Чому не цвіте орхідея: причини і як розбудити

порадиОрхідеї - тропічні красуні - довгий час після покупки радують своїми незвичайними квітами. Однак наступне цвітіння іноді не настає протягом декількох місяців. Як розбудити орхідею і стимулювати її цвітіння?

Життєві цикли орхідей

У природі життєві цикли орхідей тісно пов'язані з погодними та кліматичними умовами. Так, в сезон дощів рослини активно нарощують зелену масу, запасають поживні речовини. Після його закінчення орхідеї починають цвісти. Цвітіння триває кілька місяців і закінчується періодом спокою.

В цей час рослина не перебуває у звичній «сплячці», її коріння можуть продовжувати рости. Після відпочинку тропічна красуня знову починає рости, з приходом сезону дощів. Така циклічність дозволяє спрогнозувати цвітіння рослини протягом року.

Хоча більшість зустрічаються в продажу орхідеї - гібриди, виведені штучно, їх життєві процеси також поділяються на періоди. Протягом року можна домогтися 1-3 цвітінь, якщо дотримуватися всіх вимог тропічної культури до умов утримання.квітучі орхідеї

Якщо період спокою змінюється періодом вегетації, а цвітіння не наступає, слід розібратися в причинах відсутності бутонів.

Чому не цвіте орхідея вдома

Якщо з моменту закінчення минулого цвітіння ще не минув рік, то хвилюватися за відсутність квітів ще рано. Рослині необхідно звикнути і пристосуватися до навколишніх умов, набратися сил.

Однак якщо час іде, а орхідея не цвіте, пора розібратися в причинах відсутності квітів.

Природні причини

Іноді тропічна красуня не цвіте з природних причин. Вона може знаходитися в стані спокою або, навпаки, активно нарощує листя. Сил на цвітіння у неї поки немає: тому варто набратися терпіння.

Є й інша причина відсутності квітів: замість квіткової стрілки з бруньки може з'явитися дитинка. Нова рослина може вирости не тільки на стеблі орхідеї, але і на квітконосі замість бутона. На зростання дітки орхідея витрачає дуже багато поживних речовин і сил: на нарощування бутонів їх вже не залишається.

Слід дочекатися появи у дітки свого коріння і відокремити її від материнської рослини. Через кілька місяців можна чекати цвітіння, коли дорослий екземпляр набереться сил.

Помилки в доглядівазон орхідеї

Помилки в догляді - найбільш часта причина небажання орхідеї цвісти. До вимог тропічної квітки слід звикнути, адже особливості догляду істотно відрізняються від звичних культур.

Відсутність квітів може бути причиною:

 • Неправильного температурного режиму. Влітку кімнатна температура ідеально підходить для орхідей. Взимку ж настає період спокою, рослинам необхідна відносна прохолода - близько +17 градусів. Обов'язкові і добові коливання температури: вдень має бути на 5-7 градусів тепліше, ніж в нічні години.
 • Невірний полив. Помилки в поливі сильно послаблюють рослину. Зайва волога провокує розвиток гнилей, що веде до загибелі квітки. Недостаток вологи менш небезпечний, проте орхідеї не вистачає сил на цвітіння.
 • Недостатнє підживлення. Орхідея, як і будь-яка інша культура, потребує добрива. Для тропічної квітки не підійдуть звичайні палички або гранули, підгодівлю можна проводити тільки рідкими складами по листу або під час поливу. Перевагу варто віддати спеціальним підживленням для орхідей. Підживлення проводять кожні два тижні протягом року, виключаючи зимовий період.
 • Неправильне освітлення. Достатня кількість сонячного світла - запорука регулярного цвітіння орхідеї. Однак виставляти квітку під пряме сонце не можна: тропічній рослині потрібне яскраве розсіяне світло.
 • Невідповідний субстрат. У природі орхідеї рідко ростуть в грунті. Залежно від виду, вони можуть виростати на деревах, каменях, в органічних залишках. Тому важливо підібрати для рослини правильний грунт - мох і соснова кора підійдуть найбільш поширеним видам, наприклад, орхідеї фаленопсис.

Відмова від цвітіння може бути викликана навіть недавньою пересадкою. Тому варто виправити помилки в догляді і очікувати цвітіння.

Хвороби і шкідникихвороби орхідей

Хвороби і шкідники сильно послаблюють орхідею. Якщо на листках з'явилися плями, виділення, ознаки ураження рослини, слід негайно зайнятися лікуванням. Чим довше орхідея «хворіє», тим сильніше вона слабшає, а значить, довше не буде цвісти.

Хвороби і шкідники можуть вражати не тільки листя, але і коріння. Орхідеї часто вражаються гнилями, борошнистим червецем, павутинним кліщем та іншими шкідниками.

Як стимулювати цвітіння орхідеї

Якщо орхідея здорова, то цвітіння не змусить себе довго чекати. Але щоб розбудити рослину, можна провести ряд стимулюючих заходів.

До них відносять:

 • Зміна умов утримання. Можна створити для рослини стресові умови. Розмістити її в затіненому місці на 1-2 тижні з коротким світловим днем, а потім повернути на яскравий, розсіяне світло. Це збудить орхідею.
 • Зміна режиму поливу. Щоб орхідея «захотіла» цвісти, можна спочатку кілька днів поспіль поливати її, а потім злегка підсушити. Полив відкладають на 1-2 тижні від звичного. Після чого орхідею поливають в звичайному режимі.
 • Гарячий душ. Стимулювати цвітіння допомагає і гарячий душ. Температура води повинна бути до 50 градусів. Рослину ставлять у ванну і рясно змочують, залишають на годину.
 • Допоміжні препарати. Змусити орхідею цвісти допоможуть стимулятори. Це може бути звичний Епін, бурштинова кислота або цитокінінова паста. Обробку проводять в суворій відповідності з інструкцією.обрібка орхідей
 • Видалення старого квітконоса. Часто квітникарі залишають на рослині старий квітконіс в надії на додаткову хвилю цвітіння. Однак орхідея витрачає на нього занадто багато сил, на нове цвітіння їх вже не досить. Слід зрізати старий квітконіс і очікувати на новий.
 • При виявленні шкідників або хвороб боротьбу починають відразу Від комах рослини обробляють інсектицидами. Якщо з'явилися плями гнилі на листках або стеблі, їх вирізають до здорової тканини і рясно обробляють товченим вугіллям або зеленкою..

Іноді причиною відсутності квітів може стати «перекорм» квітки. Вона активно нарощує листя, але не бутони. Важливо знати, що після появи бутонів поливати орхідеї душем не можна. Через попадання вологи на пелюстки квіти протягом декількох днів засихають і опадають.

Якщо орхідея довгий час не цвіте, варто переглянути догляд за нею, спостерігати за рослиною, оцінити її стан. При грамотній турботі орхідея цвіте 1-3 рази на рік, а квітки тримаються на квітконосі щонайменше місяць.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід