Кислотність грунту і її вплив на живлення рослин

порадиЗахищені від шкідників, що ростуть на живильному грунті садові культури іноді не балують урожаєм, повільно ростуть. Адже на вегетацію і плодоношення рослин впливає не тільки родючість грунту, але і її кислотність. Як визначити показник рН і змінити його при необхідності?

Як кислотність грунту впливає на рослини

Показник кислотності - один з найбільш важливих для садових культур, оскільки навіть при оптимальній освітленості, зволоженні і родючості грунту рослини можуть поступово загинути. Кислотність грунту залежить від кількості іонів водню, що знаходяться в ньому.

При неправильно підібраному грунті у садових культур порушується процес засвоєння речовин, одержуваних з грунту. Вони перестають бути доступними, а іноді стають токсичними для рослин.

Наприклад, на кислих грунтах різко підвищується засвоєння заліза, але зменшується - фосфору, кальцію, калію і сірки. А на лужних грунтах бор, сірка, фосфор і калій, навпаки, засвоюються дуже активно, але рослини відчувають дефіцит марганцю, цинку, заліза та ін.

Виділяють такі типи грунтів по рН: паросток

 • кислі (рН <6) - торф'яні, глинисті, болотисті грунту;
 • нейтральні (рН 6-7) - чорноземні, дернові, суглинні грунту;
 • лужні (рН> 7) - піщані, солончакові, карбонатні грунти.

Одні рослини краще ростуть на кислих грунтах, інші - на лужних. Однак більшість культур добре відчуває себе на нейтральних. Якщо кислотність грунту підібрана невірно, то рослини поступово слабшають, марніють, гинуть.

Рослини поділяють на групи:

 • Ацидофіли - культури, які ростуть на кислих субстратах з рН 5,3-6,0. До них відносяться рослини боліт і лісів: хвойники, рододендрони, лохина, щавель. Якщо на ділянці активно зростає хвощ польовий, кислиця, мох, то це говорить про підвищену кислотність грунту.
 • Нейтрофіли - рослини, які віддають перевагу грунти з нейтральною реакцією (рН від 6,0 до 7,2). Зростаючі на ділянці бур'яни вкажуть на нейтральний грунт: конюшина, пирій, осот, цикорій, грицики тощо. Основні садові культури - томати, огірки, полуниця, капуста - воліють землі з нейтральним рН.
 • Базофіли - рослини лужних грунтів (рН 7,3-8,1). Любителі лужних грунтів - польова берізка, звіробій, кропива, лобода. Висадити на лужних грунтах можна сосни, ялівці, жимолость, горох, клематис і ін.

Лужні грунти - найменш сприятливі для садівництва. Луг перешкоджає засвоєнню фосфору і більшості мікроелементів, робить їх недоступними для рослин. Зайва кислотність також негативно позначається на зростанні культур: коренева система наростає слабо. 

Як визначити кислотність ґрунтувапнування грунту

Визначення точного значення показника рН на дачній ділянці дозволить вирішити проблеми з вирощуванням садових культур. Чим більш оптимальним буде його значення, тим легше рослина буде засвоювати необхідні елементи з грунту.

Для визначення кислотності грунту використовують:

 • Рослини-індикатори. Вони не дають точного значення рН, проте можуть показати загальну тенденцію по ділянці. Для визначення кислотності можна використовувати як бур'яни, так і культурні рослини, наприклад, гортензію. Колір її суцвіть залежить від кислотності грунту: на кислих грунтах її квітки блакитні, а на лужних - рожеві. На нейтральній грунті вони забарвлюються в бежевий або білий колір.
 • За допомогою підручних засобів. Можна залити пробу грунту 9% оцтом і оцінити піноутворення. Якщо воно слабке, то грунт нейтральний, якщо сильне, то лужний. Відсутність піни вкаже на кислий грунт.
 • Набори для визначення кислотності грунту. До складу входять індикаторні лакмусові папірці, а також шкала для звірки показників. Лакмусові папірці – дуже дешевий спосіб визначити кислотність ґрунту.
 • Прилади для визначення рН. Являють собою індикаторну частину, де визначається показник, і металевий щуп, який вставляється у вологий грунт. Для визначення кислотності ґрунту можна використати аналізатор кислотності води, або ж аналізатор кислотності ґрунту (ще один варіант). Останні два прибори більш швидкі у застосуванні, оскільки не потребують приготування розчину води з ґрунтом.

Однак зростаючі бур'яни-індикатори ще не завжди правильно вказують на показник рН. Точне його значення можна дізнатися за допомогою спеціальних приладів або хімічним способом.

Залежно від отриманого результату можна перейти до заходів по відновленню кислотності грунту.

Як підвищити кислотність грунтурозсип попелу

Підвищити кислотність грунту, тобто знизити рівень рН, іноді необхідно для вирощування деяких ацидофільних рослин, наприклад, хвойників, папоротей або ягідних кущів - брусниці, лохини, чорниці. 

Є кілька способів підкислення грунту:

 • Органікою. Несильно підкислити грунт можна за допомогою доступних органічних матеріалів - листового компосту, верхового торфу, хвойного опаду. У процесі розкладання органіка підкисляє ґрунт, покращує її родючість і структуру.
 • Мінеральними речовинами. Сильно підкислити грунт можна колоїдною сіркою і сульфатом заліза. Злегка підвищити кислотність можна за допомогою сірчанокислого калію і сульфату амонію при осінньому внесенні і при додаванні аміачної селітри навесні.
 • Кислотами. Швидко закислити грунт можна за допомогою побутових засобів - лимонної кислоти, оцту, сірчаної кислоти. Дозувати кислоту слід точно, в іншому випадку можна погубити грунтову мікрофлору і рослини.

Підкислити грунт можна навіть за допомогою сидератів: забиті в грунт ріпак, овес і біла гірчиця сприяють зниженню рН.

Як знизити кислотність грунту

Кислі грунти підходять не для всіх рослин, більшості садових культур підходять нейтральні грунту. Щоб відновити рН до середніх значень, необхідно розкислювати грунт. перекопка

Найвідоміший спосіб нейтралізації землі на ділянці - її осіннє вапнування:

 • доломітовим борошном;
 • гашеним вапном;
 • дерев’яним попелом;
 • крейдою.

А ось використовувати соду категорично заборонено: вона призводить до утворення надлишку натрію в грунті.

Для кожного матеріалу для вапнування існують певні норми внесення, які вказані на упаковці. Чим кисліше грунт, чим вище потрібно підняти рівень рН, тим більше буде потрібно розкислювачів, тим довше займає процес нейтралізації грунту.

Кислотність грунту - один з основних показників, що впливають на ріст і розвиток культурних рослин. На грунтах з неправильно підібраним рН їх вегетація і плодоношення будуть слабкими, погіршиться якість плодів. Щоб відновити необхідну кислотність, важливо щорічно окисляти або розкислювати грунт будь-яким доступним способом.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід