Запилення плодових дерев і ягідних чагарників

Підвищення врожайності — одне з найважливіших завдань будь-якого власника саду. Плодові дерева можуть цвісти дуже пишно навесні, але досвідчені садівники знають, що це не явний показник майбутнього рясного врожаю. А гарантом плодоношення плодів є якісне запилення рослин. Чи всі дерева запилюються однаково? Що робити, щоб сад щорічно приносив хороші врожаї?

Способи запилення

Запиленням називається процес запліднення рослин. В їх квітках пилок (чоловічі статеві клітини) знаходиться на органах — тичинках. Він потрапляє на товкач квітки, де знаходяться жіночі статеві клітини. Потім в цьому місці розвивається зав'язь і надалі плід. Запилення може здійснюватися двома способами: самозапилення і перехресне запилення.

Самозапилення

Можливо у рослин з двостатевими квітками. Запилення відбувається в одної й тієї ж рослини або однієї й тієї ж квітки. Іноді воно відбувається навіть всередині ще не розкритої квітки. Самозапилення дозволяє рослинам вижити в умовах, коли неможливо перехресне запилення.

Перехресне запилення

Полягає в перенесенні пилку з пиляків однієї рослини на товкач іншої. І тільки тоді може утворитися зав'язь. Перехресне запилення буває біотичним, при якому пилок переноситься живими організмами. Це можуть бути метелики, бджоли, жуки та інші комахи. Квіти у рослин, що запилюються комахами, яскраві та з привабливим запахом. Абіотичним називають запилення без участі живих істот. Відбувається воно, наприклад, за допомогою вітру, води. Штучне запилення здійснюється за участю людини.

Різновиди рослин, в залежності від способу запилення

Серед рослин існують самоплідні та самобезплідні сорти.

Самоплідні

Самоплідні різновиди рослин, як зрозуміло з назви, запилюють себе самі. Їх врожайність не залежить від наявності по сусідству рослин інших сортів, активної діяльності комах або погодних умов. Самоплідність сприяє стабільності врожаїв. Зазвичай зав'язується близько 50% плодів з усіх кольорів рослини. Такі культури вирощують як поодинці, так і масовими посадками. До Самоплідність відноситься айва, персик, абрикос.

Самобезплідні

Самобезплідні сорти рослин потребують запилювачів, з яких буде переноситися пилок для запліднення їх квітів. При відсутності такого зав'яжеться мізерно мала кількість плодів від загальної кількості квітів. Сад з поодинокими самобезплідними деревами не буде врожайним. До самобезплідних відносяться вишні, черешні, яблуні, груші.

А ось сливи бувають самоплідні та самобезплідні.

Перехресне запилення вважається більш прогресивним, що з'явилися в результаті еволюційного розвитку. Воно підвищує життєздатність рослин і їх пристосованість до різних умов існування. Але самозапилення має велике значення в селекційній роботі й допомагає зберегти чистоту видів рослин.

Вибір запилювачів для плодових дерев — дуже важлива і відповідальне справа. Тільки правильно підібрані запилювачі, сумісні один з одним рослини, дадуть потрібний результат.

Правила вибору запилювачів

Дерева добре запилюються, коли перебувають на відстані, не далі 40 м один від одного. Чим далі вони розсаджені, тим менше буде зав'язі. Краще висаджувати дерева одного виду групою, з відстанями між ними до 4 м. Якщо розкидати їх по ділянці, то комахи будуть носити пилок і з рослин-запилювачів абсолютно іншого виду. Це не призведе до утворення зав'язі. Для стабільної врожайності потрібно садити поруч не менше 3-4 сортів одного виду.

Самоплідні культури — персики, абрикоси, алича — дадуть урожай і при поодинокій посадці. Але якщо розмістити на одній ділянці кілька сортів, то урожай таких плодових дерев буде значно краще.

При виборі запилювачів неодмінно потрібно враховувати терміни їх цвітіння. Повинен збігатися час цвітіння, загальний термін життя рослин і основні фази розвитку припадати на один часовий проміжок. Тоді запилення буде відбуватися максимально ефективно.

Іноді складається ситуація, що можливо посадити на ділянці тільки одне дерево, якому потрібно запильник. Розв'язання цієї проблеми — щеплення декількох гілочок інших сортів. Їх пилком і буде запилювати все дерево.

Рекомендації по вибору запилювачів для різних культур

У яблунь погане зав'язування плодів може спостерігатися при спільній посадці близькоспоріднених сортів. Цього слід уникати. Запилювачами літніх яблунь можуть бути тільки літні сорти, осінніх — осінні та зимових — зимові. Для груш рекомендації ті ж, що і для яблунь.

Вишні та черешні рекомендується садити в кількості як мінімум два сорти. Вишня і черешня не зможуть бути запилювачами один одного. Адже ці культури належать до різних видів.

При посадці слив важливо враховувати їх різновид. Для запилення сортів домашньої сливи потрібно запильник, що також належать групі домашніх слив. А ось слива китайська й алича гібридна добре перепилюються між собою.

Малина здатна самозапилюватися, але найкращим буде перехресне запилення. З його допомогою формуються великі, добре розвинені плоди правильної форми. Також і смородина може запилювати власним пилком. Але в цьому процесі повинні брати участь і комахи. У аґрусу квіти пристосовані до перехресного запилення. Його пилок не переноситься вітром, тому необхідні комахи. Ягідні чагарники практично завжди вирощують групами, тому проблем із запиленням зазвичай не виникає.

Правильний підбір запилювачів має велике практичне значення. Нехтування цим може призвести до значного недобору врожаю. Сад з великою різноманітністю плодових дерев буде врожайніший. Важливо також залучати на ділянку комах-запилювачів. Розташована поруч з садом пасіка дасть істотне збільшення врожайності.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід