Застосування гербіцидів: що потрібно знати

Застосування гербіцидів: що потрібно знатиЗміст статті:

Сучасні методи боротьби з бур’янами включають застосування гербіцидів – хімічних речовин для знищення небажаної рослинності. Їх правильне застосування призводить до збільшення врожаю, зменшення трудовитрат, адже не доводиться вручну полоти бур’яни. Натомість недолуге використання може або не мати взагалі ніякого ефекту, або ж нашкодити.

Чому гербіциди підвищують врожай

Бур’яни – це прямі суперники нашим рослинам на ділянці у боротьбі за необхідні поживні речовини і воду. Причому суперники вони зазвичай спритні. Природа кращий творець за людину, тому сміттєва рослинність більше пристосована до конкурентних умов вирощування, ніж окультурені людиною рослини. Крім того, бур‘яни зазвичай швидше ростуть і "крадуть сонце" у рослин, які вони затіняють. Це перший негативний чинник впливу на врожай.

Але бур’яни не лише відбирають поживні речовини у культурних рослин. Вони також є осередками для хвороб і шкідливих комах, які розповсюджуються з них на наші грядки. Найбільш небезпечними у цьому плані є вірусні хвороби рослин, які легко передаються від рослини до рослини і не контролюються сучасними ЗЗР. Ослаблена хворобами і шкідниками рослина, навіть якщо і не загине, дає менший врожай.

Таким чином викорінення бур’янів на ранніх етапах розвитку знижує навантаження хвороб і шкідників, підвищує доступність поживних речовин у ґрунті для сільськогосподарських рослин і за рахунок цих факторів підвищує врожайність.

Коли застосовувати гербіциди

Гербіциди на картопліЗалежно від діючої речовини гербіциди вносяться або до посівів основної культури (досходові або ж ґрунтові), які впливають на насіння бур’янів, або після посівів (післясходові, системні), які розповсюджуються по бур’янам через листя, запобігають їх розвитку і зрештою призводять до загибелі. Цей поділ досить умовний, адже існують гербіциди, які можуть застосовуватися обома шляхами, а також такі, що вносяться після збирання врожаю. Зі внесенням гербіцидів на початку і під час вегетації все зрозуміло, а от їх використання наприкінці сезону викликає запитання щодо доцільності. Післязбиральне застосування гербіцидів запобігає винесенню поживних речовин з ґрунту бур’янами у міжсезоння, стримує популяцію сміттєвої рослинності. Часто внесення гербіцидів після збирання врожаю економічно доцільніше за додаткове внесення добрив. Таким чином час застосування залежить від діючої речовини конкретного гербіциду.

Водночас на ринку представлена значна кількість препаратів, які можуть застосовуватися впродовж різних періодів часу. Тож якщо ви пропустили весняну обробку гербіцидами до посівів, завжди є з чого вибрати. Розглянемо боротьбу з бур’янами на прикладі застосування гербіцидів від компанії "Укравіт".

Антипирій

Спосіб внесення: обприскування.

Час внесення: весна.

Антипирій – післясходовий селективний гербіцид системної дії, який призначений для боротьби зі злаковими бур’янами. "Селективний" в даному випадку означає, що препарат впливає лише на злакові культури. Тому для захисту злакових культур, таких як пшениця, жито чи овес, його застосовувати не можна.

Антипирій призначений для захисту картоплі, гірчиці, овочевих культур (капуста, морква, томати, цибуля, буряки). Знищує, зокрема, падалицю культурних злаків.

Антибур’ян

Спосіб внесення: обприскування.

Час обробки: рання весна, весна, осінь.

Цей гербіцид за деяким виключенням не можна використовувати на вже пророслих посівах культурних рослин. Антибур’ян застосовують по вегетуючим бур’янам перед посадкою культурних рослин (за 10-14 днів), після збирання врожаю, або ж точково на виноградниках і плодових деревах, акуратно обприскуючи лише самі бур‘яни.

Неселективність (невибірковість дії) препарату накладає певні обмеження на його застосування. Тобто на полі не має бути культурних рослин під час його внесення. Однак натомість він ефективний проти понад 300 видів сміттєвої рослинності і чагарників.

Призначений для знищення багаторічних і однорічних злакових, а також дводольних бур’янів.

За сезон можна проводити максимум дві обробки.

Голд Стар

Спосіб внесення: обприскування.

Час застосування: весна, літо.

Призначений для застосування на озимих та ярих зернових культурах, соняшнику. При застосуванні на соняшнику варто врахувати, що потрібні сорти, стійкі до трибенурон-метилу, інакше можна нашкодити культурі. Знищує однорічні та окремі багаторічні дводольні бур’яни. Діє в тому числі на бур’яни, що стійкі до препаратів на основі 2,4 Д.

Антисапа

Спосіб внесення: обприскування, обприскування ґрунту.

Час застосування: весна.

Препарат захищає картоплю, томати (розсадні і безрозсадні), сою, кукурудзу від однорічних дводольних та деяких злакових бур’янів. На картоплі можлива обробка ґрунту як до появи сходів культури, так і післясходове внесення. Зверніть увагу, що цей гербіцид не можна застосовувати теплицях, інакше можна зашкодити культурним рослинам. Крім того, він діє лише на бур’яни, що тільки-тільки прокльовуються з насіння. Як тільки з’явилися справжні листки, ефективність препарату падає.

За сезон можна обробляти лише 1 раз.

Мастак

Спосіб внесення: обприскування посівів, обприскування ґрунту, післязбиральне обприскування (залежить від культури).

Час внесення: весна, літо.

Застосовується для контролю однорічних дводольних та багаторічних коренепаросткових* бур’янів на широкому спектрі культур. Це, зокрема: цукрові буряки, капуста, полуниця, пшениця, просо, овес, ячмінь, жито, ріпак, кукурудза, технічний льон, злакові газонні трави. Контролює в тому числі стійкі до 2,4 Д бур’яни. Висока ефективність проти коренепаросткових і падалиці соняшника. На полуниці застосовують також і після збирання врожаю.

*Коренепаросткові бур’яни розмножуються в тому числі відростками від коренів, тому контролювати їх прополюванням дуже важко.

Внесення гербіциду – 1 раз за сезон.

Тівітус

Спосіб внесення: обприскування посівів.

Час внесення: навесні, влітку.

Захищає картоплю і томати від однорічних злакових і дводольних бур’янів. Рекомендується застосовувати разом з прилипачем Тандем для досягнення найкращого результату. Серед особливостей – широке вікно застосування (від 1 до 7 листків на культурі) і великий спектр контрольованих бур’янів.

Максимальна кількість обробок – 1.  

Макстар

Спосіб внесення: обприскування посівів.

Час внесення: весна, літо.

Застосовується на злакових газонних травах, цибулі, часнику. Не можна використовувати на бобових газонних травах. Знищує понад 200 видів бур’янів. Характеризується дуже швидкою дією, результати якої видно вже за кілька годин.

Допустима 1 обробка за сезон.

Віталон Експерт

Спосіб внесення: обприскування посівів.

Час внесення: весна.

Застосовується на цукрових і столових буряках проти однорічних дводольних та деяких злакових бур’янів. Знищує велику кількість бур’янів, серед яких проблемні лобода і щириця. Краще за все використовувати у фазі сім’ядолей бур’янів, але можливе і пізніше застосуванням зі збільшенням норми внесення.

Максимальна кількість внесень за сезон – 3.

Гліфовіт Екстра

Спосіб внесення: обприскування посівів бур’янів (не культур).

Час внесення: рання весна, осінь після збирання врожаю.

Передпосівний гербіцид для застосування на полях, призначених для посіву зернових і овочевих культур, від злакових та дводольних бур’янів. Обробку проводять за 10-14 днів до посіву сільськогосподарських культур або ж після збирання врожаю. Ефективно знищує кореневу систему бур’янів.

Максимальна кількість обробок за сезон – 1.

Селефіт

Спосіб внесення: обприскування ґрунту і сходів бур’янів до сходу чи посадки культурних рослин.

Час внесення: весна.

Гербіцид для захисту широкого кола культур, таких як картопля, морква, соя, соняшник, горох, селера, кріп, петрушка від однорічних дводольних та певних злакових бур’янів. За хороших погодних умов захисна дія препарату триває до 7 тижнів.

Максимально застосовують 1 раз за сезон.

На що слід зважити при використанні гербіцидівНа що слід зважити при використанні гербіцидів

  • Завжди зважайте на те, для якої культури застосовується гербіцид і в яких дозах. Застосування не на тій культурі може призвести до знищення її посівів. Приміром, застосування гербіциду проти гірчиці польової гарантовано пригнічуватиме або й взагалі знищить посіви капусти.
  • Більшість післясходових гербіцидів вимагають внесення у конкретний етап розвитку бур‘янів. Якщо листова поверхня бур’яна буде замала для поглинання потрібної кількості препарату, рослина виживе. Якщо бур’ян буде завеликий, він, по-перше, встигне відібрати якусь частину поживних речовин, по-друге, також може вижити.
  • Звертайте увагу на сумісність гербіцидів для застосування їх у максимально вигідний спосіб. Значну кількість гербіцидів можна поєднувати у бакових сумішах з інсектицидами і фунгіцидами, що скорочує трудові та часові витрати на обробку посівів. Перед приготуванням бакової суміші слід перевірити сумісність ЗЗР на невеличких порціях препаратів.
  • Погодні умови важливі для ефективного використання гербіцидів. Зазвичай не рекомендується застосовувати гербіциди за посухи і низьких температур. За таких умов бур’яни погано поглинають активні речовини з листя і обробка може виявитися марною. Занадто спекотна погода призводить до швидкого випаровування активних речовин з рослин. Роса, опади, стресовий стан бур’янів – усе це може зменшити ефективність гербіцидів.
  • Для певних гербіцидів важливий склад ґрунту, щоб визначити оптимальну норму внесення.
  • Не перевищуйте максимальну рекомендовану кількість обробок за сезон. Це може нашкодити культурним рослинам, сприяти накопиченню гербіциду в ґрунті.
Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід