Цибуля сіянка: відповіді на часті питання

Цибуля — одна з найпоширеніших овочевих культур. На кожній садовій ділянці вирощується хоча б кілька грядок. Як у новачків, так і у городників зі стажем часто виникають питання по вирощуванню цибулі. У цій статті ми відповімо на них.

Які місця і ґрунт любить цибуля сіянка?

Вибирати слід відкриті, сонячні ділянки, не низини. Цибуля не любить тінь, але може рости в легкій півтіні. Ґрунт повинен добре і швидко прогріватися, без застою вологи, яка згубна для цибулі.

 Найкраще для вирощування цибулі підходять родючі, повітропроникні, некислі суглинки з рН від 6,4 до 7,9. Вологість їх має бути помірною. Якщо ґрунт кислий, то за 2-3 роки до посадки його вапнують, вносячи доломітове борошно, крейду, гашене вапно.

 Ґрунт під цибулю попередньої восени перекопують на глибину лопати, прибирають бур'яни й удобрюють комплексними мінеральними та органічними добривами. Ранньою весною його тільки акуратно рихлять граблями, не порушуючи структуру.

Які попередники й сусіди цибулі?

Обов'язково потрібно враховувати сівозміну. Кращими попередниками для цибулі є горох, квасоля, капуста, буряк, редис, огірки, салат, гірчиця. Відмінні результати дає посадка цибулі спільно з морквою. Також можна висаджувати її поруч з огірками, томатами, капустою, буряком, зеленню. Повертати цибулю на колишнє місце допустимо не раніше, ніж через 3 роки.

Як підготувати цибулю сіянку до посадки?

Передпосівна підготовка сіянки захистить майбутній урожай від несприятливих погодних умов і хвороб. Для початку придбаний або вирощений власноруч сіянку перебирають, видаляючи підгнилі або пошкоджені цибулини, якщо вони є. Подальші підготовчі роботи містять два етапи: прогрівання і замочування.

Замочують сіянку перед посадкою в сольовому розчині (на 1 л води 1 ст. л. солі) на 3-4 години. Потім його промивають в чистій воді. Після цього замочують цибулини в міцному розчині марганцівки. Всі ці заходи є профілактикою небезпечних грибкових захворювань лука. Сіль і марганцівка знешкоджують яйця цибулевої мухи, кліщів, трипсів. Замість марганцівки можна використовувати препарат Фітоспорін. Рекомендовано замочування сіянки в розчині препарату Епін для активізації росту і коренеутворення. Після кожного замочування посадковий матеріал злегка підсушують.

За 3-5 днів до передбачуваної дати посадки сіянку укладають в один ряд в картонну коробку, яку розташовують поблизу опалювальних приладів. Температура повітря повинна бути в межах 35-40С. Якщо немає можливості прогрівати цибулю зазначеним способом, то посадковий матеріал безпосередньо перед посадкою заливають гарячою водою (60-70С) на 2 хвилини, потім зливають і заливають холодною водою на такий же час.

Існує також старий спосіб підготовки сіянки до посадки. В цьому випадку його 7-10 днів прогрівають при температурі 22-27 С, далі замочують на 2-3 години в сольовому розчині (на 1 л води 1 ст. л. кухонної солі). Після цього посадковий матеріал промивають, на 2 години замочують в міцному розчині марганцівки, знову промивають і трохи підсушують. Можна починати посадку.

Коли і як садити цибулю сіянку?

Висадку сіянки виробляють тоді, коли ґрунт прогріється на глибину не менше 10 см, а вдень стійко тепло вже кілька днів. Якщо ґрунт буде холодним, то це спровокує викид стрілок у цибулі, що небажано. В умовах України оптимальні строки для посадки цибулі сіянки — кінець квітня — початок травня.

На вирівняній ділянці землі роблять неглибокі борозенки. Відстань між ними має бути 15-20 см для зручності подальшого догляду за рослинами. Якщо ґрунт сухий, борозенки проливають водою. Можна внести деревну золу. У підготовлену грядку садять цибулини денцем вниз, заглиблений до плічок. Відстань між ними - 6-10 см. Присипають посадки шаром землі у 2 см.

Чим підгодовувати, удобрювати цибулю сіянку?

На першому етапі розвитку цибуля потребує азотних добрив для формування пишної зелені, особливо, якщо вирощується вона на перо. Через 2 тижні після посадки сіянки його удобрюють селітрою або комплексними добривами з високим вмістом азоту.

На другому етапі необхідні калійно-фосфорні добрива для утворення ріпки. Підживлення проводять через 15-18 днів після першої. Застосовують комплексні добрива з підвищеним вмістом калію і фосфору.

На третьому етапі акцент робиться на фосфор. Він необхідний для формування і максимального зростання ріпки. Підживлення рекомендується виконувати, коли цибулина досягне розміру 4 см.

Чим обробити цибулю сіянку від цибулевої мухи?

Личинки цибулевої мухи завдають великої шкоди посадкам лука і здатні зіпсувати велику частину врожаю. У пошкодженої рослини будуть сохнути, в'янути листя, гнити їх основи. Місця пошкодження комахами стають відкритими воротами для грибкових і бактеріальних інфекцій. Цибулини часто загнивають.

Найбільш надійним захистом проти цибулевої мухи є застосування хімічних препаратів. Щоб уберегти цибулю від цибулинної мухи в період її льоту використовують інсектициди. Але працювати з ними потрібно обережно, суворо дотримуючись інструкції та витримуючи терміни очікування. Якщо цибуля вирощується на перо, то краще застосовувати народні засоби. В асортименті нашого інтернет-магазину кращі препарати від перевірених виробників: Актеллік, Каліпсо, Прованто Вернал, Енжіо, Актара, Престо. А також біологічні препарати — Капут, Актофіт.

Де зберігати цибулю сіянку?

Для зберігання на зиму відбирають тільки найкращі, здорові та неушкоджені цибулини сіянки. Навіть один екземпляр з ознаками гниття здатний зіпсувати всю партію. Сіянка повинна бути ретельно просушена.

Зберігають цибулю в ящиках, сітках, мішках, лотках з ґратчастою структурою для безперешкодного доступу повітря. Можна зберігати сіянку і розсипом шаром 10-15 см. Місце потрібно вибирати темне і прохолодне, вологість не повинна бути високою.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід