особина. Після 20 днів перебування в стані лялечки відбувається виліт мухи.

Цибулева муха здатна відкладати яйця протягом усього сезону, тому боротьба з нею повинна мати регулярний характер. Не зайвими будуть профілактичні заходи, спрямовані проти цибулевого шкідника.

Муха морквяна: опис і шкода

До небезпечних шкідників моркви відносять морквяну муху. Вона також завдає шкоди селері й петрушці, харчуючись м'якоттю коренеплодів. Небезпечний шкідник для кропу і кмину.

Доросла особина має порівняно малі розміри - всього близько 5 мм. Забарвлення - глянсовий чорний з жовтуватим або зеленуватим відблиском, ноги - жовті або пісочний.

Стадії розвитку морквяної мухи:

 1. Яйця. Розмір кожного подовжено-овального яйця - близько 0,5 мм. Розташування кладки - поблизу кореня рослини(коренеплоду).
 2. Личинки. Відразу після появи личинки комахи занурюються в коренеплід і поїдають його м'якоть, утворюючи ходи. Тривалість періоду - до 25 днів. Пошкоджені частини попутно піддаються грибковим захворюванням. Виявити зараження шкідником легко: морквяне бадилля набуває фіолетового відтінку, а після - засихає.
 3. Лялечка. Личинки занурюються в ґрунт на 5-10 см, після чого заляльковуються. Ця фаза розвитку комахи є зимуючої.
 4. Доросла особина. Виліт мух навесні починається з середини травня, наступне покоління - на початку липня.

Пошкоджені коренеплоди не придатні для зберігання, оскільки швидко псуються. Не придатні вони й в їжу - смакові показники значно погіршуються.

Способи і терміни боротьби з цибулевою, морквяною мухою

Для запобігання поширенню шкідників необхідно своєчасно здійснювати профілактичні роботи.

Серед них:

 • Перекопка. З приходом перших холодів провести перекопування цибулевої грядки, щоб підняти зимуючого шкідника на поверхню. Лялечка, в такому випадку, загине від морозів.
 • Поєднані посадки. Щоб убезпечити моркву і цибулю краще висаджувати їх разом. Перебиваючи аромати один одного, рослини збивають шкідників з пантелику.
 • Дотримання сівозміни. Слід щорічно вибирати для посадки нове місце з правильними попередниками.
 • Виявлені пошкоджені плоди не прибирають в компост, а знищують, щоб не допустити поширення і зимівлі шкідника.
 • Купівля якісного посадкового матеріалу. Занести на ділянку шкідника можна з зараженою цибулею або іншими культурами.

Однак якщо профілактичні заходи не допомогли, а шкідники культур були помічені на грядках, слід негайно приступати до їх знищення. Тільки в такому випадку великий шанс мінімізації збитку від мух.

Народні засоби від мух-шкідників (сіль, розчин перманганату калію, зола) гарні в якості профілактики, проте часто підводять садівників низькою ефективністю.

Ефективними препаратами для боротьби з мухами в посадках цибулі і моркви є:

 • АТО Жук - унікальний дієвий трикомпонентний інсектицид, що дозволяє позбутися від більшості садових шкідників, в тому числі цибулевої й морквяної мухи. Ефективний протягом 3 тижнів після використання.
 • Актеллік - популярний препарат від листогризучих і сисних комах, що характеризується швидкодією.
 • Каліпсо - кишковий інсектицид, здатний знищити цибулевих і морквяних мух. У той же час препарат безпечний для бджіл.
 • Прованто Вернал - французький високоякісний інсектицид, що застосовується для обробки всіх культурних рослин. Ефективний проти шкідників цибулі й моркви.
 • Енжіо - надзвичайно ефективний інсектицид, який містить дві діючі компонента. Характеризується швидкою і дуже тривалою дією.
 • Актара - потужний препарат з високою швидкістю впливу на шкідників. Має тривалий час захисту культурних рослин.
 • Престо - популярний інсектицид з двома діючими речовинами. Має тривалу захисну дію - до 1 місяця.

Однак якщо до збирання врожаю залишилося не так багато часу, краще використовувати біологічні препарати для захисту рослин. Вони безпечні для бджіл, домашніх тварин і людини.

До них відносять:

 • Капут - засіб, що отриманий на основі діяльності ґрунтових грибів. Виявляє подвійну дію (контактна, кишкова) на шкідників.
 • Актофіт - інсектоакарицид, здатний захистити дачну ділянку практично від усіх шкідників. Має прискорену дію, яка зберігається навіть при високих температурах.

Навали цибулевої або морквяної мухи на дачі можна уникнути при проведенні профілактики, регулярної боротьби зі шкідниками культур. Народні засоби проти них мають меншу ефективність і довший термін початку дії. Якщо вибір якісного, надійного препарату викликає у вас труднощі, будь ласка, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину.

Товари зі статті
35грн
Немає в наявност
Виробник
Укравіт (Україна)
Культури
Зернові, Плодово-ягідні, Картопля, Капуста
Для захисту від
колорадський жук, тля, картопляна міль, совки, трипси, клопи, бруньковий довгоносик, яблуневий квіткоїд, букарка, казарка, яблуневий пильщик, попелиці
34грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Вишня, Черешня, Зернові, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Буряк, Огірок, Персик, Томат, Смородина, Малина, Полуниця
Для захисту від
вишнева муха, попелиця, кліщ, плодожерка, колорадський жук, білокрилка, вогнівки
520грн
Немає в наявност
Виробник
Bayer (Німеччина)
Культури
Яблуня, Вишня, Черешня, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Картопля, Груша, Цибуля, Капуста, Персик, Томат, Часник, Полуниця
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, трипси, совка, довгоносик, листоблішки, білянка, оленка, міль, муха
20грн
Виробник
SBM (Франція)
Культури
Яблуня, Вишня, Черешня, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Картопля, Груша, Цибуля, Капуста, Персик, Томат, Часник, Полуниця
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, трипси, совка, довгоносик, листоблішки, білянка, оленка, міль, муха
17грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Картопля, Буряк, Груша, Цибуля, Морква, Капуста, Томат
Для захисту від
квіткоїд, букарка, казарка, попелиці, листовійки, молі, колорадський жук, блішки
51грн
Немає в наявност
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Картопля, Груша, Капуста, Томат, Перець
Для захисту від
колорадський жук, попелиці, цикадки, грунтові шкідники, хрестоцвіті блішки, яблуневий квіткоїд, яблуневий плодовий пильщик, брунькові довгоносики
70грн
Немає в наявност
Виробник
Сімейний Сад (Україна)
Культури
Яблуня, Зернові, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Виноград, Картопля, Буряк, Груша, Баштанні, Капуста, Томат, Кукурудза
Для захисту від
Колорадський жук, плодожерки, листовійки, східна плодожерка, каліфорнійська щитівка, попелиці, трипси, хлібні жуки, блішки, клоп, шкідлива черепашка,

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід