Фісташки: сорти, посадка, догляд, збір врожаю

Традиційними плодовими деревами (сливами, грушами, яблунями) не здивуєш садівників, «не рятують» навіть нові, унікальні сорти. Волоські горіхи й фундук теж перестали бути екзотикою в садах. Поступово на ділянках з'являється ще один корисний горіх — фісташка. Як правильно вирощувати культуру?

Що таке фісташки

Фісташкове дерево — листопадне або вічнозелене деревце або чагарник, що росте в тропіках або субтропіках. Їх вирощують в Африці, Азії, в Середземномор'ї, на Чорноморському узбережжі, на Кавказі.

Культура росте на рівнинних ділянках, урвищах, схилах, гірських місцевостях. Віддає перевагу ґрунту, що багатий кальцієм. Не боїться посух на кам'янистих і піщаних ґрунтах.

Фісташка пізнавана:

 • потужна коренева система йде і вглиб, і вшир, щоб ширше займати горизонт для харчування;
 • стовбур покритий попелясто-сірою корою, а молоді гілки — восковим нальотом;
 • листя частіше перисті або трійчасті, прості, також покриті нальотом, довжиною до 20 см;
 • квітки з простою оцвітиною, зібрані в волоті, однодомні;
 • плід — кістянка, горіх покритий щільною шкіркою.

Для повноцінного росту і плодоношення фісташка потребує хорошому освітленні й теплі. Рослина радує не тільки гарними врожаями, а й високою декоративністю крони.

Сорти фісташок

Для вирощування на садових ділянках були виведені компактні сорти, що відрізняються підвищеною врожайністю, харчовою цінністю й відмінним смаком плодів.

Найбільш популярні сорти:

 1. Киргизька. Найбільш стійкий до морозів різновид, вступає в плодоношення на 5-7 років. Дерево росле, 5-10 м. Стійке до хвороб і шкідників, рідко потребує обробки. Горішки в кисті множинні, рівні.
 2. Гірська перлина. Популярний сорт, що славиться чудовим, солодким смаком плодів. Горіхи великого розміру, округлі. Деревце компактне, до 4 м. Відрізняється стійкістю до хвороб і шкідників, високою врожайністю. Дозрівають горіхи в вересні.
 3. Альбіна. Невибагливий, морозостійкий сорт виведений на Кавказі. Дерево середньої висоти, до 5 м, має округлу, густу, але компактну крону. Цвітіння настає в травні, а збір плодів — у вересні.

Висадити необхідно не менше двох сортів, оскільки рослини є однодомними.

Особливості вирощування

Щоб виростити фісташку на ділянці, необхідно створити їй всі необхідні умови для розвитку.

Посадка

Перед висадкою фісташки слід визначитися з місцем її розташування. Воно повинно бути максимально сонячним, захищеним від вітрів. Це може бути південний схил. Рослина невимоглива до ґрунту, віддає перевагу кам'янистим піщаним ґрунтам. Підійдуть родючі суглинки зі слаболужною реакцією. Важливо враховувати відстань між рослинами. Через особливості кореневої системи, розташовувати фісташки слід на відстані не менше 5 м один від одного.

Порядок посадки деревця:

 1. Підготовка ями для висадки. Її розміри повинні становити не менше 50 л.
 2. Заповнення ями на третину родючим субстратом, що включає перегній, рослинні залишки, пісок для дренажу.
 3. Розміщення саджанця в ямі. Слід заздалегідь визначити висоту кореневої шийки, вона повинна злегка виступати над поверхнею ґрунту. Коріння обережно розправляють, щоб не травмувати їх.
 4. Засипання фісташки ґрунтом виробляють в кілька підходів, злегка ущільнюючи ґрунт.
 5. Поливають рослину рясно, щоб промочити всю кореневу систему — не менше 30 л під корінь.
 6. На перших порах рекомендується мульчувати ґрунт, щоб знизити втрати вологи.

Догляд

За фісташковим деревом доглядати нескладно. Рослина легко переносить посуху, завдяки розгалуженій кореневій системі. Однак застій вологи й високі ґрунтові води можуть бути згубними для культури. Полив можна не проводити навіть в посушливі періоди. Виняток становлять молоді саджанці, приживлюваність яких залежить від достатку вологи.

Підгодовують фісташки 3-4 рази за сезон, починаючи з другого після посадки року:

 • навесні, з початком вегетації;
 • під час бутонізації;
 • в період росту плодів;
 • по закінченню плодоношення.

Якщо в першу половину літа потрібно переважання азотних сполук, то в другій — калійно-фосфорної складової. Завдяки цим речовинам деревце краще підготується до зимівлі. Його пагони визріють, покриються корою. Висока стійкість фісташки до хвороб і шкідників обумовлює необхідність проведення лише профілактичних обробок.

Обрізку крони проводять при необхідності. Обов'язково видаляють навесні сухі гілки, що не перезимували. Пагони з ознаками захворювань, пошкодження шкідниками зрізають і знищують. Для поліпшення інсоляції й провітрювання рекомендується проводити обрізку зайвих пагонів в глибині крони.

Розмноження

Щоб розмножити фісташку й отримати дерево на своїй ділянці можна використовувати способи:

 1. Насіннєвий спосіб має на увазі посів фісташок. Очікування врожаю при розмноженні насінням становить понад 10 років. Щоб проростити горішок, його необхідно попередньо стратифікувати (проморозити).
 2. Живцювання. Якщо є вже екземпляр, що плодоносить, можна розмножити його живцями. Найлегше вкорінюються літні, зелені живці. Однак в плодоношення вони вступають тільки на 6-8 рік.

Обидва способи складні й займають тривалий час до плодоношення. Крім того, при насіннєвому розмноженні неможливо заздалегідь вгадати стать майбутньої рослини. Тому для швидкого отримання плодів рекомендується купувати готові саджанці, стать яких відома.

Збір врожаю

Плодоношення фісташки розтягнуто в часі, до збору приступають у другій половині вересня. Дозрілий плід — подовжений, покритий твердою шкаралупою. Всередині — м'яке ядро жовтого або зеленого кольору, довжиною до 2,5 см. Горіхи готові до збору, коли лушпиння слабшає.

Після збору горіхи підсушують на сонці. Зберігають їх у кімнатних умовах, з достатнім провітрюванням протягом року. Щоб знизити втрати врожаю при зберіганні, можна підсмажити їх або вимочити в сольовому розчині з подальшим просушуванням.

Вирощування фісташки на дачній ділянці — вже не екзотика. Рослини добре переживають зими, дають багаті врожаї смачних, корисних горішків. Якщо посадка або догляд за фісташкою викликають у вас питання, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про агротехніку, допоможуть з вибором сорту фісташки для ділянки.

Товари зі статті
200грн
Немає в наявност
Запилення
дводомна
Спосіб розмноження
сіянець
Упаковка
пакет з субстратом
Виробник
Україна
Висота саджанця, см
20-30 см
Вік саджанця
однорічний
Строк дозрівання плодів
Літо
210грн
Немає в наявност
Запилення
дводомна
Спосіб розмноження
сіянець
Упаковка
пакет з субстратом
Виробник
Україна
Висота саджанця, см
20-30 см
Вік саджанця
однорічний
Строк дозрівання плодів
Осінь (середина вересня)
210грн
Немає в наявност
Запилення
дводомна
Спосіб розмноження
сіянець
Упаковка
пакет з субстратом
Виробник
Україна
Висота саджанця, см
20-30 см
Вік саджанця
однорічний
Строк дозрівання плодів
Осінь (середина вересня)

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід