Жимолость їстівна: корисні властивості, посадка і догляд

порадиНайперша весняна ягода в саду - жимолость. Фіолетові подовгасті ягоди мають освіжаючий, приємний смак. Вони гарні в свіжому вигляді і при переробці. З них виходять дивовижні компоти і випічка. Як виростити жимолость на власній ділянці?

Чим корисна жимолость їстівна

Жимолость славиться не тільки швидкоплідністю, а й корисними властивостями ягід. Вони містять цілий список корисних речовин, вітамінів і мінералів. Є в них вітаміни групи В, А, С і К. Аскорбінової кислоти в ягодах не менш, ніж у лимоні.

У складі жимолості є необхідні організму мікро- і макроелементи: залізо, фосфор, натрій, магній, калій і ін.

У 100 г ягід міститься всього 41 ккал, тому вони не зашкодять фігурі навіть при щоденному вживанні.ягоди жимолості в тарілці

Завдяки ранньому плодоношенню жимолость є справжньою «вітамінною бомбою»:

  1. Після зими організм особливо потребує підтримки. Ягоди зміцнюють імунітет, зміцнюють здоров'я.
  2. Корисна жимолость і для кровоносної системи. Залізо в її складі потрібне для кровотворення. Ягоди зміцнюють стінки судин, очищають їх від холестеринових бляшок.
  3. При помірному вживанні ягоди корисні для травного тракту. Вони збуджують апетит, відомі своїм сечогінними і жарознижувальними властивостями.
  4. Крім того, ягоди стабілізують артеріальний тиск, покращують стан організму при захворюваннях жовчного міхура і печінки.
  5. Корисний сік жимолості для зовнішнього застосування. Він стимулює загоєння шкірних ран, висипу, виразок. Його застосовують для лікування псоріазу, позбавляючи і інших хвороб.

Найбільшу користь жимолость зберігає в замороженому вигляді: можна заготовлювати її цілою або перетерту з цукром. Сушені ягоди використовують для приготування компотів.

Посадка жимолості

На садовій ділянці неодмінно варто виділити місце для кількох кущів жимолості. Компактні, густо листяні, вони виглядають декоративно протягом всього року. Щоб забезпечити перехресне запилення і рясне плодоношення, необхідно розміщувати в саду не менше 3 кущів жимолості.посадка жимолості

Терміни посадки

Щоб кущ краще прижився, важливо правильно підібрати терміни висадки саджанців. Особливо важливо дотримуватися час посадки для рослин з відкритою кореневою системою. Садити їх на постійне місце можна навесні або восени.

Не можна затягувати з висадкою через раннє плодоношення. Рослини не встигнуть прижитися, будуть ослаблені, можуть тривалий час «хворіти». Висаджують саджанці з ОКС після сходу снігу і встановлення плюсових температур. Земля повинна відтанути і трохи прогрітися.

Восени висаджують кущики з вересня, коли рослини готуються до періоду спокою.

Саджанці з ЗКС можна висаджувати протягом усього сезону методом перевалки. Якщо земляна грудка не буде порушена, рослини легко переживуть пересадку і відразу почнуть рости.

Місце посадки

Жимолость їстівна відноситься до невибагливих культур. Однак правильно підібране місце для посадки - важливий фактор їх рясного щорічного плодоношення і гармонійного розвитку.висадка жимолості

Під час висадки враховують потреби рослини:

  • Відкрита, добре освітлена ділянка. Допускається легке притінення, однак на сонці ягоди стають більш цукристими, солодкими.
  • Культура не переносить сирих, болотистих місць. Не підійдуть їй низинні ділянки, а також місця з поверхневим розташуванням грунтових вод.
  • Грунт для жимолості підбирають родючий, пухкий, дренований. Оптимально рівне співвідношення перегною і торфу. Кущ надає перевагу нейтральним або слабокислим грунтам для правильного розвитку. У лужних і сильнокислих грунтах жимолость частіше піддається грибковим хворобам, дає мізерні врожаї.

Жимолость не можна висаджувати в тіні будівель або високих дерев, розташовувати поблизу культур з поверхневим заляганням кореневої системи: в результаті конкуренції вони будуть пригнічувати ріст один одного.

Порядок посадки

Місце для посадки жимолості слід підготувати заздалегідь, не менше ніж за місяць. При необхідності грунт завчасно подкисляют або олужнюють, щоб добитися необхідної кислотності.

Схема посадки рослин залежить від сортових особливостей. Так, між саджанцями компактних сортів залишають 2 метри для зручності догляду і збору ягід. Між високорослими екземплярами відступають не менше 3 метрів.обрізка жимолості

Порядок посадки жимолості їстівної:

  1. Викопують лунку. Оптимальний розмір посадкової ями - близько 50 см в глибину і в діаметрі. На дно викладають невеликий шар дренажу. Підійде керамзит, щебінь або галька.
  2. Насипають родючий грунт, додають 30-40 г суперфосфату або добрива для плодово-ягідних культур.
  3. На поживну грунтосуміш встановлюють саджанець, злегка заглиблений його щодо рівня грунту.
  4. Засипають посадкову яму грунтом, не залишаючи пустот.
  5. Рясно поливають рослину, виливаючи не менше 10-15 л води під кущ.

Щоб поверхневі корінці не пересихали, необхідно замульчувати грунт відразу після посадки. В якості мульчі підійде солома, деревна кора або тріска, торф або інші підручні матеріали.

Догляд за жимолостю

Після посадки важливо підтримувати достатню вологість грунту, щоб жимолость легше прижилася.

Подальший догляд нескладний:кущ жимолості

  • Полив. У період цвітіння і плодоношення жимолость обов'язково поливають, не даючи грунту пересихати. Недолік вологи може негативно відбитися на смаку ягід: вони набувають гіркуватий присмак. У посушливий період жимолость може скинути частину ягід, а урожай що залишиться буде дрібним.
  • Мульчування. Необхідно періодично рихлити ґрунт під рослиною і оновлювати шар мульчі. Його товщина не повинна бути менше 10 см.
  • Підживлення. Вносити добрива під кущ починають з наступного року після посадки. Перший раз удобрюють рослину відразу після сходу снігу. Далі підживлюють фосфорно-калійними добривами в період бутонізації. Додатково підгодовують кущ після збору ягід і восени, для підготовки рослини до зимівлі.
  • Формування куща. Обрізку проводять щороку навесні і восени. Після сходу снігу зрізають підмерзлі, зламані і слабкі пагони. А восени видаляють зайву поросль і загущуючі пагони, при необхідності омолоджують кущ.

Жимолость рідко піддається нападу комах-шкідників або грибкових захворювань. Однак періодично слід оцінювати її стан, при необхідності використовувати для обробки засоби захисту рослин.

Жимолость - невибагливий кущ з корисними і смачними ягодами, що дозрівають раніше за інших. Виростити його на ділянці легко, якщо правильно підібрати місце для посадки і забезпечити рослині нескладний догляд.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід