Осінні роботи у квітнику

З настанням осені приходить пора подбати не тільки про сад і город. Уваги вимагають квіткові культури, які радували око протягом усього сезону. Які роботи у квітнику слід провести восени?

Як готувати квітник до зими

До приходу зими слід навести порядок у квітнику. Проводять прибирання бур'янів, обрізку відцвілих рослин, викопують культури, що не зимують. Саме час для поновлення квітника. Приходить пора досаджувати цибулини, що квітнуть весною, додати багаторічні культури.

Не можна залишати осінні роботи у квітнику на останні дні. Краще провести всі заходи заздалегідь. Нові рослини повинні встигнути прижитися, а викопані — просохнути для зберігання.

Осінні роботи у квітнику необхідні, оскільки:

 1. У надземній частині, що відмирає, успішно зимують комахи-шкідники та збудники хвороб.
 2. Через велику кількість осінніх опадів надземна частина може загнити. Гниль може поширитися і на цибулину (кореневище).
 3. Навесні квітники потребують мінімальної турботи, якщо виконати всі роботи восени.
 4. Деякі культури мають потребу в укритті. Без утеплення рослини будуть пошкоджені морозами, втратиться їх декоративність.
 5. Хвойні чагарники не потребують укриття, однак часто пошкоджуються сніговою масою. Їх щільно обв'язують, щоб кущ не розпадався і зберігав декоративність.

Обрізка відцвілих рослин

Восени обов'язково підрізають відцвілі рослини: троянди, гортензії, спіреї та ряд інших. Без підрізування чагарники виглядають неохайно, знижується їх декоративність. Крім того, підрізування сприяє більш пишному обростанню крони навесні.

Видаленню підлягають всі сухі гілки, що загущують крону та заважають один одному. Саме час для обрізування, що формує рослину. Без листя симетричну, акуратну форму рослині надати легше. У троянд прибирають поросль. Клематиси підрізають в залежності від групової приналежності та сортової особливості.

Обрізці підлягають і багаторічні рослини:

 1. Півонії, астильби, традесканції, хости зрізають низько, оскільки після перших морозів їх надземна частина гине.
 2. Папороті, гейхери, хризантеми, манжети, конвалії підрізають частково, видаляють лише сухе листя.
 3. Куртини злаків можна залишити до більш пізнього часу. Вони служать чудовою прикрасою саду навіть, коли випав сніг.

Зрізану надземну частину можна закласти в компост. Не можна використовувати її як мульчу, щоб виключити зимівлю і повторне зараження шкідниками й хворобами.

Укриття рослин

Морозні зими, особливо безсніжні, дуже небезпечні для деяких культур. Півонії, барвінок, деякі лілії, тюльпани та гіацинти важко переносять різкі перепади температур. Потрібно укриття для троянд, клематисів, особливо для молодих рослин.

Як укриття використовують:

 • агроволокно;
 • сухе листя;
 • опил;
 • торф;
 • перегній;
 • лапник.

Добре відгукуються рослини на високе підгортання. Важливо вчасно вкрити теплолюбні культури. Адже занадто раннє укриття призведе до вимокання та випрівання рослин, а пізніше може бути вже не актуальним. Вкривають культури при встановленні температури нижче -5 градусів.

Ірисам, лілійникам, астильбам укриття не потрібно, однак бажано прикрити їх гілками або ялиновим гіллям. Ці матеріали затримують сніг, перешкоджають його роздуванню.

Снігова «подушка» - найкращий захист рослин від морозів.

При облаштуванні укриття слід подбати про захист рослин від гризунів. Теплі, сухі місця полюбляють миші, які харчуються не тільки надземною частиною культур, а й бульбами та цибулинами. Гризуни здатні знищити всі рослини у квітнику за зиму. Тому обов'язково в пастки розкладають родентициди (Шторм, Багіра, Мурин, Капкан, Смерть щурам).

Викопування цибулин і кореневищ

Не всі декоративні культури здатні зимувати у відкритому ґрунті. Деякі з них дуже теплолюбні, загинуть навіть на слабкому морозі.

До них відносять:

 • гладіолуси;
 • бегонії;
 • канни;
 • жоржини;
 • монтбреції;
 • ацідантери.

Теплолюбні культури викопують до настання холодів з вересня по листопад. Викопування проводять не менше ніж за 2 тижні до настання холодів, оскільки потрібно встигнути просушити посадковий матеріал до зберігання.

Закладка на зберігання включає наступні етапи:

 1. З обережністю викопують цибулини (кореневища) рослин, намагаючись не травмувати їх.
 2. Очищають підземну частину від ґрунту.
 3. Оцінюють стан бульб і цибулин. Відбраковують пошкоджені, хворі, з плямами або гнилі.
 4. Підрізають стебла і коріння. Якщо злегка пошкоджена підземна частина, то обробляють її товченим вугіллям.
 5. Обробляють фунгіцидом (Максим) за інструкцією.
 6. Просушують цибулини в теплому місці протягом 15-20 днів.
 7. Закладають посадковий матеріал на зберігання в місткості з опилом або торфом при температурі + 3 ... + 5 градусів.

У міру зберігання матеріал періодично зволожують, оцінюють стан і життєздатність. Цибулини й кореневища з ознаками хвороб знищують.

Посадка осінніх цибулин

До настання морозів потрібно встигнути висадити цибулини рослин, що квітнуть весною. Тюльпани, нарциси, гіацинти, крокуси прикрасять сад навесні, але висаджують їх за 3 тижні до стійких холодів.

Бажано замульчувати посадки будь-яким матеріалом:

 • компостом;
 • опилом;
 • соломою.

Така подушка захистить від промерзання цибулини, а також запобіжить пошкодженню ніжних паростків, що з'явилися при затяжній теплій осені.

Дрібно цибулинні культури (крокуси, мускарі, ботанічні тюльпани) висаджують на глибину 10 см, а великі (нарциси, гіацинти, тюльпани) - на 15 см. Занадто глибока посадка послаблює рослини, їм потрібно занадто багато сил на проростання. Не менш небезпечна поверхнева висадка, тому що ймовірно підмерзання цибулин. Їх висаджують вертикально, денцем вниз. Існує виняток для імператорських рябчиків - їх висаджують на бік.

Очищений від рослинного сміття квітник буде виглядати привабливо навіть без яскравих фарб. Прибрані на зберігання бульби й цибулини успішно перезимують, а посаджені весняні культури порадують око відразу після сходу снігу. Якщо осінні роботи у квітнику викликають труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони підкажуть про порядок і строки робіт, що проводяться, допоможуть з вибором препаратів для обробки й культур для поновлення квітника.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід