Родентициди
Взимку садівникам необхідно захищати посадки не тільки від морозів, але і від гризунів. З приходом осені збільшується активність щурів і мишей. Вони облаштовують гнізда в кущах і багаторічниках, поїдають бруньки на рослинах, знищують запаси в льохах, чим завдають непоправної шкоди дачникам. Як позбутися від гризунів на ділянці?
Класифікація родентицидів і їх характеристики
Боротьба з гризунами ведеться не одне тисячоліття: за цей час способи боротьби зазнали множинні зміни. Якщо раніше ефективними методами вважалися біологічні заходи боротьби - залучення природних ворогів - котів чи їжаків, то згодом популярністю стали користуватися механічні пристрої.
Пастки і капкани надійні, проте використовувати їх можна лише в закритих приміщеннях - будинках, сараях, погребах. Для дачних ділянок такий спосіб незручний. Лапник, часто використовуваний дачниками, не володіє потрібним ефектом: миші знайдуть спосіб підібратися до ласощів.
Згодом свою дієвість і незамінність довели родентициди - засоби, що скорочують популяцію гризунів на основі токсичних сполук.
Родентициди застосовуються для знищення широкого спектру шкідників:
- мишей;
- полівок;
- щурів;
- хом'яків.
Виділяють родентициди:
- Стрімкої (гострої) дії - знищують шкідників за короткий термін - від декількох хвилин до доби. Через швидкості впливу отрути він виявляється малоефективний в боротьбі з великими популяціями: миші запам'ятовують причину загибелі родича і обходять таку приманку стороною.
- Хронічної дії - загибель тварин настає протягом декількох днів, через накопичувальний ефект. Гризуни не визначають приманку як небезпечну і продовжують її поїдати.
У побуті застосовують як засоби гострої дії, так і хронічного. Однак останні менш небезпечні і більш надійні, відносяться до останнього покоління родентицидний засобів.
Дія родентицидів
Незважаючи на кінцевий результат - загибель гризунів - механізм їх дії може відрізнятися в залежності від речовин, що входять до їх складу. У приманці може міститися швидкодіюча отрута або антикоагулянт.
Різниться препаративная форма родентицидів:
- Гранули - зручні в застосуванні, яскраво забарвлені гранули на основі зерна з додаванням отруйних речовин. До гранульованих засобів відноситься препарат Талон.
- Тістоподібні приманки - токсичний продукт, охоче поїдається шкідниками. Принади з тіста добре тримають форму, не розсипаються, зручні в застосуванні. Представлені засоби: Смерть щурам №1, Ред, Капкан, Антищур, Захисник.
- Зернові приманки - традиційні засоби для знищення гризунів в ідеї протравленого зерна яскравого кольору. Можуть застосовуватися як в приміщеннях, так і на дачних ділянках. Ефективні засоби: Капкан, Багіра.
- Парафінові брикети - найбільш зручні та ефективні засоби від мишей і щурів. Зернова основа змішана з парафіном та основою, що перешкоджає її псуванню при високій вологості. Засіб не розсипається, його зручно розкладати навіть в важкодоступних місцях. Надійні, відмінно зарекомендували себе родентициди в брикетах: Шторм, Багіра, Талон, Антищур, Захисник, Капкан.
Всі представлені родентициди відразу готові до застосування. Їх не потрібно додатково розводити або переробляти.
Речовини-антикоагулянти, що входять до складу приманок, перешкоджають нормальному згортанню крові у гризунів. Поступово накопичуючись в їх організмі, отрута призводить до численних внутрішніх кровотеч.
Антикоагулянти мають ряд переваг:
- не викликають у гризунів «почуття небезпеки»;
- добре з'їдаються шкідниками;
- при одноразовому випадковому поїданні не є небезпечними для інших тварин через малу кількість отруйних речовин;
- надійність дії - антикоагулянти не викликають звикання;
- застосування можливе як у відкритому грунті, так і в приміщеннях.
Всі родентициди, незалежно від складу і препаративної форми, слід використовувати з обережністю, дотримуючись правил. Це вбереже від випадкового отруєння людини або корисних тварин і підвищить ефективність приманки для гризунів.
Застосування родентицидів
Особливо актуальне застосування родентицидів ранньою весною і в середині осені. Саме в ці періоди спостерігається найбільша активність шкідників, пов'язана з розмноженням і пошуком їжі.
Застосовувати родентициди можна всюди:
- На ділянці. Принади розкладають в місцях, найбільш привабливих для мишей і щурів: поблизу компостної купи, в заростях трави або чагарників, під будівлями.
- У будинках. Родентициди розташовують в найзатишніших місцях: під меблями, поруч з відром для сміття. Необхідно прибрати в недоступне для гризунів місце харчові продукти, щоб збільшити привабливість приманок.
- У сараях, погребах. Принади кладуть в доступних для мишей і щурів місцях. Розкладати їх можна між ящиками або мішками з плодами. Не можна допускати зіткнення приманок з овочами і фруктами.
Всі приманки, використовувані в побутових умовах, відносяться до помірно небезпечних або малонебезпечних речовин. При дотриманні заходів безпеки вони не завдадуть шкоди здоров'ю людини.
При використанні родентицидів важливо дотримуватися всіх заходів особистої безпеки. При роботі з ними обов'язково потрібно використовувати маски і рукавички. Приманки розкладають тільки в місцях, недоступних для домашніх тварин.
Всі родентициди пофарбовані в яскраві кольори, щоб неможливо було переплутати їх з харчовими продуктами. Тому особливу обережність слід проявляти при розкладанні в місцях, де можуть перебувати діти.
Родентициди не можна використовувати поблизу харчових продуктів. Слід регулярно оцінювати стан приманки, при необхідності підкладаючи нову порцію. Якщо родентицид залишається недоторканим, то гризуни знищені.
При використанні родентицидів у відкритому грунті слід розміщувати їх в затишному місці, доступному тільки для гризунів, щоб не допустити випадкового отруєння диких або домашніх тварин.
Народні засоби від мишей і щурів не володіють достатньою ефективністю і надійністю. Дієві препарати - родентициди - скоротять популяцію гризунів не тільки в господарських будівлях, але і на ділянках.