Вирощування картоплі під соломою: суть і перевага

порадиНамагаючись полегшити свою працю, садівники винаходять нові і згадують старі способи вирощування традиційних культур. Одним з «ледачих» варіантів обробітку картоплі є використання солом'яної мульчі. Як виростити картоплю під соломою?

Особливості обробітку картоплі під соломою.

Традиційний спосіб вирощування картоплі досить трудовитрат, а для багатьох садівників неможливий через важкості фізичної праці. Перекопка грунту, викопування лунок або борозен, підгортання і викопування врожаю віднімають сили садівника і значну частину часу.

Щоб полегшити собі працю, вирощувати картоплю можна під солом'яною мульчею. Бульби при посадці не закопують в грунт, а вкривають товстим шаром сухої органіки. Цей спосіб можна назвати безземельним, оскільки молоді бульби утворюються не під землею, а на її поверхні - під соломою.

Вибір соломи для вирощування картоплі очевидний: цей органічний матеріал можна заготовити самостійно в необхідній кількості.картопля в соломі Вона не повинна містити грибків і шкідників, небезпечних для картоплі, перегниває повільно, насичує грунт поживними речовинами. Забита в грунт солома покращує її структуру, сприяє гарній аерації і гумусоутворенню.

Замість соломи можна використовувати і сіно, проте в ньому можуть міститися насіння бур'янів. Потрапивши на землю, вони зійдуть і перешкодять розвитку кущів картоплі.

Переваги вирощування картоплі під соломою

Садівники високо оцінили спосіб вирощування картоплі під соломою. Особливо ефективний метод на невеликих дачних ділянках, оскільки в рази знижує трудомісткість посадки, догляду та прибирання картоплі.

Серед безперечних переваг вирощування бульб під соломою:

 • Підвищення врожайності. Картопля під солом'яним накриттям дає більший урожай товарних бульб: картопля виростає рівною і залишається чистою після збирання.
 • Економія сил і часу садівників. Відсутність необхідності в перекопуванні або культивуванні землі перед посадкою.
 • Менше ручної праці. Для посадки бульб не потрібно копати лунки, не потребують рослини і підгортання.
 • Незалежність від особливостей ґрунту. Успішно вирощувати картоплю під солом'яною мульчею можна як на піщаних, так і на глинистих ґрунтах.пророщена картопля
 • Захист бульб від негоди. Солома є чудовим теплоізоляційним матеріалом. Під таким укриттям бульбам не страшні весняні заморозки і літня спека.
 • Зниження кількості пошкоджених бульб. Немає необхідності копати урожай: його можна збирати руками. Тому ризик механічного пошкодження картоплі мінімальний. 
 • Захист від шкідників. Грунтові шкідники неактивні під соломою, що знижує ймовірність псування бульб.
 • Збереження вологи. Солом'яний мульча оберігає землю від пересихання, сприяє нормальному газообміну і розвитку корисної мікрофлори.
 • Органічне добриво. Перегниваючи мульча удобрює грунт, насичує картоплю азотом і мікроелементами.
 • Відсутність бур'янів. Мульча запобігає зростанню бур'янів, завдяки чому немає потреби в регулярній прополці.

Є у способу і недоліки:

 • При недостатній товщині мульчуючого шару бульби зеленіють і стають непридатними для вживання.
 • Сприятливе середовище для розмноження слимаків. Висока вологість і наявність укриття в денні години - ідеальні умови для поширення цих шкідників.
 • Крім слимаків, солом'яний мульча може стати укриттям і для дрібних гризунів - полівок і мишей. Швидко розмножуючись, вони можуть завдати непоправної шкоди врожаю.
 • Відмінність в смаку. Деякі садівники відзначають, що картопля, вирощена під соломою, має специфічний присмак.

Вирощування картоплі має деякі недоліки, проте переваг даного способу істотно більше. Багато садівники, що випробували застосування солом'яною мульчі, більше не вирощують картоплю традиційним методом.солома на грядці

Як виростити картоплю під соломою

Підготовка бульб до посадки при використанні солом'яної мульчі не відрізняється від традиційного способу. Картоплю перебирають, вибраковують пошкоджені бульби і ті, що не мають паростків. Розмір картоплі для посадки - з куряче яйце.

Бульби пророщують на світлі або у вологій тирсі  для появи міцних паростків. Вони повинні бути короткими: довгі пагони обламуються при посадці.

Грунт для посадки готують з осені або ранньою весною: очищають її від бур'янів, висівають сидерати для оздоровлення грунту - гірчицю, люцерну або жито.

Корисно внести в землю комплексні мінеральні добрива і органіку - перегній, деревний попіл і ін.

Порядок висадки картоплі під солому:

 • Перед посадкою щільний грунт бажано розпушити на невелику глибину - 5-7 см. Якщо земля легка, м'яка, то розпушування не обов'язково.
 • Розмічають рядки на відстані не менше 60 см один від одного. Така ширина міжрядь полегшує догляд за картоплею і збирання врожаю. Так кущі не заважають один одному, отримують достатню кількість вологи і живлення, добре провітрюються.картопля під соломою
 • Якщо земля вже підсохла, то слід полити рядки.
 • Викладають бульби паростками вгору на грунт або в неглибоку канавку через 30-40 см одна від одної. Можна злегка присипати картоплю землею або перегноєм, проте це не обов'язково.
 • Рядки вкривають сухою соломою шаром не менше 20 см. Якщо товщина укриття буде недостатня, під ним не буде підтримуватися достатня вологість, а сонячні промені озеленять молоді бульби.

Посаджену картоплю слід поливати в жарку погоду, особливо на перших етапах росту. При необхідності протягом сезону можна додавати мульчу.

Якщо літо видалося вологим, солома осідає і спресовується, порушується нормальний газообмін. Щоб бульби не загнили через надлишок вологи, необхідно збивати мульчу вилами.

Збирання врожаю при вирощуванні картоплі під солом'яною «подушкою» здійснюється швидко і легко. Для цього граблями згрібають солому і збирають лежачу на землі бульбу. Картопля після такого прибирання залишається чистою і сухою, не вимагає додаткового очищення.

Обробіток картоплі під солом'яною мульчею неодмінно сподобається садівникам, які цінують свій час і сили. Під соломою рослини добре ростуть і розвиваються, менше страждають від грибкових хвороб і шкідників. А багатий урожай добірної, рівної і чистої картоплі стане кращою нагородою за працю.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід