Підготовка картоплі до посадки

порадиЯк і будь-який інший посадковий матеріал, бульби картоплі потребують попередньої підготовки до висадки. Необхідно провести ряд заходів, спрямованих на прискорення проростання і дозрівання врожаю, а також захист рослин від шкідників і хвороб. Як підготувати картоплю до посадки?

Відбір бульб

Перш ніж приступати до підготовки бульб картоплі до посадки, необхідно ретельно відібрати посадковий матеріал. Не з кожної бульби виросте гідний урожай: важливо відбракувати безперспективну картоплю до посадки.

Насіннєву картоплю відбирають ще при збиранні врожаю восени і зберігають окремо. Однак перед підготовчими заходами слід провести додаткове сортування бульб.

Кожну картоплину ретельно оглядають на предмет пошкоджень хворобами або шкідниками. Якщо бульби підгнили, зіпсовані комахами, не слід використовувати їх для посадки: це призведе до зниження якості врожаю.картопля в ящику

Як посадковий матеріал використовують бульби вагою близько 60 г (розміром з куряче яйце). Вони дадуть потужні, міцні паростки при помірних витратах посівного матеріалу.

Можна висаджувати і більші бульби, розрізаючи навпіл і обробляючи зрізи деревним попелом, однак це займе у садівника більше часу. Дрібний посадковий матеріал дає меншу кількість паростків, розвиваються вони повільніше.

Картопля не повинна мати тріщини, наростів, деформації. Подібні дефекти є ознаками деяких серйозних захворювань. Такий посадковий матеріал не дасть доброго врожаю.

Відібрану якісну насіннєву картоплю можна готувати до посадки.

Підготовка картоплі до посадки

Найбільш ефективні методи підготовки картоплі до висадки займають не менше 30 днів. За цей час бульби пробуджуються, активізують внутрішні процеси, будуть готові до зростання.

Однак якщо час згаяно, не варто засмучуватися: на допомогу садівникові прийдуть експрес-методи. Завдяки їм підготувати бульби до висадки можна всього за 3-5 днів.

Пророщування

Найпоширеніший спосіб підготовки бульб до посадки - пророщування. Він дозволяє отримати міцні, здорові паростки, відразу відбракувати невсхожу картоплю.пророщена картопля

Виділяють два види пророщування - сухе і вологе. При сухому пророщуванні картоплю виставляють в ящиках в тепле, світле місце. Зручно пророщувати картоплю в відкритих пластикових ящиках. В результаті з очок з'являються короткі міцні паростки і зачатки коренів. Самі бульби зеленіють і стають більш стійкими до хвороб, несприятливих умов і шкідників.

При вологому проращивании на бульбах пробуджуються не тільки паростки, але і корінці. Вони швидше рушать в зростання після посадки в грунт, будуть активно рости, раніше дадуть урожай.

Бульби злегка присипають вологим субстратом:

 • опилом;
 • торфом;
 • вермикулітом;
 • перегноєм.

Не можна допускати пересихання грунту, це призведе до загибелі ніжних всмоктуючих корінців. Оптимальна температура для пророщування вологим способом - близько +15 градусів.

Можна поєднати обидва способи, прорости картоплю 2 тижні на світлі і 2 тижні у вологому.

Прогріваннязелена картопля

Прогрівання - швидкий спосіб пробудження картоплі. Він не настільки ефективний, як пророщування, проте дозволяє істотно скоротити терміни появи сходів.

Для пробудження вічок бульби картоплі, витягнуті з місця зберігання, спочатку переносять в приміщення з кімнатною температурою на 1-2 дня, потім прогрівають при температурі +35 градусів протягом 3-4 днів.

Таке поетапне нагрівання виключить стрес картоплі, пробудить паростки. Картопля швидше проросте і дасть урожай.

Яровизація

Яровизація (озеленення) картоплі проводиться протягом 10-20 днів. Бульби розкладають в ящики в один шар, накривають плівкою і виставляють на вулицю під прямі сонячні промені.

Такий метод не тільки загартовує бульби, а й запускає внутрішні процеси - озеленення. Паростки на озелененій картоплі виростають короткими, але міцними. В результаті яровизації кущі ростуть швидше, дають більше бульб, підвищується їх середня вага.

Яровизацію використовують і в якості швидкого способу пробудження картоплі. Навіть 3-5 днів, проведених бульбами на сонці, прискорять появу сходів після посадки.

Обробка протруйниками

Перед посадкою слід обробити бульби особливими засобами захисту - протруйниками. Вони вбережуть культуру від грибкових захворювань і шкідників. Їм не страшні не тільки грунтові комахи, а й листогризучі і смоктучі.обприскування посадкової картоплі

У міру зростання токсичні сполуки піднімаються з бульб в листя, захищаючи її від колорадського жука. Однак в молоді бульби ці речовини не потрапляють. Садівникам не будуть потрібні багаторазові обробки інсектицидами по листу, що істотно заощадить час і гроші.

Деякі протруйники крім токсичних речовин містять стимулятори росту. Завдяки цьому бульби швидше проростають, легше переносять несприятливі умови, наприклад, похолодання.

До ефективних протруйників для предпосадочной обробки картоплі відносять: 

 • Шедевр - захищає бульби до 60 днів;
 • Тексіо Велум - зберігає свою дію 30 днів з моменту обробки;
 • Матадор - низькотоксичний препарат розпадається через 45 діб з дня замочування бульб;
 • Селест Топ - препарат для захисту від хвороб і шкідників, діє до 100 діб;
 • Престиж - популярний засіб, захисна дія якого триває 30 днів;
 • АС-Селект - препарат діє протягом усього періоду вегетації картоплі;
 • Метакса - протруйник ефективний протягом 1,5-2 місяців з моменту замочування бульб;
 • Джанго - надзвичайно тривалий захисний ефект препарату триває 100 днів.

Бульби картоплі обробляють протруйниками безпосередньо перед висадкою. Робочий розчин не підлягає зберіганню, повинен бути використаний в день приготування.

При виборі протруйника важливо враховувати строки збирання картоплі. Для ранніх сортів вибирають тільки засоби з періодом захисної дії до 30 днів.

Правильна і своєчасна предпосадкова обробка бульб - запорука отримання раннього і рясного врожаю. Якщо заздалегідь підготувати їх до висадки не вдалося, слід використовувати експрес-методи. Вони дозволять в короткі терміни пробудити паростки і скоротити час появи сходів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід