Сидерати - зелені добрива, осіння посадка

Підживлення рослин, поліпшення родючості ґрунту — необхідні для отримання багатих врожаїв процедури. Багато садівники дотримуються принципів натурального землеробства, знижують використання синтетичних складів на ділянці. Однією з основ органічного садівництва є посадка сидератів. Що це таке? Коли краще висівати зелене добриво?

Чому сидерати називають зеленими добривами

Спеціальні культури, вирощувані для закладення в ґрунт до настання цвітіння, називають сидератами. Посів сидеральних культур дозволяє істотно поліпшити ґрунт, збагатити його органікою, знизити кількість шкідників і патогенних мікроорганізмів.

Такі рослини самі стають харчуванням для інших культур, тому їх і називають зеленими добривами. Їх особливість — швидке зростання, короткий період вегетації, потужна коренева система.

Вони виконують такі функції:

 1. Підвищують родючість ґрунту. У ґрунт завдяки сидеральним культурам в доступній формі надходять: азот, крохмаль, білки, цукри, інші макро- і мікроелементи. Сидерати закладають в ґрунт поверхнево, без зусилля створюючи компост. Зелень стає живильним середовищем для ґрунтових мікроорганізмів. Вони розкладають її на доступні для рослин речовини.
 2. Поліпшують структуру ґрунту. Сидеральні рослини можна висаджувати на будь-якому типі ґрунту. Вони розбавлять важкі глини, покращать їх газообмін. Легкі піщані ґрунти, навпаки, утримують від розсипання, затримують вологу, збагачують поживними елементами.
 3. Корисні й коріння сидератів: втрачаючи надземної частини, вони перестають рости та гинуть. Коренева система механічно покращує структуру ґрунту, через що утворюються кореневі канальці поліпшується ґрунтовий газообмін. Підземні частини рослин стають харчуванням не тільки для мікроорганізмів. Дощові черв'яки поїдають органіку, виробляють біогумус. Чим більше харчування в ґрунті — тим більше в ній живе корисних черв'яків і мікроорганізмів.
 4. Швидке зростання і рясна зелена маса перешкоджає росту бур'янів. Вони можуть прорости, проте гинуть через конкуренцію з сидератами.
 5. Зелені культури перешкоджають вивітрювання, розмивання, пересушування ґрунту, оскільки володіють потужною, розгалуженою кореневою системою. За відсутності культурних рослин ґрунт надійно захищений він негативних впливів.
 6. В залежності від обраної сидеральною культури, можна домогтися додаткових переваг. Деякі з сидератів є медоносами, інші — відлякують шкідників, протистоять хворобам.

Завдяки безлічі виконуваних функцій сидеральні культури по праву вважаються зеленим добривом. Їх щорічне вирощування аналогічно внесенню гною.

Види сидератів для осінньої посадки

Для посіву восени, після збору врожаю і прибирання садових культур можна висаджувати не всі сидеральні культури. Частина з них більше підходить для весняної посадки.

Восени висівають наступні сидерати:

 • Хрестоцвіті культуриріпак, гірчиця, редька. Швидке зростання забезпечує пригнічення бур'янів, а великий обсяг зелені живить ґрунт. Він стає більш пухким, очищається від хвороб і шкідників.
 • Злакові — жито, ячмінь, пшениця. Вони чудово покращують структуру ґрунту завдяки мочковатій, розгалуженій кореневій системі. Для осіннього посіву вибирають холодостійкі, озимі сорти.
 • Бобовілюпинконюшина, люцерна, буркун. Збагачують ґрунт азотом завдяки спеціальним бактеріям, які перебувають на коренях.
 • Гідрофільніфацелія. Культура покращує склад ґрунту, збагачує його, захищає від ерозії. Крім того, рослину відносять до медоносів — вона привертає на ділянку комах-запилювачів.

Для підвищення ефективності рекомендується комбінувати кілька видів сидератів. Вони повинні володіти різними властивостями, належати до різних родин. Наприклад, бобові сидерати гарні в спільному посіві зі злаковими. Вони виконують різні функції, що дозволяє в рази збільшити ефект від їх вирощування. Крім того, важливо враховувати культуру, яка згодом буде рости на грядці. Так, перед капустою і редькою можна сіяти гірчицю, редьку або рапс, оскільки вони належать до одного сімейства і мають однакових шкідників і захворювання. Для часнику і гороху небажані в попередниках люцерна, редька і люпин, а для буряка — всі бобові.

Переваги осінньої посадки сидератів

Висівати сидеральні культури для поліпшення ґрунту на ділянці можна в будь-який час року. Однак навесні буває занадто мало часу до моменту посіву основних садових рослин, а літній посів проводиться точково, лише в тих місцях, де вже зібрано урожай.

Тому осінній посів має низку переваг:

 1. Всі садові культури вже прибрані, ділянка очищена й підготовлена до посіву зелені. В такому випадку сидерати можна сміливо висівати суцільним способом, не турбуючись за культурні рослини.
 2. Посіви не вимагають догляду. Їм достатньо природної вологи, одержуваної з дощами. Температура для зростання найбільш комфортна, відсутні спекотні й посушливі дні, різкі коливання температур, а сонячна активність ще достатня для активного зростання.
 3. Головна перевага осіннього посіву — можливість вибору дій з підрослими сидератами. Перший варіант передбачає стандартне підрізування зелені й подальше її закладення в ґрунт. Інший варіант більш доступний і менш трудовитрат. Виросли рослини просто залишають на грядках без підрізування. Так ґрунт захищено всю зиму природним чином. Крім того, підвищується затримання снігу надземною частиною, зимівля проходить в сприятливих умовах.

Посів сидератів восени на дачі дозволяє збагатити, поліпшити структуру ґрунту, підвищити врожайність садових культур в наступному році без застосування хімії. Якщо застосування зеленого добрива викликає труднощі, зверніться до менеджерів інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про тонкощі вирощування сидератів, допоможуть підібрати кращу культуру для посіву.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід