Посадка тюльпанів на осінь

Тюльпани — найпопулярніші цибулинні, що зацвітають навесні. Різноманітність форм і забарвлень бутонів, висоти рослин дозволяють висаджувати їх повсюдно: уздовж доріжок, на передніх і середніх планах квітників, в кашпо і садові вазони. Коли і як правильно висаджувати тюльпани?

Чому тюльпани садять восени

Весна — час активної вегетації та цвітіння тюльпанів. Відразу після сходу снігу над землею з'являються потужні паростки цих цибулинних. Пізніше розвинеться і квітконос: на потужному стеблі може розташовуватися один або кілька бутонів, в залежності від різновиду культури.

Найчастіше цвітіння закінчується в перший літній місяць, після чого на квітконосі розвивається коробочка з безліччю насіння. Щоб зберегти сили рослини, щоб не послабити цибулину, рекомендується видаляти квіткове стебло до верхнього листа.

Така обрізка максимально зберігає вегетативну частину для фотосинтезу. Повністю зрізати надземну частину не можна: ослаблена цибулина не встигне відновитися до наступного сезону і, найімовірніше, перестане квітнути. Не дасть і діток така рослина, адже всі її сили підуть на вегетацію.

Уже в середині літа у культури настає період спокою. Надземна частина всихає, цибулина оновлюється і йде «в сплячку». У цей час рекомендується викопувати тюльпани для просушування і зберігання до посадки.

Щорічне викопування необхідне, оскільки:

 • дозволяє зберегти сортові якості культури — в іншому випадку втрачаються ознаки сорту, бутони дрібнішають, забарвлення змінюється;
 • тюльпани з часом «йдуть» у глибші шари ґрунту — цибулини дрібніють і слабшають;
 • часті літні дощі, коливання температур, велика кількість шкідників і хвороб може завдати істотної шкоди якості й кількості цибулин;
 • викопані тюльпани можна розсортувати за розміром, відокремити дітки, відбракувати пошкоджені та хворі цибулини;
 • повторне висаджування цибулин за схемою дозволить уникнути загущення посадок, зниження декоративності через недостатню площу харчування кожної рослини.

Період спокою у цибулин триває до самої осені. Саме в цей час слід висаджувати культуру на постійне місце. Велика кількість осінніх дощів і зниження температури стимулюють пробудження рослин.

Важливо правильно визначити термін висадки. На повноцінне укорінення тюльпанів необхідно 3-4 тижні. Залежно від регіону вирощування їх висаджують з вересня по листопад. 

Зміна термінів небажана:

 • при більш ранній посадці цибулини можуть прокинутися раніше і рушити в зростання перед самими заморозками, вони неодмінно загинуть;
 • при пізній висадці рослини не встигнуть вкоренитися, підуть під зиму ослабленими, що спровокує слабке цвітіння навесні.

Весняна посадка тюльпанів теж можлива, але вкрай небажана:

 1. Цибулини слабшають за тривалий період спокою (до весни), всихають.
 2. Посаджені навесні, тюльпани пробуджуються і йдуть в зростання ближче до літа. Їх цвітіння припадає на найбільш спекотний період. В таких умовах квіти гірше зберігаються, вигоряють на сонці, швидше відцвітають.
 3. Квітучі влітку тюльпани губляться на тлі інших рослин з більш пишним цвітінням. Ці цибулинні чудові навесні, коли яскраві бутони підносяться над садом, що прокидається.
 4. У спекотні, посушливі дні цибулина страждає від дефіциту вологи, її зростання і розвиток гальмується. Вона не встигає запастися поживними речовинами на майбутній сезон.

Якщо сезон посадки цибулинних вже пройшов, а цибулини залишилися — слід використовувати їх для вигонки. Тюльпани стануть чудовим подарунком на будь-яке святкування, прикрасять інтер'єр, не зажадають ретельного догляду.

Правила осінньої посадки тюльпанів

Правильно посаджені цибулинні порадують цвітінням наступної весни. Будь-яке порушення агротехніки може привести до загибелі цибулин. Попередня обробка посадкового матеріалу фунгіцидами (Максим, Фундазол) необхідна, оскільки на поверхні лусочок можуть перебувати спори грибків. Дочекавшись попадання в ґрунт і підвищення вологості, вони заразять цибулину.

Обов'язково сортують і калібрують цибулини. Дітки й дрібні цибулини висаджують окремо, вони не дадуть повноцінного цвітіння.

При посадці слід враховувати:

 1. Культура віддає перевагу сонячним місцям, або легке притінення деревами. Активна вегетація тюльпанів настає, коли дерева ще пробуджуються, їх крона мало густа. Цибулинним досить надходить світла. Тінисті місця тюльпанів не підходять: рослини витягуються, квітконос викривляється і погано утримує бутон.
 2. Не можна висаджувати культуру на болотисті, сирі ґрунти. Недостатній газообмін призводить до гнильних процесів. Відмирає коренева система, а за нею підгниває донце цибулини, приводячи до її загибелі. Щоб осушити ґрунт, можна організувати підняту грядку.
 3. Для тюльпанів підбирають родючі ґрунти, пухкі, дренованих. Заздалегідь перекопують ґрунт, додають компост, покращують структуру ґрунту добавками (пісок, торф). Не зайвими будуть мінеральні добрива, зола. Розчиняючись під впливом опадів, вони будуть живити цибулину до весни.
 4. Відповідна для вкорінення температура ґрунту — близько 10 градусів. При низьких показниках зростання припиняється, при високих можливо пробудження квіткової бруньки. Якщо тюльпан не встигне вкоренитися, то цвітіння його буде слабким і більш пізнім. Однак капризи погоди непередбачувані: якщо очікується різке зниження температури, тюльпани можна врятувати. Для цього ґрунт над ними вкривають сухою травою, опилом або агротканиною.
 5. Глибина посадки тюльпанів — близько 15 см. Її величину визначають виходячи з розмірів посадкового матеріалу. Лунку викопують на 3 висоти цибулини. Відстань між рослинами допускається від 7 см. Чим більше цибулини — тим далі один від одного вони повинні розташовуватися.
 6. Для висадки зручно використовувати пластикові кошики. Це полегшує догляд за рослинами, поділ по сортах.

Щоб тюльпани радували рясним цвітінням щорічно, необхідно слідувати правилам посадки й догляду за ними. Якщо вирощування популярних цибулинних викликає у вас труднощі, зверніться за консультацією до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати кращі сорти для вашої ділянки, розкажуть про особливості агротехніки, секрети розмноження культури.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід