Чому не цвітуть троянди: Можливі причини
Цвітіння троянд - довгоочікуваний момент для кожного садівника. Однак іноді цариця садових квітів може передумати і не розкрити квітки. А деякі пагони зовсім не нарощують бутонів. Чому не цвіте троянда? Як домогтися її цвітіння?
Чому не цвіте троянда: причини
Є безліч причин відмови троянди від цвітіння. Якщо примхлива красуня не хоче радувати квітами, слід оцінити ряд факторів: місце посадки, повноту догляду, наявність шкідників або хвороб.
Вік троянди
Одна з найчастіших причин відсутності квітів - її вік. У перший же рік після посадки сподіватися на цвітіння не слід. Саджанець може бути занадто молодим або ослабленим неправильним зберіганням до посадки. В такому випадку рослина витрачає всі сили на нарощування кореневої системи і пагонів, відкладаючи цвітіння на наступний рік.
Якщо ослаблений саджанець вирішив зацвісти, то краще видалити бутон. Рослина може не відновитися до осені, чи не підготуватися до зимівлі і загинути.
Однак відсутність квітів властиво не тільки молодим кущам, але і старим. Для дорослих рослин необхідна омолоджує обрізка, стимулююча цвітіння.
Місце посадки
Місце для посадки троянди підбирають обдумано, з урахуванням переваг культури, а не за залишковою ознакою. Рослина відноситься до світлолюбних, садовій красуні необхідні прямі сонячні промені протягом всього дня.
Роза не любить затінення: їй не підійде місце в тіні дерев, паркану або будівель. Недостатнє освітлення стане причиною відсутності квітів на рослині.
Крім того, троянді необхідний пухкий, родючий грунт. Піщані і глинисті грунти не підходять для культури. Пісок не затримує вологу і поживні речовини, а глина має недостатню повітропроникність. Кущі поступово ослабнуть, перестануть цвісти і загинуть.
Розі необхідно надати достатню площу для живлення. Не слід висаджувати поблизу рослини-конкуренти, наприклад, квітучі кущі або ліани.
Неправильний догляд
Цвітіння троянди - нагорода садівникові за правильний догляд. Якщо заходи проводилися не в повній мірі, то рослина може «вередувати» і не випустити бутони. Недостатній полив, відсутність розпушування, підживлення, захист від шкідників негативно позначаться на розвитку куща троянди.
Забирає сили у рослини власна коренева поросль. Її поява - результат неправильної, недостатньо глибокої посадки саджанця. Поросль шипшини утворюється в області кореневої шийки, поступово заглушає привиту троянду.
Ослаблена недостатнім або неправильним доглядом рослина в першу чергу відмовиться від цвітіння.
Обрізка
Початківці садівники часто допускають одні і ті ж помилки в обрізанні. Або проводять щадне, недостатнє видалення пагонів, або навпаки, обрізають гілки дуже коротко. В результаті троянда може відмовитися від цвітіння.
Стримувати розвиток рослини зайвим обрізанням не можна. В цьому випадку кущ всі сили буде пускати на нарощування вегетативної маси на шкоду цвітінню. Бутони на троянді якщо і з'являться, то з сильним запізненням.
Підживлення
Для утворення бутонів і цвітіння троянда потребує достатньої кількості поживних речовин і вологи. Якщо рослині не вистачає живлення, то троянда відмовиться від цвітіння. Тому важливо своєчасно удобрювати кущі, мінімум 3 рази в рік.
Важливий і склад добрива. Якщо навесні рослина потребує азоті, то до моменту закладки бутонів кущам необхідні калійні склади. В кінці сезону для підживлення до зимівлі обов'язково вносять фосфорно-калійні добрива.
Однак вносити підживлення потрібно в суворій відповідності з нормами. Зайві або несвоєчасні добрива приведуть до жирування куща, активному нарощуванню зелені на шкоду цвітінню.
Хвороби і шкідники
Якщо на троянді раптово засохли вже бутони що утворилися, то слід уважно оглянути кущі. На бутонах, пагонах або на листі можуть бути шкідники, що живляться соком рослини, наприклад, кліщі або тля. Колонії попелиці здатні швидко послабити троянду, тому рослина «позбавляється» від бутонів.
Причиною відсутності квітів може бути грибкова або бактеріальна інфекція на рослині. Найчастіше хвороби проявляються у вигляді плям на листках або зміни їх кольору або форми.
Щоб троянда цвіла
Домогтися цвітіння троянди можна, якщо виправити допущені помилки. У деяких випадках квіти утворюються в поточному році, в інших випадках - на наступний рік.
Щоб троянда цвіла, необхідно правильно:
- Вибрати місце посадки. Якщо троянда посаджена на невідповідне місце, краще відразу пересадити її. Чим старша рослина, тим складніша вона переносить пересадку.
- Доглядати. Обов'язково поливають троянду 2-3 рази в тиждень під час посух. В іншому випадку культура може відмовитися від цвітіння. Для поливу використовують теплу воду. Поливають рослину рано вранці або ввечері.
- Обрізати пагони. Видаляють все загущаючі стебла, сухі або хворі гілки. Обрізка відцвілих квіток покращує зовнішній вигляд рослини, стимулює повторне цвітіння. Якщо кущ старий, його декоративні властивості знизилися, то проводять омолоджуючу обрізку. При утворенні сліпих пагонів на розі потрібно обрізати його на третину або на половину до добре сформованих бруньок в пазусі листка. Новий заміщує пагін і може порадувати цвітінням з невеликим запізненням.
- Підживлювати. Вносити добрива потрібно своєчасно, в достатній кількості. Удобрювати можна разом з поливом, або застосовувати підживлення по листу. Краще використовувати спеціальні склади для троянд або квітучих рослин - Плантафол, Флоровіт, Майстер, Біопон і інші.
- Захищати культуру від шкідників і хвороб. Обприскування інсектицидами (Фітоверм, Актеллік, Актара) і фунгіцидами (Магнікур, Фітоспорін, Ридоміл Голд) проводять за інструкцією, дотримуючись термінів повторних обробок. В якості профілактичних заходів використовують народні засоби, що відлякують шкідників - відвари, настої, розчини на аптечних і господарських засобах, рослинній сировині.
Якщо троянда раптово відмовилася від цвітіння - це суттєвий привід для занепокоєння. Слід оцінити стан куща, виявити помилки в посадці або догляді за рослиною, після чого негайно виправити помилки. Чим швидше відновиться кущ, тим рясніше і яскравіше буде цвітіння в наступному сезоні.