Вирощування часнику з повітряної цибулини

порадиНайпопулярніший спосіб вирощування часнику - посадкою окремих зубчиків зі зрілої головки. Менш популярним способом є використання повітряних цибулин (бульбочок), що утворюються на кінці часниковою стрілки. Що потрібно знати про вирощування часнику з повітряних цибулин?

Переваги та недоліки вирощування часнику з повітряної цибулини

При посадці зубчиків, взятих з великих головок часнику, поступово відбувається накопичення хвороб посівного матеріалу. Зібрані цибулини можуть бути заражені фузаріозом, гнилями, будуть гірше зберігатися.

Досвідчені садівники вирощують часник не тільки з зубчиків, але і з дрібних цибулин, що утворюються на кінці часникових стрілок.

Переваги посадки часнику з повітряних цибулин:

  • Відсутність грибкових і бактеріальних захворювань. Збудники хвороб найчастіше знаходяться в грунті. Завдяки тому, що часникова стрілка піднімається високо над грунтом і добре провітрюється, ризик зараження посадкового матеріалу мінімальний.
  • Стійкість до холодів. Дрібні зубчики краще переносять зимівлю.
  • Підвищення врожайності. Головки з повітряних цибулин виростають великими, добре зберігаються.
  • Легкість отримання насіннєвого матеріалу в достатній кількості. У кожній коробочці утворюється близько десятка повітряних бульбочок. Не обов'язково залишати стрілки на всій грядці часнику, достатньо кількох рослин.стрілки часнику

Є у цього способу вирощування часнику і недоліки. Отримати урожай часникових головок можна лише на другий рік. Однак дворічну культуру складно назвати недоліком: паралельно отримувати урожай часнику можна звичним способом, із зубчиків.

Крім того, при вирощуванні на рослині стрілок з повітряними цибулинами знижується врожайність материнських примірників. Головки на них виростають на 20-30% менше.

Коли проводити збір повітряних цибулин

Для отримання здорового, міцного посівного матеріалу повітряні цибулинки слід збирати вчасно. Точну дату збору не визначити: вона залежить від регіону вирощування і погодних умов року. Зазвичай період заготівлі бульбочок для розмноження часнику доводиться на середину літа - кінець червня.

Дозрілими вважають цибулини тільки на повністю сформованих суцвіттях, що утворюються на кінці часниковою стрілки. Після розтріскування коробочок можна приступати до їх збору.

Затягувати з заготівлею не можна: якщо стрілки довгий час не прибирати, молоді зубчики обсипаються на грунт. Але і ранній збір небажаний: бульбочки ще не дозріли, не набралися сил, а значить, дадуть менший урожай часнику.

Порядок заготівлі повітряних цибулин часнику:

  1. Дозрілі коробочки зрізають разом з часниковою стрілкою. Зріз роблять над верхнім листом.повітряна цибулина часнику
  2. Зрізані стрілки розкладають на папір для просушування в тіні протягом декількох днів.
  3. Бульбочки відокремлюють від стрілок і розкладають в паперові або тканинні мішечки, картонні коробки.

Зберігають заготовлені повітряні цибулини до моменту посадки при кімнатній температурі, в темному, захищеному від вологи місці.

Технологія вирощування часнику з повітряних цибулин

Великі, соковиті головки часнику з повітряних цибулин можна виростити тільки при дотриманні агротехніки - термінів і порядку посадки посівного матеріалу.

Слід враховувати, що часникові повітряні цибулини обробляють як дворічну культуру. У перший рік бульбочки виростають до повноцінних зубчиків, а на другий рік можна отримати велику, зрілу головку.

Коли садити бульбочки часнику

Зібрані повітряні цибулини висаджують восени, в кінці сезону. Вони добре переносять зиму, а з приходом першого весняного тепла відразу починають рости.

Кращий час для висадки посівного матеріалу часнику - за місяць до заморозків. Висаджувати його можна до середини листопада, якщо холоду ще не прогнозують.повітряні цибулини часнику в руці

Часниковим повітряним цибулинам потрібно до 4 тижнів на укорінення. Рання посадка насіннєвого часнику призведе до проростання цибулин в поточному році, перед морозами. Пророслі цибулини не переживуть зиму. Занадто пізня посадка також небезпечна: незміцнілі, неукорінені цибулини ослабнуть за зимовий період і загинуть.

Якщо цибулини посаджені пізно або очікуються заморозки, посіви слід замульчувати опилом, компостом, листовим опадом. Шар мульчі не повинен бути менше 10 см.

Висаджувати часникові бульбочки можна не тільки восени, а й навесні, після сходу снігу і прогрітий грунт. Однак при зберіганні в зимовий час велика кількість цибулин висихає, вони стають непридатними для посадки, порожніми.

Грунт для часникових повітряних цибулин

Грядка для часникових бульбочок повинна розташовуватися на відкритому, піднесеному місці, де виключений застій вологи. Грунт має бути пухким, нейтральним, поживним. Однак внесення свіжого гною перед посадкою часнику неприпустимо.

Підготовку ділянки починають з літа. Грунт розпушують, видаляють всі бур'яни, вносять мінеральні комплексні добрива. За 2 тижні до посіву цибулинок грядку знову удобрюють калійними складами, вносять перегній.

Порядок посадкицибулинки часнику

За добу до посадки повітряні цибулини слід підготувати. Для цього їх перебирають, відбраковують зубчики з механічними пошкодженнями, а також підсохлі або ті, що вкрилися плямами.

Решту матеріалу замочують у воді на кілька годин: ті цибулини, що потонули, підходять для висадки. Які залишися на поверхні викидають.

Порядок посадки повітряних цибулин:

  1. На підготовленій грядці роблять борозни на відстані 20 см один від одного.
  2. Підготовлені цибулини занурюють в грунт на глибину до 2-4 см. Чим важче грунт, тим менша глибина закладення. Відстань між бульбочками становить 3-4 см.
  3. Рядки закладають, поливають і мульчують будь-яким органічним матеріалом.

До середини літа молоді цибулини досягають розміру в 2-4 см в діаметрі. Кращий час для викопування - в середині літа, після пожовтіння листя часнику. Молоді зубчики підсушують і зберігають до осінньої висадки в сухому, темному місці при кімнатній температурі.

Під час висадки однорічного часнику відстань між рядками і зубчиками збільшують, щоб дати рослинам велику площу для живлення.

Вирощування повітряних цибулин з моменту збору до отримання хорошого врожаю триває два роки. Однак праця садівника буде винагороджена: відмінні, якісні часникові головки будуть здоровими та добре зберігаються.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід