Урожай буряка: прибирання і зберігання без втрат

порадиУрожай буряків - один з найостанніших в садовому сезоні. Бордові коренеплоди слід вчасно прибрати і правильно закласти на зберігання, щоб використовувати їх до наступного літа. Як і коли збирати і зберігати буряк?

Коли збирати врожай буряка

Збереження буряка багато в чому залежить від своєчасності збирання врожаю. Занадто рання заготовка - причина слабкого смаку і меншої корисності коренеплодів. Пізній збір врожаю також небажаний: якщо буряк «прихопило» морозом, то лежкість коренеплодів різко знизиться. Уже через 1,5-2 місяці урожай зіпсується.

Своєчасно зібраний буряк має виражений смак, добре лежить. Визначити його зрілість можна за розміром коренеплоду - він повинен відповідати заявленому виробником. Крім того, листя можуть набувати жовтуватий колір, злегка в'януть. Витягнутий з землі буряк повинен мати невеликий центральний корінь з малою кількістю відгалужень.

Час збирання буряка напряму залежить від її терміну дозрівання: буряк в землі

 • Ранньостиглі сорти прибирають вже через 70 днів після посадки. Коренеплоди характеризуються невеликими розмірами і слабо вираженим смаком. Забирають їх в залежності від терміну посіву - з серпня по жовтень.
 • Сорти середнього терміну дозрівання готові до збирання через 100 днів з появи сходів. Такий буряк має приємний смак і ніжну консистенцію. Забирають її в вересні-жовтні.
 • Пізні сорти - найсмачніші, вони призначені для зберігання. Їх збирання проводять перед самими заморозками, в жовтні.

Збір врожаю проводять в суху, прохолодну, але сонячну погоду. Так коренеплоди краще зберігаються і не потребують додаткового підсушування.

Як збирати урожай буряка

Прибирати буряк з грядки потрібно правильно: серйозні помилки при зборі призведуть до зменшення терміну зберігання овоча.

Порядок збирання буряка:

 1. За допомогою лопати акуратно підкопують овоч, щоб не пошкодити шкірку. Не слід із зусиллям висмикувати овоч із землі. Це може призвести до пошкодження коренеплоду.
 2. Обережно витягають овоч, щоб не обірвати центральний корінь біля основи.буряк в руке
 3. Очищають коренеплід від налиплого грунту. Якщо грунт вологий, слід трохи підсушити його і зчистити тканинними рукавичками. Не можна очищати овочі, б'ючи їх одна об одну.
 4. Зрізають листя, залишаючи «пеньок» до 1 см. Забирають всі бічні корінці, а при необхідності підрізають центральний.
 5. Буряк розкладають під навісом для підсихання. Слід періодично її перевертати, щоб рівномірно обсушити коренеплоди. Сушка триває не більше 4-5 годин на відкритому повітрі. Якщо овочі обсихають в провітрюваному приміщенні, то сушити їх можна протягом декількох днів.

Мити коренеплоди перед закладкою на зберігання не можна: це погіршить їх лежкість. Буряк швидко втрачає вологу на відкритому повітрі, стає менш соковитим, сухуватим, волокнистим, тому в найкоротші терміни рекомендується прибирати його на зберігання.

Як зберегти врожай буряка

Після підсихання коренеплодів можна відразу прибирати їх на зберігання. Важливо попередньо розсортувати урожай, розділивши його за сортами або термінами зберігання. Не слід зберігати разом ранньостиглі і пізньостиглі овочі. Перші швидко дрябнуть, і призводять до гниття других.

Під час сортування відбраковують пошкоджені коренеплоди, а також ті, що мають ознаки хвороб або пошкодження шкідниками. Підгнилі, в'ялі і деформовані овочі не підлягають зберіганню.

Щоб буряк довше зберігалася, слід підібрати для коренеплодів відповідні умови:буряк з картоплею

 • відсутність сонячних променів;
 • висока вологість повітря - в межах 90%;
 • температура злегка вище 0 градусів - до +3 градусів;
 • відсутність щурів і мишей.

Можна зберігати буряк разом з картоплею, укладаючи його на крохмалисті овочі. В такому випадку бордові коренеплоди поглинають надлишок вологи, що виділяється картоплею, і залишаються соковитими до наступної весни.

Найкраще буряк зберігається в погребі, підвалі, холодильнику або на заскленому балконі або лоджії.

Льох і підвал

Підвал або льох - самі відповідні місця для зберігання врожаю буряка. Коренеплоди добре зберігаються в затінених, прохолодних умовах з постійною температурою і вологістю.

Перед закладанням на зберігання приміщення обов'язково промивають і знезаражують. Це виключить зараження врожаю грибками, продовжить термін його зберігання.буряк в пакеті

Буряк не слід зберігати в мішках: так він швидко запліснявіє. Краще використовувати картонні коробки або ящики. Овочі укладають в 1 шар так, щоб вони не стикалися один з одним, пересипають піском або опилом. Можна загорнути кожен коренеплід в папір аналогічно зимовим яблукам.

Холодильник

Найпростіший спосіб зберігання буряків в квартирі - в холодильнику. Однак обсяг його обмежений лише відсіком для овочів: не весь урожай може поміститися.

Коренеплоди укладають в поліетиленові пакети з проробленими отворами для циркуляції повітря і прибирають в холодильник. Овочі важливо регулярно перевіряти. Якщо в пакеті скупчився конденсат, а на поверхні шкірки з'являються сліди цвілі, слід підсушити коренеплоди і знову прибрати в холодильник.

Можна загорнути кожен овоч в щільний папір, щоб буряк не стикалася один з одним.

Добре зберігаються коренеплоди в морозильній камері. Для цього їх попередньо відварюють, нарізають зручним способом або натирають на терці, розкладають по пакетам або в зручну тару і заморожують. Крім того, коренеплоди можна сушити, маринувати, в'ялити.

Засклена лоджія або балконбуряк в ящику

Ще один подібний засіб зберігання буряків в домашніх умовах - на заскленій лоджії або балконі. Коренеплоди укладають в поліетиленові мішки з перфорацією, в ящики, картонні коробки. Буряк пересипають опилом або піском для збереження вологості. Добре зберігається урожай у моху-сфагнум і деревному вугіллі. Зверху утеплюють тару з овочами старою ковдрою.

При зберіганні у такий спосіб важливо стежити за температурою: не можна допускати промерзання буряка. В іншому випадку врожай швидко зіпсується після розморожування.

Правильно і своєчасно зібраний урожай буряків без втрат в смаку пролежить до наступного сезону. Вживати коренеплоди можна як в свіжому вигляді, так і в кулінарії. Традиційні борщі, вінегрети і закуски з власних буряків мають неперевершеним смаком і ароматом.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід