Вирощування томатів без розсади: перевага і недоліки

порадиТрадиційне вирощування томатів через розсаду має незаперечну перевагу: раннє і тривале плодоношення. Однак виростити помідори можна і без «заростей» на підвіконнях. Як виростити томати безрозсадним способом?

Переваги та недоліки вирощування томатів без розсади

Безрозсадний спосіб - хороша альтернатива традиційному обробітку томатів. Він має явні переваги і деякі недоліки, використовується садівниками для вирощування у відкритому грунті і в теплиці.

Безрозсадний спосіб завоював популярність у садівників з кількох причин:

  • Економія часу. Досить посіяти насіння в грунт на підготовленій грядці. Не потрібно підшукувати найсвітліше і прохолодне місце в будинку, пікірувати рослини по окремих ємностей і возитися в домашніх умовах з землею.
  • Порядок на підвіконнях. Кімнатним квітам не доведеться «посуватися», звільняючи місце на підвіконнях для помідорів.кущі томатів
  • Кращий зростання. Пікіровка і пересадка віднімають сили не тільки у садівника, але і у томатів: рослини після маніпуляцій на час зупиняються в рості, відчувають стрес. Посадка в грунт дозволяє уникнути стресових станів у томатних кущів, рослини розвиваються швидше вирощених вдома «побратимів».
  • Міцний імунітет. Томати, вирощені в кімнатних умовах, слід поступово привчати до умов теплиці або відкритого грунту. При посіві насіння відразу на грядку рослини адаптовані до коливань температур і прямого сонця.
  • Якість розсади. Недолік світла і надлишок тепла в домашніх умовах стимулюють витягування томатів. Така розсада досить тендітна, при транспортуванні та посадці можна переламати витягнувся стебло. Сіянці, вирощені в грунті, ростуть міцними, кремезними, загартованими.
  • Потужна коренева система. При пікіровці неминуче пошкоджується головний корінь томату, коренева система наростає в верхньому шарі грунту. При вирощуванні в грунті помідори нарощують довгий головний корінь, що йде глибоко в грунт.

Однак вирощування томатів безрозсадним способом має і ряд недоліків, серед яких - непередбачуваність погодних умов. Терміни посіву можуть відкладатися через погану погоду, а холодна весна не дозволяє рослинам швидко і гармонійно розвиватися.

Через пізній посів страждає врожайність: період вегетації і плодоношення скорочується, рослини не встигають віддати весь урожай.

Теплолюбні помідори бояться заморозків, тому їх важливо вкривати нетканим матеріалом або плівкою. Необхідно ретельно стежити за зміною погодних умов: холодна погода і висока вологість можуть призвести до гниття коренів і загибелі рослин.

Крім того, не кожен сорт придатний для вирощування прямим посівом в грунт. Краще підібрати сорти раннього та середнього терміну дозрівання.насіння томатів

Як виростити томати без розсади

При вирощуванні томатів безрозсадним способом важливо підготувати грядку, вибрати терміни для посіву та правильно провести його.

Підготовка грядки

Для вирощування томатів без розсади слід підібрати грядку, розташовану на самому сонячному, піднесеному місці, захищеному від сонця. Не можна висаджувати помідори в низині, де скупчуються талі або дощові води, або в затіненому місці.

Бажано підготувати грядку з осені, проте можна встигнути і навесні. Її накривають чорною плівкою ще по снігу, щоб прискорити його танення. Після підсихання землі вносять перегній або компост під перекопування. Можна додати мінеральні добрива в рекомендованих виробником нормах. Грядку рясно поливають гарячою водою, щоб прискорити прогрівання землі.

Можна використовувати для посіву томатів теплі грядки - з великою кількістю органіки, яка при перегниванні виділяє тепло. Адже для вирощування рослин необхідне не тільки тепле повітря, але і прогрітий грунт.

Посівсходи томатів

Сіяти томати в грунт можна при встановленні стабільно теплої погоди, коли грунт прогріється до температури +12 градусів на глибині в 10-12 см. Не слід поспішати з посівом: негативні температури для сіянців згубні. Але і затримуватися з посівами нее можна, оскільки рослини не встигнуть дати повний урожай.

Перед посівом насіння готують будь-яким звичним способом - прогрівають, замочують, знезаражують. Обов'язково замочують посівний матеріал в розчині стимуляторів росту. Вони допоможуть сіянцям легше переносити капризи погоди.

Порядок посіву:

  • На вирівняній грядці розмічають лунки для посіву. Розташовують їх за схемою, рекомендованої для конкретного сорту в залежності від висоти і розкидистості куща.
  • У кожну лунку сіють від 2 до 5 насіння. Це дозволить уникнути порожніх місць на грядці.
  • Насіння присипають землею і обережно поливають теплою водою, намагаючись не розмити посіви.

Короткочасне зниження температури до 0 градусів для насіння і розсади безпечне, якщо подбати про укриття. Кожну лунку бажано захистити обрізаною пластиковою пляшкою. Але краще вкрити всю грядку нетканим матеріалом. Він захистить ніжні сіянці від сонячних опіків, збереже тепло.

У найхолодніші дні можна додати ще один шар захисту - плівкове укриття по дугам. Плівка створить парниковий ефект, завдяки високій вологості і тепла рослини будуть краще розвиватися.

Доглядполив томатів

Після появи сходів в лунці сіянці проріджують, залишаючи тільки один найміцніший. «Зайві» рослини можна посадити на вільні місця. Грядку обов'язково мульчують компостом або соломою. Це збереже вологу і запобіжить ріст бур'янів.

Поливають томати, вирощені безрозсадним способом, рідше - всього 1-2 рази в тиждень. Рослини мають потужний стрижневий корінь, який здатний поглинати вологу навіть з глибоких ґрунтових шарів. Полив проводять виключно під корінь.

Подальший догляд аналогічний традиційному обробітку: помідори удобрюють кожні 2 тижні, проводять профілактичні обробки протигрибковими препаратами, формують рослини, видаляючи пасинки.

Виростити томати можна через розсаду або прямим посівом в грунт. Якщо перший спосіб відрізняється високими врожаями, то другий - економією часу і матеріалів. При дефіциті місця на підвіконнях або втрачених строків сівби на розсаду слід скористатися безрассадним способом.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід