Вирощування розсади в домашніх умовах

Вирощування розсади - поради від Vse Roste

Щовесни перед дачниками постає важливе питання. Чи варто виростити розсаду самому або довірити цей серйозний захід невідомим людям? Адже від якості розсади залежить майбутній урожай.

Переваги отримання власної розсади

Вирощування сіянців вимагає деяких навичок, терпіння і догляду.

Однак переваги власної розсади очевидні:

 1. Повна впевненість у відповідності сорту, адже продавці на ринках можуть обдурити.
 2. Можливість отримати потрібні сорти, тому що асортимент покупної розсади обмежений.
 3. Зниження ризику раптової загибелі рослин після висадки в грунт.

В процесі вирощування набувається безцінний досвід садівництва, уважність до будь-яких відхилень у розвитку рослин.

Які культури вирощують через розсаду

Не всі культури можна і потрібно вирощувати через розсаду. Деякі квіти, овочі, а також зелень прекрасно ростуть прямим посівом в грунт.

Цілі вирощування розсади:

 • середньостиглі і пізньостиглі рослини з довгим періодом вегетації – щоб встигнути отримати продукцію до зими;
 • скоростиглі сорти – для отримання більш раннього врожаю або цвітіння.

Найбільш популярними «розсадними» культурами є:

 1. З овочів – баклажани, томати, перець, селера, огірки та ін.
 2. З квітів – петунії, гацаніі, віоли, лобелії і багато інших.

При виборі культури для посадки на розсаду слід уважно вивчати рекомендації компанії-виробника.

Секрети вибору насіння

Секрети вибору насіння для розсади

Для отримання високих врожаїв необхідно ретельно поставитися до вибору насіння. Не слід набирати перші вподобані упаковки.

Дотримуйтесь порад:

 1. Купуйте посівний матеріал тільки в спеціалізованих компаніях.
 2. Уважно поставтеся до фірми-виробника.
 3. Вивчайте інформацію про сорт, не спирайтеся у виборі тільки на фото рослини.
 4. Купуйте насіння із запасом по сортам і кількості.

Будь-яка економія при покупці посівного матеріалу може обернутися відсутністю сходів або невідповідністю сорту і навіть культури.


Підготовка до посіву

Особливості грунту для розсади

Крім насіння необхідно купити готовий грунт для розсади або приготувати грунтосуміш самостійно.

Основні вимоги до грунту – її поживність, легкість, рихлість, нейтральність і відсутність збудників захворювань. Відмінно зарекомендувала себе суміш перегною, садової землі і розпушуючих компонентів (вермикуліт, кокосовий грунт, перліт).

Підбір розсадних ємностей

Підбір розсадних ємностей - vse rosteВибір ємностей для розсади досить великий. Слід вибирати їх відповідно до рекомендацій для кожної культури.

Так, якщо насіння дрібні, варто посадити їх разом в невелику розсадну ємність. Шар грунту в ній повинен становити не менше 2-3 см.

Для великого або штучного насіння застосовується посів в індивідуальні горщики або в розсадні касети. Їх обсяг вибирається відповідно до тривалості зростання сіянця.

Так, якщо планується додаткова пікіровка, то посів здійснюють в касети з малим об'ємом грунту. Для потужних сіянців і для культур, що погано переносять пошкодження коренів, вибирають горщики об'ємом 0,5 л.

Терміни посіву

Найбільш відповідна дата для посіву визначається за рекомендаціями виробника насіння окремо для кожної культури і навіть сорту. Деякі рослини висівають вже в січні-лютому, інші – тільки в березні-квітні.

Точний термін вибирають по регіону вирощування. Враховують приблизну дату висадки розсади в грунт і віднімають з неї кількість днів для формування сіянца.

Не слід висівати насіння занадто рано. Сіянці витягнуться, їх якість і приживлюваність знизяться, вони відстануть в зростанні і розвитку від більш «пізніх» побратимів.

При занадто пізньому посіві рослини не встигнуть вирости, зміцнути до висадки, а далі – не встигнуть віддати весь «запланований» генами урожай.


Посів насіння

Посів насіння – непросте завдання, необхідна посидючості, уваги і терпіння.

 • На підготовлений грунт рівномірно розподіляють насіння. Посів в одну купу викличе конкуренцію сіянців, їх витягування, а при пікіровці – пошкодження коренів і загибель. Зручніше за все використовувати зубочистки для розкладання насіння по грунті.
 • Залежно від розміру насіння їх присипають грунтом. Найдрібніші (наприклад, у петунії або лобелії), схожі на пил, не заглиблюють зовсім – их розсипають по поверхні, злегка притискають. Насіння середнього розміру (томати, перці) присипають на 0,5-1 см. Великі (гарбуз) – на 3-4 см.
 • Зволоження грунту після посіву рекомендується проводити пульверизатором. Полив з лійки призведе до розмивання грунту і збивання насіння в купу.
 • Розсадну ємність поміщають в пакет для підтримки вологості і ставлять в місце з відповідною температурою повітря. Одним культурам досить 18-20 градусів, інші не зійдуть при показниках нижче 23-24 градусів.

Час на появу сходів у кожної культури також варіюється.

Догляд за розсадою

Догляд за розсадою - все ростеПри появі сходів слід поступово знімати пакет. Не можна робити це різко: це призведе до втрати тургору і загибелі сіянців. Їх розміщують на максимально освітленому місці. Слід уникати попадання на ніжні сходи прямого сонця, воно викличе їх перегрів, опіки, в'янення.

Полив повинен проводитися в міру підсихання грунту. Надмірне зрошення призведе до розвитку гнилей, грибкових захворювань. А однією сильною «просушки» вистачить, щоб втратити все сіянці.

Хвороби і шкідники

Умови вирощування розсади в квартирі далекі від ідеальних через надмірно високу температуру і сухість повітря. Імунітет рослин низький, тому важливо регулярно оглядати їх на предмет шкідників і хвороб.

При перших ознаках зупинки в зростанні, в'янення, появи точок, плям, дірок, крапель на паростках і листках приступають до боротьби з недугою. Якщо комахи-шкідники виявлені, необхідно обробити всю розсаду (не тільки уражену) відповідним інсектицидом. Від хвороб допоможуть відповідні фунгіциди.

Посів і вирощування сіянців кожної культури має свої тонкощі і секрети. Найчастіше недолік знань призводить до отримання неякісної розсади або її загибелі. Якщо який-небудь з етапів вирощування розсади викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони дадуть грамотну консультацію по агротехніці будь-якої культури.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід