Цибуля сіянка: види, осіння посадка, переваги голанської цибулі

Цибуля — традиційна садова культура, що легко вирощується на дачі. Його можна висаджувати як насінням, так і невеликими цибулинами. Оптимальний час для висіву посадкового матеріалу — весна або пізня осінь. Які особливості озимої посадки слід враховувати?

Види й сорти цибулі сіянки

Не кожна цибулю придатна до осіннього вирощування. Сорти повинні бути стійкі до морозів, мати певний розмір, відрізнятися хорошою врожайністю.

Сіянку розрізняють за розміром:

 • невеликий — до 1,5 см в діаметрі, найгарніший до озимого посіву;
 • середній — цибулини 1,5-2 см використовуються як у весняній, таки й в осінній посадці;
 • великий — цибулинки більше ніж 2 см використовуються для вигонки на зелень.

Сорти відрізняються за кольором цибулин:

 • жовтий (Штур, Центуріон, Штутгартер Різен та ін.) - найбільш поширена група, яка використовується в будь-яких кулінарних цілях;
 • червоний (Ред Барон) - найбільш декоративний різновид, придатна для приготування салатів або нарізок, оскільки при термічній обробці втрачає колір;
 • білий (Сноубол) - найсмачніша цибуля, гострота якої пом'якшується її солодкістю.

Крім того, вони мають різну форму:

Сортові особливості визначають майбутню врожайність сіянки. Слід уважно підбирати цибулинний посадковий матеріал, уникаючи підмороженого, пророслого лука, а також того, який має неприємний гнильний запах або плями.

Особливості осінньої посадки сіянки

Хоч весняна посадка сіянки є традиційною, висадка цибулі під зиму набирає все більшої популярності. Весна теж є «жарким» сезоном для садівників, а посадка під зиму дозволяє розподілити навантаження й вивільнити час.

Є й інші переваги осінньої висадки культури:

 1. Рання поява пір'я, майже відразу після сходу снігу.
 2. Підвищена витривалість, стійкість до хвороб, шкідників і мінливої погоди завдяки зимовому загартуванню.
 3. Менший відсоток цибулин, що стрілкуються.
 4. Низькі ціни на цибулю у зв'язку з відсутністю ажіотажу.
 5. Значно більш раннє одержання врожаю.

Для осінньої посадки рекомендується вибирати цибулини діаметром близько 1 см. Вони не схильні до стрілкування, більш вигідні (в 1 кг їх більше за кількістю), відмінно перезимують без втрат.

Визначення термінів висадки

Важливою умовою гарної зимівлі й подальшого зростання цибулин є вибір відповідних термінів посадки. Він може істотно (до 2-3 тижнів) варіюватися в залежності від кліматичних умов конкретного регіону.

Загальне правило — посадити цибулю слід за 3-4 тижні до перших морозів. У середній смузі термін висадки настає в першій половині жовтня, а в південних регіонах — до початку листопада.

Правильна підготовка цибулин

Щоб цибуля добре перенесла зимові місяці й дала урожай, необхідно підготувати її до посадки:

 1. Після покупки цибулини розкладають в 1-2 шари й підсушують.
 2. Обов'язково проводять огляд цибулин, без жалю видаляючи підгнилі, пошкоджені або засохлі.
 3. Калібрують посадковий матеріал, залишаючи на ріпку лише цибулини діаметром до 1,5 см. Найбільші цибулини найімовірніше підуть в стрілку, тому їх висаджують окремо, на ранню зелень.
 4. Знезаражують фунгіцидами (Максим, Фітоспорін, перманганат калію) посадковий матеріал, замочуємо на 30-120 хвилин в розчині препаратів відповідно до інструкції по застосуванню. Така процедура зменшує ризик гниття цибулі.

Підготовлені таким чином цибулини готові до висадки на постійне місце.

Процес посадки

Для висадки сіянки вибирають відкриту, суху грядку. Слід виключити місця з застоєм вологи, низини, глинисті ґрунти.

Важливо дотримуватися схеми посадки:

 • проміжки між цибулинами 7-9 см;
 • між рядами пропускають не менше 15 см для зручності догляду;
 • борозенки викопують до 5 см завглибшки.

Слід враховувати, що розмір сіянки безпосередньо взаємопов'язаний з глибиною його посадки. Чим більше цибулина, тим глибше її можна посадити.

Особливості догляду

Після висадки полив сіянки не потрібний, достатньо природної вологи. Для захисту від морозів в безсніжну пору важливо мульчувати ґрунт під рослинами. Використовують органічні матеріали — листовий опад, сіно, ялинове гілля.

У міру випадання снігу його підгортають на грядку, створюючи повітряний прошарок для зменшення тепловтрат. Після танення снігу шар мульчі прибирають. Це дозволяє швидше прогріти землю і прискорити вегетацію рослин.

Запобігти утворенню кірки на поверхні ґрунту можна регулярним розпушуванням зволоженої землі. Підземна частина насичується киснем, що зменшує ризик її гниття.

Переваги посадки голландського лука сіянки

Голландські виробники посадкового матеріалу строго стежать за дотриманням якості сіянки. Купуючи голландську цибулю, можна не сумніватися в майбутньому багатому врожаї.

Переваги вибору сіянки з Голландії:

 1. Суворе калібрування цибулин в сітці, відповідність заявленим параметрам, в т.ч. щільності. Цибулини відрізняються за розмірами в допустимих межах.
 2. Голландську цибулю для посадки можна зустріти в продажу практично цілий рік. Іноземні виробники уважно стежать за потребою сіянки, забезпечуючи садівників більшості країн посадковим матеріалом добірної якості.
 3. Сортова різноманітність лука. Підібрати сорт для ділянки можна не тільки за кольором цибулин, але також за їхнім смаком, масою і формою.
 4. Чистота посадкового матеріалу: сіянка вирівняний, без плям, шкідників і неприємного запаху. Особливість досягається шляхом проходження стандартів на всіх етапах виробництва, зберігання і транспортування продукції.
 5. Низький відсоток стрілкування сіянки в процесі вегетації завдяки дотриманню агротехнічних заходів в процесі його вирощування й збирання.
 6. Високі показники лежкості зібраного врожаю при правильному зберіганні. Цибулини менш схильні до хвороб.

Тільки голландська цибуля, якість якої підтверджено сертифікатами, володіє перерахованими перевагами.

Помилки в підзимньому посіві сіянки можуть стати згубними для рослин. Якщо вирощування культури викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони дадуть вичерпну консультацію про секрети осінньої посадки, допоможуть правильно підібрати посадковий матеріал.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід