Виноград - догляд за новими посадками, добриво, обробка

Виноград - культура, яка не вимагає складного догляду. Однак слід знати деякі його секрети, щоб не допустити помилок. Правильний «старт», тобто посадка винограду і подальший догляд за ним - запорука здоров'я рослини і отримання багатих врожаїв в майбутньому. Як правильно посадити виноград? Які заходи потрібно проводити після висадки саджанця?

Посадка винограду

Недостатньо просто посадити придбаний саджанець. Необхідно враховувати всі особливості культури - місце і термін посадки, етапи процесу.

Місце і строки висадки

Виноград невимогливий до ґрунту, але бажано, щоб він була родючим і дренованим. Для посадки придатний навіть кам'янистий ґрунт - галька виступає в якості дренажу.

Не слід висаджувати культуру в болотисті і низинні місця. Рослина буде сильно боліти через недостатній ґрунтовий газообмін, ослабне і загине.

Для винограду вибирають тільки найбільш освітлені ділянки. Не можна висаджувати його в тінь дерев або будівель. Оптимально розмістити саджанець з південного боку паркану або будівлі. Так рослина буде захищена від холодних північних вітрів. Крім того, прогріті за день споруди будуть поступово віддавати тепло, зігріваючи лози.

Висаджуючи виноград, слід враховувати відстань до інших культур і споруд. Компактні на перший погляд саджанці вже через пару років дадуть лози, довжиною в кілька метрів. Тому від споруд відступають не менше 50 см, а один від одного - не менше 2 м.

Терміни висадки рослин розтягнуті:

 • навесні - з квітня по червень;
 • восени - з вересня до перших холодів.

Важливо правильно посадити саджанець, оскільки будь-які помилки можуть привести до загибелі молодої рослини.

Порядок посадки

Етапи висадки саджанця винограду:

 1. Підготовка і закладка посадкової ями. Її глибина в залежності від типу ґрунтів істотно варіюється. Так, для родючої землі з низькими ґрунтовими водами яму копають на глибину до 50 см. На низькоякісних піщаних ґрунтах рекомендується викопувати її до 1 м.
 2. На третину яму заповнюють підготовленим родючим ґрунтом (компостом, перегноєм, з додаванням суперфосфату і золи). При необхідності під нього закладають дренажний шар з гравію.
 3. На отриману насип саджанець розміщують із заглибленням ( «в яму»). Це необхідно для зручності подальшого догляду - укриття на зиму і поливу. Коріння обов'язково розправляють, направляючи їх в різні боки для збільшення площі живлення.
 4. Об'єм, що залишився поступово заповнюється родючим ґрунтом. Не слід втоптувати коріння ногами, це призведе до їх розриву.
 5. Посаджену рослину рясно поливають. Під кожен садженець виливають 2-3 відра води. Після усадки ґрунту при необхідності додають родючої землі.

Саджанець винограду висаджений. Тепер за ним слід правильно доглядати.

Догляд за виноградом

Подальший догляд за саджанцем передбачає підв'язку до опори, полив, обробку, підгодівлю і ряд інших заходів.

Підв'язка

Обов'язковою умовою вирощування винограду є наявність опори - сітки, решітки, шпалери, арки. Лоза кріпиться за допомогою спеціального дроту, поліетилену, клаптів тканини.

Переваги підв'язки:

 • полегшить догляд за рослиною;
 • запобіжить пошкодження від сильного вітру;
 • дозволяє формувати рослину правильно;
 • збільшує освітленість і продувність лози.

Полив

Молоді рослини потребують вологи з самого початку весни. Якщо зима була сніжною, то перший в сезоні полив проводять після підсихання верхнього шару ґрунту.

При встановленні посушливої ​​погоди рослину поливають не рідше 1 разу на тиждень, виливаючи під корінь 2-4 відра води. Полив проводять в ранкові або вечірні години, використовуючи теплу воду.

Виноград добре відгукується на мульчування ґрунту, оскільки:

 • знижується частота поливів;
 • зменшується потреба в розпушуванні ґрунту;
 • поверхнева коренева захищена від перегріву і пересихання;
 • зменшується кількість бур'янів.

В якості мульчі можна використовувати будь-які матеріали: агроволокно, кору або тріску хвойних дерев, солому.

Підживлення винограду

Через інтенсивне зростання в перші роки життя виноград найбільше потребує азот і калій. Відразу після висадки саджанець «годувати» не потрібно. Йому досить речовин, що знаходяться в ґрунті. Однак наступної весни після сходу снігу і зняття укриття вносять комплексне добриво.

В середині літа підгодівлі повторюють. Вони заповняють недолік азоту для росту пагонів, а також калія і фосфора для зростання кореневої системи і обмінних процесів.

Зі складу останньої підгодівлі, що проводиться в кінці літа-початку осені, виключають азот. Його наявність стимулює подальше зростання лози, в результаті чого пагони не визрівають, погано зимують.

Некореневі підгодівлі здійснюють не менше ніж через 10-12 днів після кореневих.

Обробка

Виноград - приваблива для шкідників і хвороб культура. Легше запобігти зараженню саджанця, ніж вести трудомістку боротьбу з ними.

Обробки проводять по черзі:

 1. При температурі +5 °С;
 2. При появі 5-6 листків на пагонах;
 3. За тиждень до цвітіння;
 4. Коли ягоди виростуть з горошину;
 5. В кінці сезону, після обрізки лози.

Проти грибків на винограді використовують фунгіциди - Скор, Хорус, Магнікур, Фундазол і ін. Для знищення комах-шкідників застосовують інсектициди - Актеллік, Актара, Прованто, Децис і ін.

Обрізка винограду

Правильне формування лози необхідно для підвищення врожайності рослини і тривалості її плодоношення. У молодого саджанця слід залишити пару найбільш сильних пагонів, розташованих ближче до землі. Решта слід видалити без жалю.

Зайві лози:

 • відтягують на себе поживні речовини, позбавляючи їх основні пагони;
 • загущають крону, збільшуючи ризик розвитку захворювань;
 • гальмують плодоношення, тому що харчування витрачається на зростання зеленої маси, а не плодів.

Зрізати частини гілки винограду рекомендується на 2 см вище бруньки, а при повному видаленні лози її виламують від основи.

Посадка і догляд за саджанцями винограду мають ряд особливостей. Ігнорування або незнання їх призведе до хвороб рослини і, можливо, відмови від плодоношення або його загибелі. Отримати грамотну консультацію по висадці саджанця можна у менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони дадуть відповідь на всі виниклі питання по культурі, підберуть відповідні добрива або засоби захисту від грибків і шкідників.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід