Кімнатний гранат: карликові сорти і правильний догляд
Плодоносні кімнатні рослини користуються особливою любов'ю квіткарів. Вони не тільки декоративні, але і здатні порадувати свіжими, ароматними фруктами. Особливо полюбився квітникарям гранат: за яскраві, численні квіти, їстівні плоди, густу зелень і невибагливість. Які сорти вибрати для кімнатного вирощування?
Карликові сорти для вирощування вдома
Карликовий гранат - особливий різновид звичайного граната, що підходить для домашнього вирощування. Рослини компактні, їх легко можна розмістити на підвіконні або на столі.
Ці листопадні кущі декоративні протягом всього року завдяки численним дрібним листям. З весни кущики прикрашені яскраво-червоними квітками-дзвіночками, контрастно виділяються на тлі зелені. Плоди дозрівають до зими, кислуваті на смак, але соковиті і ароматні.
Поширені в кімнатній культурі сорти карликового граната:
- Бейбі. Висота цієї низькорослої рослини досягає лише 0,5 м. Квітки невеликі, але численні, прикрашають кущ в травні. При штучному запиленні можна отримати жовтуваті плоди діаметром до 3 см.
- Карфаген. Це компактний сорт, висота якого сягає 0,8 м. Рослина густо вкрита дрібними (до 2 см) зеленими листочками. Квітки досить великі, в діаметрі досягають 4 см. Плоди дуже смачні, соковиті, злегка кислуваті, до 6 см в діаметрі.
- Альба. Декоративний сорт, особливістю якого є великі (до 6 см в діаметрі) махрові квітки кремового або білого кольору. Листя темно-зелене, вигідно підкреслює ніжність квітів.
- Нана. Один з найпоширеніших сортів, що досягає висоти в 1 м. Листя овальне, зелене. Червоні квіти можуть з'явитися вже на другий рік після посадки. Плоди до 5 см, червонуваті або рожеві, з кислинкою.
Кожен з карликових сортів привабливий, відмінно впишеться в будь-який інтер'єр, однак вимагає знання умов вирощування.
Як виростити кімнатний гранат
Карликовий гранат - невибаглива до умов вирощування рослина. Слід враховувати теплолюбність культури, потреба в сонячному світлі і достатньої вологості.
Для правильного росту кімнатному гранату необхідні умови:
- Помірна температура повітря. Рослина відчуває себе комфортно п
ри + 20 ... + 30 градусів. На літо його можна винести на відкрите повітря, розмістити в злегка затіненому місці.
- Світло. Достатнє освітлення - важлива умова для цвітіння і плодоношення граната. При нестачі сонця пагони витягуються, слабшають, бутони не з'являються. Розмістити рослину можна на східному або західному вікні, на південному - тільки з південним притіненням. Взимку культура може піти на спокій, скинувши частину листя. Якщо організувати додаткове освітлення фітолампи, то гранат продовжить цвітіння і плодоношення.
- Полив. Культура потребує помірний полив з просушування верхнього грунтового шару. Вода краща м'яка, тепла. Якщо взимку рослина йде на спочинок, частоту і рясність поливів скорочують. В іншому випадку коріння граната згниє, він загине.
- Вологість повітря. При високій температурі повітря рослина потребує обприскування м'якою водою. Гранат не терпить протягів: швидко скидає бутони і листя.
- Підживлення. Оскільки рослина витрачає багато сил на рясне цвітіння і плодоношення, необхідно заповнювати вміст поживних речовин в грунті. Підживлення комплексними складами вносять кожні 2 тижні під корінь або по листу. На зиму підживлення припиняють або скорочують до 1 разу на місяць.
Результатом правильного догляду буде здорова, декоративна рослина, що порадує квітами і свіжими фруктами.
Як пересадити кімнатний гранат
Карликовий гранат відрізняється швидким ростом. За рік розміри рослини можуть збільшитися в два рази. Активно наростає і коренева система: в старому горщику їй стає тісно, слід міняти його на новий більшого розміру.
Гранат гарно росте в тісному горщику, однак, якщо з дренажних отворів показались корінці - це вірна ознака потреби пересадки. Горщик для культури вибирають широкий, але не глибокий.
Щоб рослина зазнавала менший стрес після пересадки, її переміщують в нову ємність методом перевалки. Це дозволить зберегти цілісність корінців.
Пересадку краще проводити навесні до початку цвітіння або восени, після збору плодів. Підійде для культури грунт з нейтральною кислотністю.
Порядок пересадки граната:
- У новий горщик засипають дренажний шар з керамзиту або пінопласту шаром в 2-4 см.
- На нього насипають свіжий поживний грунт.
- По центру горщика встановлюють гранат із земляною грудкою.
- Поступово обсипають його з усіх боків субстратом.
- Поливають рослину і переміщують на постійне місце.
Пересаджений гранат в перші дні бажано притінить від палючого сонця.
Як розмножити кімнатний гранат
Розмноження граната не завжди проходить успішно. Тонкі пагони і невелике насіння чутливе до недостатньої вологості або її надлишку, швидко гинуть у невідповідних умовах.
Розмножити кімнатний гранат можна декількома способами:
- Насінням. Їх висівають в легкий, поживний грунт. Через кілька тижнів вони проростуть. Однак цвітіння таких рослин почнеться лише на 3-5 рік.
- Живцями. Їх заготовляють з доспілих пагонів, залишаючи не менше 4-5 бруньок. Живці поміщають в легкий, знезаражений грунт і прибирають в тепличку. Через 3-4 тижні на держаку з'являться коріння.
- Відводками. Більш складний метод, що дозволяє гарантовано отримати міцний саджанець.
- Щепленням. Для цього на насіннєву підщепу прищеплюють щепу сортової рослини.
Отриманими рослинами можна прикрасити підвіконня, робочий стіл, балкон або патіо влітку.
Як обрізати кімнатний гранат
Обрізка карликового граната - обов'язковий захід, проводити яке необхідно не рідше 2 разів на рік. Завдяки формуванню крони підвищується декоративність рослини, поліпшується провітрюваність і освітленість крони.
Можна надати гранату кулясту, овальну або пірамідальну форму. Регулювати ріст молодих пагонів можна за допомогою прищіпки. Віддалена точка росту стимулює кущіння, утворення бічних пагонів.
На рослині залишають 4-6 основних пагонів. Слабкі, спрямовані вглиб крони, сухі гілки видаляють.
Карликовий гранат - відмінна кімнатна культура, виростити яку в домашніх умовах не складає труднощів. Яскраві квіти прикрасять кущик навесні, а до зими рослина буде нагадувати новорічну ялинку завдяки великій кількості дрібного листя і червонуватим кулям-гранат.
Крім того, у нас в магазині можна придбати саджанці гранату звичайного різних сортів.
Це, зокрема, саджанці гранату:
- Гранат Кримський смугастий;
- Гранат Азіатський;
- Гранат Ак-Дона;
- Гранат Хіджас;
- Гранат Бала Мюрсаль;
- Гранат Велес;
- та інші сорти гранату
Докладніше про вирощування гранату можна почитати тут.