Кімнатні квіти - пересадка та догляд

Кімнатні квіти прикрашають нашу оселю, створюють особливий затишок і атмосферу. Але щоб вони відчували себе добре, потрібно правильно доглядати за ними, вчасно пересаджувати, підгодовувати, обробляти від шкідників і хвороб. Про всі важливі заходи в догляді за кімнатними рослинами ми детально розповімо в даній статті.

Пересадка і підбір ґрунту

Метою пересадки кімнатних рослин є створення кращих умов для їх подальшого розвитку та зростання. Ознаками того, що рослина потребує пересадки, є:

 • повністю обплетений корінням кому землі в горщику;
 • виходять з дренажних отворів коріння;
 • припинення в зростанні рослин, здрібніння їх листя;
 • поганий стан коренів або всієї рослини.

Важливо! Є рослини, які добре ростуть в умовах обмеженого простору, в невеликому горщику. А в великому, навпаки, пригнічуються. Це відноситься до багатьох сукулентів, які й в природі ростуть в складних умовах пустель і кам'янистих районів.

Також не слід поспішати з пересадкою щойно придбаної рослини. Умови для неї різко змінилися. З оранжереї або теплиці вони потрапляють у квартиру. Змінюються температурні умови, освітленість, вологість, якість поливальної води. Рослина перебуває у стресовому стані. На адаптацію піде як мінімум 2-3 тижні. Протягом цього часу рослину не потрібно пересаджувати.

Кращий час для пересадки кімнатних рослин — рання весна. У цей період вони виходять зі стану спокою і починають активно рости вегетативні частини й коріння. Пересаджувати рослини можна і влітку. Але потрібно уникати періоду цвітіння. Процедура може спровокувати опадання бутонів і квітів.

Вибір ґрунту

Особливо важливо при пересадці підібрати правильний ґрунт для кімнатних рослин. Він повинен відповідати їх потребам і умовам, в яких виростали вони в природі. Очевидно, що для мешканців посушливих місць і вихідців з джунглів ґрунт потрібен зовсім різний. Також важлива умова — його стерильність, відсутність збудників хвороб.

Завжди правильний вибір — придбати спеціалізований ґрунт для кімнатних рослин. У нашому інтернет-магазині можна придбати ґрунт для різних груп рослин: фіалок, азалій, кактусів, пальм, субстрат для орхідей. Це високоякісна продукція від перевірених виробників. Ґрунти в точності відповідають потребам тих чи інших кімнатних рослин.

Правила пересадки

Важливо правильно вибрати горщик, в який буде пересаджена рослина. Щоб це зробити, потрібно розуміти особливості будови його кореневої системи. Для рослин з невеликою кореневою системою знадобляться горщики малого обсягу. Якщо коріння розростаються горизонтально і неглибоко, то горщик повинен бути невеликий і широкий. Для рослин з

об'ємною кореневою, що йде вглиб, потрібен великий горщик. Місткості для висаджування рослин можуть бути пластикові або керамічні. А, наприклад, для орхідей вони повинні бути прозорі. Річ у тому, що їх коріння, як і листя, беруть участь в процесі фотосинтезу. При пересадці будь-яких рослин розмір горщика повинен бути трохи більше попереднього. Різко збільшувати обсяг не варто. Краще частіше пересаджувати рослини з поступовим збільшенням розмірів горщика.

На дно горщика укладається шар дренажу — керамзиту, камінчиків, черепків. Це необхідно для уникнення перезволоження. Правильно пересаджувати рослини, акуратно перевалюючи їх. Ком землі повинен бути злегка вологий. Так менше шанс травмувати їх коріння. Старий ґрунт немає потреби видаляти. Роблять це тільки в разі захворювань кореневої системи.

Витягнуту з горщика рослину з грудкою землі поміщають в новий горщик з шаром ґрунту на дні. Важливо, щоб рослина була висаджена не глибше, ніж на старому місці. Далі заповнюють ґрунтом порожнечі та злегка ущільнюють його. Поливають рослину водою і присипають її сухим ґрунтом. Пересадка завершена. Деякий час рослина не буде рости. Вона адаптується до нових умов існування і нарощує кореневу систему. А потім рушить в зростання і вегетативна частина.

Підживлення і добриво

Для нормального розвитку всім рослинам необхідне отримання поживних речовин, мікроелементів з ґрунту за допомогою коренів. Але у кімнатних рослин ця можливість обмежена об'ємом ґрунту в горщику. Тому підгодівлі для них життєво необхідні.

Підгодовують кімнатні рослини в період активної вегетації — з ранньої весни до осені. Взимку підгодівлі припиняють, це період спокою. Але для кожних груп рослин існують і спеціальні рекомендації, що стосуються їх добрива. Рекомендуємо використовувати спеціалізовані комплексні склади для підгодівлі тих чи інших кімнатних рослин. У нашому асортименті представлені якісні добрива від провідних виробників: Флоровіт добриво для орхідей, кактусів, зелених і квітучих рослин; Майстер для фіалок, фікусів, пальм і ін.

Ізабіон — біологічне добриво, яке забезпечує рослину необхідними амінокислотами та пептидами. Воно впливає на приживлюваність рослин, є ефективним антістресантом.

Важливо також не перегодовувати кімнатні рослини. Від надлишку добрив вони можуть зупинитися в рості й навіть загинути. Завжди дотримуйтеся інструкції на пакуванні.

Обробка від шкідників і хвороб

Навіть перебуваючи в умовах квартири, рослини не захищені на 100% від появи шкідників і захворювань. Тому дуже важливо часто оглядати їх і вчасно реагувати на найменші зміни в їх стані.

Кімнатні рослини можуть вражатися павутинним кліщем, попелицею, щитівками, білокрилками, борошнистими черв'яками, трипсами й іншими шкідливими комахами. З хвороб найчастіше зустрічаються антракноз, фузаріоз, борошниста роса, іржа, коренева гниль, сіра гниль. Їх викликають хвороботворні грибки.

Для боротьби з комахами використовують інсектицидні препарати:

 • Актара — системний препарат, його розчином поливається земля і сік рослини стає отруйним для шкідників.
 • Фітоверм — контактний препарат, працює при попаданні на шкідника. Їм обприскують рослини.

Для обробки від павутинного кліща застосовують акарицидні препарати Актеллік. Справитися з грибковими захворюваннями допоможуть фунгіциди.

Правила використання препаратів для обробки кімнатних рослин:

 • слід дотримуватися правил безпеки — виконувати обробку рослин в окремому приміщенні або на свіжому повітрі, використовувати індивідуальні засоби захисту;
 • розводити склади потрібно строго відповідно до інструкції на пакуванні;
 • невикористані залишки утилізуються;
 • рослини обприскують повністю, з верхньої та нижньої сторони листя;
 • проливати ґрунт розчином препаратів потрібно тільки попередньо зволоживши його;
 • обробки повторюють, через 2-3 тижні.

Дотримуючись нескладних правил догляду, пересадки кімнатних рослин, з урахуванням їх особливостей, ви зможете виростити будь-які декоративно-листяні й красиво квітучі рослини у вашому домі.

Товари зі статті
51грн
Немає в наявност
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Картопля, Груша, Капуста, Томат, Перець
Для захисту від
колорадський жук, попелиці, цикадки, грунтові шкідники, хрестоцвіті блішки, яблуневий квіткоїд, яблуневий плодовий пильщик, брунькові довгоносики

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід