Як омолодити стару яблуню

порадиСтара яблуня з часом починає частіше хворіти, дає вже не такий багатий урожай, а самі плоди - дрібнішають. Вирішити виникаючі проблеми дозволяє правильна обрізка дерева. Як омолодити стару яблуню в саду?

Терміни обрізки старої яблуні

Омолодження старої яблуні - тривалий процес, що вимагає регулярності і відповідальності. Не можна сформувати дерево за один прийом: це призведе до стресу рослини, посилення вегетації (здебільшого непотрібних, волчкових пагонів), відмова або різке скорочення плодоношення. Відновлення рослини займе кілька років, тому важливо правильно провести обрізку в підходящий термін.

Обрізку старої яблуні можна проводити навесні або восени, коли дерево знаходиться в стані спокою. У безлистому стані простіше визначити потрібні гілки і пагони, які потребують видалення.старе дерево

Дерево, що зазнало сильної обрізки, може ослабнути і погано перезимувати. Тому бажано проводити омолодження ранньою весною, до набрякання бруньок. За сезон стара яблуня встигне зміцніти, заростити рани і набрати сил до наступної обрізку.

Оцінка стану старої яблуні

Перед проведенням обрізки слід ретельно оглянути стару яблуню, оцінити її стан, виявити проблемні місця і ризики для дерева.

Визначити потребу в омолодженні дорослого дерева можна за ознаками:

 • Урожайність. Якщо врожайність дерева з кожним наступним роком зменшується, а плоди стають дрібнішими, то така яблуня потребує омолоджуючої обрізки, перерозподіл живлення на інші, перспективні сфери.
 • Вік. Для кожного дерева існує власний «критичний» вік, коли садівникові необхідно приступати до омолодження в боротьбі за урожай.
 • Всихання гілок. Стару яблуню можна впізнати по постійно всихаючим без причини пагонів. В першу чергу страждають плодові гілочки і верхівка.
 • Річний приріст. Згодом швидкість росту молодих пагонів на яблуні знижується. Якщо гілки приростають лише на 10-15 см в рік, то дерево вимагає обрізки.деревні гриби

Якщо дерево має всі перераховані ознаки, то слід спланувати омолоджуючу обрізку в залежності від обраного способу.

Однак не кожне дерево можна «обновити». Є деякі проблеми, при яких омолодження старої яблуні недоцільне. В такому випадку краще замінити її на новий саджанець або використовувати її гілки в якості прищепи для збереження сорту в саду.

До явних проблем відносять:

 1. Сухі гілки. Кілька сухих гілок - не привід для занепокоєння. Але якщо велика частина пагонів на дереві вже висохли, то омолоджувати таку рослину вже немає сенсу.
 2. Відшарування кори. Якщо на стовбурі дерева кора відшаровується до деревини, то врятувати яблуню вже не вдасться.
 3. Зараження деревними грибами. Якщо на стовбурі або скелетних гілках паразитують гриби, наприклад, трутовики, то дерево не підлягає омолодженню. Грибниця проникла в глибокі частини деревини, харчується нею, вивести гриб не вийде.
 4. Сильні пошкодження. Загнивання деревини, її трухляві, наскрізні або великі дупла - привід замінити дерево, а не займатися його омолодженням.

Такі «проблемні» дерева, безумовно, теж можна спробувати омолодити. Однак успіх процедури не гарантований, а час буде згаяно.схема обрізки яблуні

Як омолодити стару яблуню навесні

Після оцінки шансів на успішне омолодження старої яблуні можна приступати до обрізання. Слід дотримуватися обраної схеми омолодження і не намагатися прискорити процес.

Важливо враховувати, що за раз не бажано видаляти більше третини усіх гілок. У процесі обрізки слід кілька разів відійти і оцінити правильність обрізки. В першу чергу видаляють найбільші, старі пагони, а також пошкоджені, сухі і хворі гілки.

Поступова обрізка

Самий ощадливий спосіб обрізки передбачає поступове видалення зайвих, старих гілок і заміну їх на перспективні молоді пагони. Формування крони розтягується на 2-3 роки, але яблуня не впадає в стресовий стан, не перестає плодоносити.

Порядок проведення поступової обрізки:

 1. У перший рік важливо провести санітарну обрізку і намітити подальші кроки по омолодженню плодової культури. Підрізають центральний провідник дерева.обрізка гілок
 2. На другий рік вибирають 3-5 старих, товстих, найбільш проблемних галузей, що дають низький урожай, і вирізають їх на кільце.
 3. На третій рік завершують омолодження яблуні, скорочуючи залишилися гілки. Знову очищають крону від загущающих пагонів.

Таке поступове омолодження дає садівникам час на оцінку і вибір пагонів для видалення, що дозволяє уникнути помилок у формуванні нової крони.

Сучасна половинна обрізка

Досить швидкий спосіб сформувати нову крону старої яблуні - сучасна обрізка. З її допомогою омолодити дерево можна всього за 2 роки. Однак не всі яблуні добре переносять таку обрізку.

Порядок проведення половинної обрізки:

 1. У перший рік південну частину крони обрізають до ширини в 2 метри і висоти в 3 м. Розміри можуть змінюватись в залежності від сортових особливостей яблуні.
 2. На другий рік проводять завершальне формування, підрізаючи аналогічним способом північну частину крони. На заміну старим гілкам залишають кілька молодих, сильних вовчків.

Якщо після першої обрізки стара яблуня впала в стрес, відмовилася цвісти і плодоносити, слабо росла, то другу обрізку відкладають ще на 1-2 роки. За цей час дерево зміцніє і легше переживе остаточне омолодження.схема обрізки яблунь

Одноразова обрізка

Особливість цього способу омолодження - проведення обрізки за один раз. Не всі старі яблуні добре переносять таке формування. Ослаблене сильним обрізанням дерево може не пережити зиму, тому проводять її тільки навесні.

Суть методу - обрізка всієї крони до необхідних параметрів за раз. Підрізають як центральний провідник, так і скелетні гілки. Обрізці підлягають також не плодоносні, сухі, старі, слабкі пагони.

Після обрізки дерево може відновлюватися протягом декількох років, поступово нарощуючи врожайність.

Омолодження яблуні - процес, що вимагає умінь і навичок від садівників. Недостатня обрізка буде неефективною, не призведе до поліпшення якості і кількості плодів. Слід щорічно проводити формування крони, поступово замінюючи старі пагони на більш сильні, молоді.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід