Екзотичні кімнатні рослини
Екзотичні рослини — самі незвичайні мешканці кімнатних підвіконь. Вони дивують своїм зовнішнім виглядом, стають центром тяжіння в будь-який домашній колекції. Як правильно доглядати за екзотичними кімнатними рослинами?
Види екзотичних рослин
Екзотичні культури — особливий різновид кімнатних рослин. Це частинка тропіків, що дає уявлення про далекі, теплі країни. Вони немов з різних планет: мають незвичайні плоди, чудові квіти або оригінальне листя.
Плодові кімнатні культури
Плодові домашні рослини — бажані гості в будь-якому будинку. Їх крона декоративна круглий рік, а достигли плоди стають приємним бонусом.
Найбільш популярні плодові культури для домашнього утримання:
- Цитрусові. Найбільша група, в яку входять лимони, лайми, апельсини, каламондіни, мандарини. Всі вони здатні цвісти й плодоносити в домашніх умовах. Листя виділяють фітонциди, які мають протимікробну дію. Цвітіння цитрусів рясне: білі, ніжні квіти розташовані кистями, мають приємний аромат. Плоди дозрівають до 8-9 місяців в залежності від розміру і сортової приналежності.
- Мурайя. Ще один представник цитрусових, абсолютно на них не схожий. Листя мурайї дрібні, округлі, ароматні. Цвітіння тривале, білі ароматні квітки практично не перестаючи з'являються на рослині. Плоди-ягоди червоного кольору їстівні.
- Карісса. Зветься ще кімнатною сливою, вона має компактні розміри. Дрібне довгасте листя покрите восковим нальотом. Цвітіння пишне, тривале, за ароматом нагадує жасмин. Плоди карісси нагадують сливу, їстівні при повному визрівання.
- Суничне дерево. У садової та кімнатній культурі рослину вирощують заради смачних, численних ягід до 3 см в діаметрі. Суничне дерево — поки ще рідкісна для наших широт культура, яка набирає популярність. У домашніх умовах висота рослини не перевищує 2 м, а при правильному обрізі можна обмежити її бажаними розмірами.
- Гранат. У кімнатній культурі вирощують компактний, карликовий різновид рослини. Він в точності нагадує більшого, садового побратима. Дрібне листя надає кроні ажурности й легкості, а яскраві, червоні плоди граната на деревці висять практично цілий рік. На зиму у разі недостатнього освітлення рослина може скидати більшу частину листя, проте навесні знову порадує ніжною зеленню.
- Інжир. У кімнатних умовах можна вирощувати й інжир. Важливо регулярно підрізати рослину, щоб отримати пишну, але компактну крону. Плодоношення може настати вже в перший рік після посадки саджанця.
Декоративно-листяні кімнатні екзоти
Декоративно-листяні рослини нітрохи не поступаються іншим за популярністю та поширеністю. Вони менш вимогливі до умов вирощування, але не менш корисні як кімнатні культури.
Прикладом таких рослин є:
- Лавр. Найвідоміша «кухонні» культура, яку можна легко виростити на підвіконні навіть на північному вікні. Свіжа приправа завжди буде під рукою. Листя лавра не тільки «смачні», а й корисні: їх використовують для лікування ряду захворювань. Саме деревце компактне й декоративне.
- Евкаліпт цитрусовий. Цінна лікарська рослина, відома своїми фітонцидними властивостями. Використовується для профілактики та лікування захворювань дихальних шляхів і порожнини рота. Довгасте листя евкаліпта з загостренням на кінці мають виражений цитрусово-евкаліптовий аромат.
Красиво квітучі кімнатні рослини
Квітучі культури займають центральне місце в кімнаті: їх повинно бути видно з усіх боків. Їх квітки — справжній витвір мистецтва. До красиво квітучих часто відносять більшість представників плодового напрямку. Наприклад, яскравим представником тієї й іншої групи є маракуя (пасифлора).
Ця тропічна ліана характеризується швидким ростом. Її пагони мають потребу в опорі, в іншому випадку рослина придбає недоглянутий, неохайний вигляд. Плоди маракуї смачні, їстівні, використовуються для приготування десертів, гарні у свіжому вигляді. Їх також застосовують в лікувальних і косметологічних цілях. Особлива гордість маракуї — незабутнє цвітіння. Квіти мають дуже складну будову, складаються з п'яти тичинок, п'яти пелюсток, п'яти чашолистків. У діаметрі вони досягають 3 см.
Особливості догляду за екзотичними кімнатними рослинами
Практично всі екзоти — рослини тропіків. Їм необхідно створити умови, максимально наближені до природних, хоча вони непогано акліматизуються до кімнатних.
Для успішного вирощування потрібні:
Яскраве, розсіяне світло. Екзоти мають потребу в гарному освітленні. Світло не повинно бути прямим, хоча б в полуденний час необхідно притінення. У глибині кімнати рослини швидко втратять декоративність — витягнуться, перестануть цвісти й плодоносити.
- Полив. Екзоти — не рослини пустель. Вони не переносять пересушування ґрунту і коріння. Полив повинен бути своєчасним, а вода — м'якою і теплою. Але і заливати їх не можна: навіть в пухкому, дренованому субстраті коріння можуть загнити від надлишку вологи.
- Висока вологість повітря. Екзоти потребують регулярного обприскування. Для спрощення догляду можна розмістити їх на піддоні з галькою і невеликою кількістю води для випаровування. Взимку горщики з екзотами ставлять якомога далі від батарей.
- Підживлення. Для повноцінного цвітіння і плодоношення слід регулярно підгодовувати культури. Комплексні склади додають з поливом або з обприскуванням не рідше 1 разу на 10 днів. Слід чергувати мінеральні та органічні добрива.
- Пересадка. Найбільшої декоративності рослини досягають при достатньому обсязі горщика. Щорічно слід пересаджувати їх в трохи більшу місткість, щоб дати коріння місце для росту.
Для кожної екзотичної рослини необхідно створити особливі умови, близькі до місць її природного існування. Тільки в такому мікрокліматі культури будуть почувати себе комфортно і порадують високими декоративними властивостями. Якщо вирощування екзотичних кімнатних культур викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони грамотно проконсультують з питань догляду за екзотами, допоможуть підібрати культуру для конкретних умов утримання.