Підготовка газону до зими

Готуємо газон до зимиГазонна трава на ділянці виконує декоративні функції. Для підтримки приємного, смарагдового кольору, вона потребує регулярного догляду протягом сезону. Але особливо важливі підготовчі роботи перед зимівлею. Як готувати газон до зими, щоб галявина радувала око навесні?

Зміст статті:

Навіщо готувати газон до зими

Багато садівників під час осіннього «жаркого» сезону готують до зимівлі плодові, ягідні культури, багаторічні квіти. Однак повністю забувають про догляд за газонною травою. Газон — це не просто трава, а виведені в результаті селекції культурні рослини, що вимагають особливої ​​турботи. Необроблена галявина навесні матиме неохайний вигляд.

Відсутність підзимньої підготовки газону призводить до:

 • утворення великих і численних лисин;
 • грибкового ураження газонних культур;
 • пожовтіння, усихання трави;
 • зупинки росту рослин.

В результаті повністю втрачається декоративність газону. Така галявина вже не буде предметом гордості господарів. Відновлювальні роботи зажадають значних витрат праці й часу.

Буде потрібно:

 • досів травосуміші зі зняттям дерну і заміною шару ґрунту;
 • обробка фунгіцидами, стимуляторами росту;
 • додаткові підгодівлі.

Навіть одноразове нехтування підготовчими роботами восени призводить до різкого погіршення якості травостою навесні.

Як готувати газон до зими

Щоб газон перезимував з найменшими втратами, слід провести ряд підготовчих робіт до настання холодів.

Прибирання органіки

З настанням листопада регулярно проводять прибирання органіки з газону. Листовий опад злежується і перегниває, позбавляючи траву сонячного світла і стабільного газообміну. Випріваючи під листям, що гниє, ділянки газону навесні доведеться пересівати. Крім того, проводять підрізування повстяного шару спеціальними граблями.

Повсть перешкоджає:

 • зростанню кореневої системи;
 • провітрюванню трави;
 • проникненню вологи й поживних речовин в ґрунт.

Щільний повстяний шар призводить до виникнення різних грибкових хвороб газонної трави. Виконати прибирання органіки можна і навесні, проте за зимовий період газон сильно втратить у якості.

Стрижка

До настання зими необхідно провести стрижку газону. Зазвичай її виконують в жовтні-листопаді, в залежності від регіону вирощування. Висота травостою після стрижки повинна становити 5-7 см. Занадто високий або низький покіс небажаний, оскільки завдасть траві шкоди. Так, при малій висоті є ймовірність вимерзання рослин. А висока трава за зиму злежується і пріє, деякі ділянки навесні можуть потребувати досіву. Не можна косити траву перед самими заморозками. Важливо дати їй час на відновлення — не менше 1-2 тижнів. За цей час газон відростає ще на 2-4 см.

Аерація

У перший рік газонна трава ще не встигає щільно обплести корінням земляний ком. Однак вже з другого року слід проводити аерацію ґрунту.

Вона необхідна для:

 • дренування ґрунту, відведення вологи від прикореневої зони в найглибші шари;
 • поліпшення газообміну, надходження кисню до коренів.

Для аерації ґрунту використовують спеціальний інструмент — аератор (механічний, бензиновий або електричний). При малій площі газону можна використовувати для роботи вила або накладки на взуття. Проколюють на максимально можливу глибину — близько 20 см. Чим щільніше ґрунт і дерен, тим більша кількість проколів необхідно. Так, на 1 кв. м проводять від 5 до 15 проколів.

Підживлення

До настання холодів газонну траву обов'язково підгодовують фосфорно-калійними складами. Важливо виключити внесення азоту — він стимулює повторний ріст рослин, знижує їх зимостійкість. Калій значно підвищує морозостійкість трави, її стійкість до коливань температури й вологості. Газон менш схильний до захворювань. Фосфор зміцнює кореневу систему, готує її до зимівлі.

Секрети правильної підгодівлі газону:

 1. Добрива вносять тільки на добре зволожений ґрунт.
 2. Після підгодівлі газонну траву необхідно ретельно полити.
 3. Не слід розсипати підгодівлі під час тривалих посух.

Склади вносять рівномірно, за допомогою спеціальних розкидачів або вручну. Важливо дотримуватися дозування, рекомендовані виробником, щоб не завдати опіків траві.

Які склади для осінньої підгодівлі газону підходять:

Крім того, можна використовувати універсальні склади, в основі яких — калій і фосфор. Останній термін для внесення підгодівлі — за 10 днів до морозів.

Досів

Якщо в літній період були допущені помилки в догляді, то на газоні можуть утворитися лисини. «Підлікувати» його найкраще восени. Завдяки великій кількості опадів і помірній температурі повітря, створюються сприятливі умови для швидкого проростання й активної вегетації трави.

Для підсіву рекомендується використовувати ту ж травосуміш. Вона буде деякий час відставати в рості від основного газону, однак утворює однорідний травостій. При використанні регенераційно-відновлювальної суміші травостій може злегка відрізнятися по відтінку і швидкості росту. Однак така трава швидко затягує лисини. Досів здійснюють не менше ніж за 1-1,5 місяці до настання морозів. За цей час трава встигає надійно вкоренитися і набратися сил для майбутньої зимівлі. 

Мульчування

Для регіонів з малосніжними зимами рекомендовано передзимове мульчування газону.

Як мульчу використовують:

 • суміш торфу і піску — для глинистих ґрунтів;
 • суміш торфу і родючої землі — для піщаного ґрунту.

Ділянку покривають підхожою сумішшю шаром у 2-3 см.

Мульчування дозволяє:

 • вирівняти нерівності, що утворилися за сезон;
 • зменшити випаровування вологи;
 • захистити рослини від морозів;
 • підвищити поживність ґрунту;
 • підвищити стійкість трави до несприятливих умов.

Якщо зими в регіоні снігові, то мульчування виконують за бажанням.

Фунгіцидний догляд за газоном

Перед посівом або досівом можна порекомендувати обробити насіння протруйником Селест Топ, який не лише захистить майбутні сходи від численних грибкових хвороб і шкідників, а й стимулює зростання, розвиток кореневої системи і підвищить стресостійкість трави перед зимою.

Обробка газону восени препаратом Максим надійно захистить траву від появи навесні такої неприємної хвороби, як снігова пліснява. Цей грибок повільно розвивається ще з осені, а найбільшої шкоди декоративності завдає саме навесні, коли боротися з ним вже запізно і залишається лише пересіяти ушкоджені ділянки.

Ще одна часта болячка газонів – плямистість листя. В якості профілактичного і лікувального засобу для недопущення поширення хвороби можна порекомендувати препарат Хорус, Цей препарат підходить для обробки газону восени, оскільки діє навіть за температур до 5 тепла, а також ефективний проти зимуючих стадій збудників хвороб. Однак препарат можна застосовувати протягом усього сезону.

Газон, що правильно перезимував, порадує високою декоративністю навесні. Його не потрібно буде досівати, очищати від органічного сміття. Якщо підготовка газону до зимівлі викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про етапи й особливості проведення робіт, допоможуть з вибором підгодівлі й інструментів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід