Цибулинні квіти: догляд після цвітіння

Перші квіти, які радують нас навесні - це цибулинні. Тюльпани, нарциси, гіацинти, мускарі, крокуси та інші яскраві і красиві. Але термін вегетації у них короткий. Уже на початку літа їх квіти облітають, а стебла і листя всихають. Як доглядати за цибулинними квітами після цвітіння?

Особливості вегетації цибулинних

Щоб розуміти суть догляду за цибулинними квітами, потрібно уявляти собі весь процес їх вегетації і формування цибулини. Про це ми і розповімо докладно.

Всі цибулинні рослини відносяться до багаторічних. Але одні цибулини ростуть кілька років, а інші щорічно оновлюються, розвиваючи нові лусочки. До однорічних відносяться тюльпани, рябчики, луки. А до багаторічних - гіацинти, нарциси.

Діляться цибулинні й на:

  • дрібно цибулинні - підсніжник, мускарі та ін .;
  • цибулинні - тюльпан, гіацинт, нарцис, рябчик, гладіолус.

Квіткова цибулина складається з донця і зростаючих з нього м'ясистих лусок. Всередині цибулини знаходяться бруньки, з яких виростають листя і стебло-цветонос. Проростає рослина навесні за рахунок речовин, накопичених в цибулині. Пишне і рясне цвітіння гарантовано для добре удобрених рослин. Так ростуть тюльпани, нарциси, гіацинти. «Дітки» цих рослин відокремлюються в цей же сезон і можуть бути посаджені самостійно.

А, наприклад, у крокусу, проліска, мускарі цибулина називається бульбацибулиною. З її верхівки проростають листя і квіти. Коли зелена частина рослини засихает, гине і стара бульбацибулина. А на її місці утворюється нова, а навколо неї - «дітки». Маленькі цибулини дозрівають до дорослих, здатних цвісти, за 1-2 сезони. Так крокуси розростаються великими острівцями-гніздами.

Догляд за цибулинними в період після цвітіння

Процедура включає в себе кілька етапів, кожен з яких проводиться за певними правилами.

Багато починаючих садівників запитують - навіщо взагалі потрібно займатися викопуванням цибулин тюльпанів та інших квітів? Адже є приклади, коли вони і без цього прекрасно ростуть і з року в рік красиво цвітуть. Але так буває тільки з найпростішими тюльпанами, які добре акліматизувалися до даної місцевості. Сортові ж рослини, селекційні і гібриди обов'язково потрібно викопувати щорічно.

Якщо цього не робити, то цибулини будуть дрібніти, можуть йти глибоко в землю, посадки загущуватися. В результаті цвітіння виходить слабким, рослини навіть можуть втрачати ознаки сорту. Також при викопуванні цибулин можна провести профілактичну обробку їх від хвороб і запобігти їх появі й поширення в квітнику.

Видалення квітконосів

Необхідно своєчасно прибирати відцвілі квіти і не допускати утворення коробочок з насінням. Вони тягнуть на себе поживні речовини і в результаті їх недоотримує цибулина. Зрізують квіти гострим інструментом, який обов'язково потрібно дезінфікувати. Стебло і листя, поки ще воно зелене, чіпати не можна. Живильні речовини з них поступово переходять в цибулину. Прибрати листя можна, тільки коли воно повністю висохне.

Підживлення

Відразу після цвітіння рослини слід підгодувати. Для цього використовують добрива з фосфорно-калійним складом. А ось від азотних добрив в цей період краще утриматися. Можна використовувати комплексні препарати для добрива цибулинних.

Викопування цибулин

Терміни для цієї процедури в різних регіонах можуть відрізнятися. В Україні це приблизно кінець червня - початок липня. Орієнтуйтеся за станом ваших рослин.

При занадто ранньому викопуванні тюльпанів цибулини не встигають добре сформуватися. Це відбивається негативно на якості їх цвітіння в подальшому. А при запізнілому прибиранні дітки вже відокремилися і можуть просто загубитися в ґрунті. Дуже зручно вирощувати цибулинні в спеціальних кошиках. Тоді все цибулини і дітки легко викопуються.

Багатьом цибулинних потрібно щорічне викопування. В першу чергу це сортові тюльпани, гіацинти, рябчики імператорські. А ось на одному місці протягом 3-4-х років можуть успішно проростати лілії, нарциси, крокуси, декоративні луки, анемони, мускарі.

Тюльпани акуратно підкопують плоскою лопатою глибше, ніж вони росли, в 10 см від листя. Необхідно ретельно вибрати всі цибулини, навіть найменші.

Нарциси викопують рідше - раз в 3-4 року. Цибулини очищають від зайвої луски, сухих коренів, землі, поділяють і сортують за розміром.

Рябчики імператорські викопують, як тільки верхні листки починають жовтіти. Тому що стебло легко ламається і знайти потім цибулини проблематично. Вони залягають досить глибоко в ґрунті. Копають лопатою, відступивши 10-15 см від листя і утримуючи руками стебло.

Особливу увагу потрібно приділити гіацинтам. Викопувати їх потрібно через рік. Сортові рослини утворюють замість попередньої цибулину під старою. Тому з плином часу вона заглиблюється занадто сильно і цвісти перестає.

Зберігання цибулин квітів до посадки

Порядок робот наступний:

  • Очистити викопані цибулини від землі. Струсити землю, якщо це складно - зробити пізніше, після висихання.
  • Підсушити цибулини в темному місці.
  • У добре підсушених цибулин дітки легко відокремлюються. Зробити це, розділити гнізда. Слід пам'ятати, що цвісти вони будуть тільки через 1-2 роки. Це треба враховувати при плануванні клумб і квітників.
  • Перед відправкою цибулин на зберігання необхідно обробити їх фунгіцидами для захисту від захворювань.
  • Зберігають квіткові цибулини в затемненому приміщенні при температурі близько +20 С і вологості 70%, виключивши протяги. Посадковий матеріал розташовують в один шар в коробах або ящиках з дерева, картону. Накривати їх нічим не можна, вони повинні "дихати".

Восени, в кінці вересня-жовтні, можна приступати до посадки. Цибулини повинні вкоренитися до морозів (на це буде потрібно 3-4 тижні), але не повинні почати проростати. Перед посадкою їх витримують 30 хв в марганцівці. Глибина посадки, відстань між квітами визначають залежно від сорту рослини, величини цибулини, типу ґрунту. Контролювати глибину закладки цибулин зручно спеціальною саджалкою.

В цілому, в вирощуванні цибулинних квітів немає нічого складного. Дотримуйтесь правил, перерахованих вище, і у вас все вийде. З будь-яких питань, що стосуються препаратів для цибулинних рослин і т. д. можна звертатися до менеджерів нашого інтернет-магазину.

Товари зі статті